poniedziałek, 15 lipca, 2024
+

  Żarówki led w lampach na ulicach Rzeszowa

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wśród należących do miasta lamp oświetlających ulice Rzeszowa, już ponad połowa jest oparta na technologii LED. To pozwala zaoszczędzić ponad połowę energii, którą trzeba zużyć, aby zasilić klasyczną lampę.

  W całym Rzeszowie jest ponad 20 tys. lamp ulicznych. Nie wszystkie są własnością miasta: około 40 proc. to własność PGE Dystrybucja S.A., której miasto nie może modernizować. Pozostałe latarnie są sukcesywnie wymieniane na oświetlenie LED-owe. Już ponad połowa miejskich opraw działa w oparciu o tę energooszczędną i bardziej ekologiczną technologię (6579 latarni). W przypadku pozostałych, Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie ciągle pracuje nad modernizacją i pozyskaniem na to pieniędzy z zewnątrz.

  Wymiana lamp na LED-owe jest niezwykle ważna, zwłaszcza, że w 2022 roku koszty zakupu i dystrybucji energii na potrzeby oświetlenia Rzeszowa były ponad dwukrotnie wyższe, niż rok wcześniej.

  Andrzej Maciejko, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie

  Miasto projektując i budując nowe drogi, umieszcza przy nich oświetlenie typu LED. Takie lampy stanęły m.in. przy ul. Zygmunta I Starego (21 słupów), ul. Potockiego (33 słupy) czy przy Olszynkach nad Wisłokiem (32 słupy). Ale „LED-y” montuje się w Rzeszowie nie tylko przy drogach. W tym roku powstanie pięć zadaszonych wiat rowerowych, które będą wyposażone właśnie w oświetlenie LED. Wiaty staną w parku przy Cieplińskiego, przy Stadionie miejskim oraz przy przystankach: Rejtana/Paderewskiego, Łukasiewicza pętla, Powstańców Warszawy Politechnika.

  W Rzeszowie dążymy do tego, aby tam, gdzie to tylko możliwe, wprowadzać ekologiczne rozwiązania. Miejskie oświetlenie to obszar, w którym akurat możemy coś realnie zmienić. Spora część rzeszowskich latarni pracuje już w oparciu o oprawy LED-owe, a będzie ich znacznie więcej.

  Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com