sobota, 25 maja, 2024
spot_img
+

  Będzie sześć nowych autobusów elektrycznych w taborze MPK Rzeszów, czy bilety będą jeszcze droższe?

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Tabor rzeszowskiej komunikacji miejskiej zostanie powiększony o kolejne sześć autobusów. Będą to elektryczne pojazdy marki Solaris. Wartość tej inwestycji to nieco ponad 20,6 mln zł. 

  W ramach umowy, która została podpisana we wtorek w ratuszu, Solaris dostarczy miastu sześć nowych, niskopodłogowych, jednoczłonowych autobusów o długości ok. 9,3 m, zasilanych energią elektryczną. Pojazdy będą w pełni wyposażone w zestawy elektroniki pokładowej, w tym w biletomaty mobilne. Będą na swój pokład mogły zabrać do 65 pasażerów. W ramach zamówienia dostarczonych zostanie także sześć ładowarek stacjonarnych, które będą zamontowane na zajezdni autobusowej przy ul. Lubelskiej. 

  Cieszymy się, że kolejne nasze autobusy zasilą tabor miejski Rzeszowa. Nasze produkty są tu obecne od lat i współpraca z miastem świetnie się układa.

  Krzysztof Musiał, Dyrektor Sprzedaży Regionu Południowo-Wschodniego Solaris Bus&Coach Sp. z o.o.

  Koszt inwestycji (autobusy plus infrastruktura potrzebna do ich ładowania) to nieco ponad 20,6 mln zł. Jest to zadanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020, Działanie 2.1 Zrównoważony transport miejski, projekt „Rozbudowa systemu transportu publicznego w Rzeszowie”. Wysokość dofinansowania unijnego to ok. 70 proc. wartości całej inwestycji. 

  Zakup autobusów zeroemisyjnych świetnie wpisuje się w naszą politykę tworzenia miasta neutralnego klimatycznie. Dziś podpisaliśmy umowę na zakup sześciu elektryków, ale myślimy już o tym, by kolejnymi pojazdami naszej komunikacji publicznej były autobusy wodorowe.

  Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa

  Ładowarki mają zostać zamontowane do 18 września 2023 r., natomiast autobusy mają dotrzeć do Rzeszowa do 16 października 2023 r. Obecnie tabor rzeszowskiej komunikacji liczy 223 pojazdy, w tym dziesięć elektrycznych. 

  Czy miasto stać na kolejne inwestycje związane z powiększeniem taboru autobusów? Czy bilety miejskie będą jeszcze droższe niż w tej chwili?

  Dzisiaj koszt jednorazowego biletu bez zniżek ważnego przez 40 minut, lub do zakończenia kursu to 5,00 zł. Mieszkańcy mają obawy, że inwestycje w autobusy odbiją się na cenach biletów, a jazda komunikacją miejską do której miasto zachęca będzie co raz droższe. Mieszkańcy Rzeszowa mają obawy, że tak właśnie może być.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com