piątek, 2 czerwca, 2023
+

  Co Rzeszów wie o Rajsze? Czyli dzisiejsze, wieczorne spotkanie z prezentacją podcastu Grażyny Bochenek

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Już dzisiaj (13 kwietnia) o godzinie 18:00 w Rzeszowskich Piwnicach, przy Rynku 26, odbędzie się wyjątkowe wydarzenie, organizowane przesz Stowarzyszenie Rajsze. Będzie zaprezentowany podcast pt. „Co Rzeszów wie o Rajsze?”, który przygotowała Grażyna Bochenek.

  Rajsze to nazwa miasta Rzeszów w języku jidysz. 100 lat temu tym językiem posługiwała się duża część mieszkańców miasta, społeczność żydowska stanowiła wtedy nawet 40% ogółu rzeszowian. Rajsze to także tytuł wyjątkowego poematu w języku jidysz, w całości poświęconego miastu Rzeszów na początku XX wieku. Już po II wojnie światowej i po Holocauście napisał go mieszkający wtedy w USA Berish Weinstein, przywołując w poetyckich wersach wspomnienia rodzinnego miasta. Ten poemat nigdy nie został przetłumaczony na język polski.

  W czasie spotkania odbędzie się prezentacja audycji „Rajsze czyli Rzeszów w poemacie Berisha Weinsteina” przygotowanej w ramach podcastu „Rzeszowskie historie”. Audycja przybliża treść wybranych fragmentów poematu oraz sylwetkę samego Berisha Weinsteina. Po prezentacji podcastu odbędzie się spotkanie z autorką podcastu dr Grażyną Bochenek, która opowie o pracy nad tym odcinkiem, oraz z drem Markiem Tuszewickim, historykiem i jidyszystą z Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, który opowie o specyfice języka i literatury jidysz. Spotkanie poprowadzi poeta Dariusz Pado.

  Organizacja: Stowarzyszenie Rajsze. Dofinansowano z budżetu Gminy Miasto Rzeszów.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com