poniedziałek, 4 grudnia, 2023
+

  Z okazji 25-lecia istnienia zespołu ludowego oraz stowarzyszenia „Kompanija” w Boguchwale odbędzie się niezwykły musical!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  2023 szczególnie dla Zespołu Pieśni i Tańca oraz stowarzyszenia „Kompanija” z Boguchwały to wyjątkowy rok. Grupa obchodzi w tym roku jubileusz – 25 lat swojego istnienia. W ramach tego, w Boguchwale szykuje się niezwykły musical, który zostanie przedstawiony już końcem kwietnia 2023 roku, na którym wystąpi „Kompanija” razem ze śpiewem, tańcem i grą aktorską. Musical „Boguchwała wczoraj i dziś” to wyjątkowe przedstawienie, które odbędzie się dokładnie 23 kwietnia o godzinie 16:00 w Sali widowiskowej MCK w Boguchwale.

  Tego dnia, na scenie zobaczymy oczywiście ZPiT „Kompanija”, ale też Klub Tańca Towarzyskiego „Dżet”, Dziecięcy Zespół Tańców Ludowych „Boguchwałki” oraz uczestnicków warsztatów wokalnych MCK Boguchwała. Za scenariusz oraz reżyserię odpowiedzialny jest Tadeusz Urban, choreografię przygotował Marcin Zych, a wszystko to pod kierownictwem artystycznym Lidii Chalińskiej, z kolei kierownikiem kapeli jest Paweł Piróg.

  Tego samego dnia, zaplanowano nie tylko występy artystyczne, ale też na sam koniec potańcówkę z graną na żywo muzyką. Wcześniej odbędzie się także uroczysta kolacja razem z degustacją jadła regionalnego, które przygotuje sekcja gospodarcza stowarzyszenia.

  Jak powstawał pomysł na musical?

  W kwietniu zeszłego roku powstał pomysł na stworzenie musicalu pod hasłem „Boguchwała wczoraj i dziś”. Zwrócono się w tej sprawie do pani prezes stowarzyszenia Kompanija –Zdzisławy Dudek, a dalej do pani dyrektor MCK w Boguchwale – pani Agnieszki Czarnik-Buż. Dzięki ich wsparciu oraz wsparciu władz miasta i gminy Boguchwała, pomysł udało się zrealizować. Za opracowanie scenariusza musicalu oraz za podjęcie się jego reżyserii razem z próbami, także za skomponowanie autorskich piosenek itd. odpowiedzialny jest Tadeusz Urban.

  Już pod koniec kwietnia usłyszymy i zobaczymy te liczne występy. Twórcy spektaklu chcieli podczas trwania całej tej imprezy połączyć bogatą historię miasta i gminy Boguchwała, jej losy, jej historię, legendy oraz podania o tej miejscowości przekładając to wszystko na spektakl, który zaprezentują artyści. Do tego reżyser oraz osoby odpowiedzialne za powstawanie musicalu chcieli także ukazać cały dorobek artystyczny stowarzyszenia, które obchodzi jubileusz.

  Do tego oprócz występów, będzie można skosztować najlepszych specjałów, które przygotuje stowarzyszenie. Kompanija oprócz tańców brała udział w różnych imprezach i konkursach także kulinarnych. Dostała wiele medali oraz odznaczeń, którymi może się dzisiaj pochwalić. Podróżowała po wielu krajach – Włoszech, Gruzji, Turcji czy Meksyku, by tam popularyzować i promować polskie najpopularniejsze potrawy i smakołyki, pochodzące także z naszego regionu, z Podkarpacia.

  Kompanija przygotowywała się bardzo długo do tego wystąpienia, a 23 października ubiegłego roku stowarzyszenie zorganizowało prapremierę musicalu po wielu godzinach prób. Spektakl, wśród odwiedzających wzbudził wielki entuzjazm.

  Jeszcze raz zapraszamy, 23 kwietnia 2023 roku na premierę musicalu. W przedstawieniu wezmą udział członkowie zespołu – jako aktorzy, soliści, zespół, kapela i tancerze. Na scenie Domu Kultury w Boguchwale zaprezentują się  m.in. Dorota Kozioł, Mieczysław Kozioł, Marcin Purgacz, Jakub Kozioł, Beata Kudlek, Grzegorz Kudlek, Beata Mach, Henryk Ostrowski, Genowefa Bieda, Tadeusz Czerwiński.

  Podczas przedstawienia zobaczymy też polskie tańce narodowe,  w tym oberka, poloneza, a to wszystko w choreografii, którą przygotowała Lidia Chalińska. Z kolei za suitę tańców przeworskich odpowiada Marcin Zych. Całość przeplatana jest autorskimi kompozycjami muzycznymi i tanecznymi. Za oprawę muzyczną odpowiadają: Kamil Niemiec, Przemysław Czekaj, Maciej Mikłasz.

  W dniu premiery musicalu będzie również transmisja on line, dzięki której wszyscy chętni będą mogli obejrzeć to szczególne wydarzenie artystyczne.

  O Zesple Pieśni i Tańca Kompanija

  „KOMPANIJA” to zespół pieśni i tańca z Boguchwały działający od 25 lat przy Stowarzyszeniu Krzewienia Kultury w Boguchwale, którego Prezesem jest Pani Zdzisława Dudek. Dotychczasowa działalność artystyczna to tańce i przyśpiewki Ziemi Rzeszowskiej występy w przeglądach folklorystycznych , w czasie uroczystości wojewódzkich i gminnych , występy w Poznaniu i Chorzowie oraz udział w 2010 r. po raz pierwszy w swojej historii na arenie międzynarodowej w festiwalu „ Balkan Folk Fest „w Bułgarii nad Morzem Czarnym. W 2011r roku zespół występował w Turcji w ramach INTERNATIONAL GURE CULTURE FESTIWAL 2011 w miejscowości EDREMIT-AKCAY.

  W roku 2012 zespół koncertował na festiwalu w Macedonii w Ochrydzie , odwiedził też Albanię i Grecję. W sierpniu 2013r zespół koncertował we Włoszech w trakcie trwania festiwalu pn. „Zamek w Bracciano”. W czerwcu 2014r Kompanija została zaproszona na międzynarodowy festiwal do Hiszpani w Calella na którym promowała Gminę Boguchwała i Województwo Podkarpackie. Była to jak do tej pory najdłuższa trasa koncertowa zespołu. 16.08.2015r zespół wyjechał do Turcji (zachodnie wybrzeże Morza Egejskiego) na międzynarodowy festiwal zespołów folklorystycznych na którym promował Gmina Boguchwała.

  W 2016 r zespół promował Gminę Boguchwała podczas Międzynarodowego Festiwalu Tańca w Rimini we Włoszech. W roku 2017 ”Kompanija” uczestniczyła w Festiwalu w Chorwacji Adriatica Folk Fest w miejscowościach Crikvenica, Novi Vindolski.

  Kompanija dwukrotnie zdobyła pierwsze miejsce w przeglądzie kapel ludowych „ Do Korzeni „ w Słocinie . Kilkakrotnie zdobyła I miejsce w konkursie kapel „ Radia Rzeszów”. Zespół nagrał pięć płyt: „Zagroj mi kapelo”, „Boguchwała tańczy, Boguchwała śpiewa”, „W moim ogródeczku”, „Nie uciekaj duszko”, kolędy „Hej w Dzień Narodzenia”.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com