Na terenach rekreacyjnych nad Wisłokiem w Rzeszowie, w pobliżu Lisiej Góry, powstanie ogród deszczowy. Na terenach rekreacyjnych nad Wisłokiem w Rzeszowie, w pobliżu Lisiej Góry, powstanie ogród deszczowy.
W przypadku ogrodu deszczowego, który został zaprojektowany przez Zarząd Zieleni Miejskiej w pobliżu terenów rekreacyjnych znajdujących się przy rzeszowskiej Lisiej Górze, wykorzystane będą rośliny odporne na zalewanie podczas ulewnych deszczy, jak i długie okresy suszy. Będą to drzewa takie jak np. Olsza czarna ,Laciniata’, krzewy – Wierzba purpurowa ,Nana’ a także byliny: Liliowiec ogrodowy ‘Stella d’oro’, Rozchodnik okazały ‘Matrona’, Rudbekia błyskotliwa ‘Goldstrum’, Języczka Przewalskiego, Rozplenica japońska ‘Hameln’, Kosaciec syberyjski, Knieć błotna, Mozga trzcinowata ‘Picta’, Krwawnica pospolita ‘Robert’ i Skrzyp zimowy ‘Robustum’.
Przestrzeń zostanie wzbogacona o ekologiczne elementy małej architektury. Pojawi się miejsce do wypoczynku w formie żywej altany z sadzonek wierzby, ławki. Ponadto ustawione zostaną imitujące zwierzęta figury z wikliny, a w bliskim otoczeniu istniejącej łąki kwietnej ustawione zostaną domki dla owadów. W sumie posadzonych zostanie 1700 roślin.
Ogród deszczowy to forma aranżacji terenu i jedna z form ogrodów wodnych oraz zrównoważonego systemu retencjonującego wodę. Ogrody deszczowe zbierają wodę deszczową i stopniowo oddają ją do ekosystemu. Mogą być budowane w różnej wielkości pojemnikach, a także wprost w gruncie jako projektowane obszary bioretencyjne. Ogród deszczowy sprawia, że mniejsze ilości wody spływają z dachów czy ulic wprost do kanalizacji. Wychwytuje on zanieczyszczenia znajdujące się w deszczówce, zwiększając ilość wody w krajobrazie – pochłania jej nawet do 40% więcej niż trawnik.