czwartek, 28 marca, 2024
spot_img
+

    Na Zamku w Łańcucie odbył się Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

    Polecamy

    Krzysztof Gałkowski
    Krzysztof Gałkowski
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Liczna rzesza ekspertów z dziedziny ochrony zabytków, konferencja naukowa, wystawa prezentująca dziedzictwo, wręczenie odznaczeń dla zasłużonych, a wszytko w przestrzeni niezwykłej magnackiej rezydencji – to tylko niektóre elementy Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków na Podkarpaciu. Centrum obchodów stał się Łańcut i Muzeum- Zamek w Łańcucie.

    W tum roku przypada jubileusz 20-lecia wpisu na listę dziedzictwa UNESCO „Drewnianych kościołów Południowej Małopolski” oraz 10-lecie wpisu na tę samą listę „Drewnianych cerkwi w polskim i ukraińskim regionie Karpat”.

    W Sali Balowej łańcuckiego zamku, odbyła się uroczysta część wydarzenia, które zgromadziło ekspertów ze świata ochrony zabytków i dziedzictwa. Wśród nich obecni byli Piotr Babinetz, poseł na Sejm RP i przewodniczący Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz prof. Bogumiła Rouba – Przewodnicząca Rady Ochrony Zabytków przy MKiDN.

    W trakcie gali odbyło się wręczenie odznaczeń dla służb konserwatorskich i pracowników Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy wręczył wiceminister dr Jarosław Sellin.

    W czasie konferencji, która z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków odbyła się w łańcuckim zamku pochylono się między innymi nad kwestiami postulatów zmian w polityce konserwatorskiej w zakresie światowego dziedzictwa UNESCO oraz tematem żywego dziedzictwa – ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego w Polsce. Dyskutowano także o aktualnych wyzwaniach ochrony obiektów architektury drewnianej, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

    Częścią obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków była wystawa: „Skarby drewnianej architektury sakralnej. Kościoły i cerkwie na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO”.

    Obchody organizowane w całej Polsce na różnych szczeblach są znakomitą okazją do podsumowania kolejnego roku działań na rzecz ochrony dziedzictwa kulturalnego, zarówno w skali międzynarodowej, jak i krajowej, regionalnej czy lokalnej. Spotkanie w gronie ludzi zaangażowanych w utrwalanie pamiątek przeszłości skłania do refleksji nad rolą dziedzictwa kulturowego w kształtowaniu tożsamości narodowej, jest też forum dyskusji na temat zarządzania tym dziedzictwem. Ten dzień to święto wszystkich osób, które wkładają wiele wysiłku w ratowanie zabytków i opiekę nad nimi – konserwatorów i restauratorów, historyków sztuki, urbanistów, architektów, archeologów i przedstawicieli innych zawodów, pracujących na rzecz ochrony dziedzictwa, a także właścicieli i zarządców – świadomych swojej roli opiekunów zabytków.

    Jarosław Selin, sekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego
    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com