piątek, 2 czerwca, 2023
+

  Rzeszowski Zespół Pieśni i Tańca „Bandoska” otrzymał wyróżnienie w dębickim Przeglądzie Tanecznym „Złoty Gryf”

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W dniach 18-19 marca 2023 r. odbył się XI Festiwal Tańca „Złoty Gryf”, który zorganizowany został przez Dom Kultury Mors w Dębicy. Festiwal podzielony został na dwa dni, ponieważ młodzi artyści mogli zaprezentować się w dwóch kategoriach: formy różne oraz taniec ludowy, w którym mogły brać udział dzieci i młodzież w przedziale wiekowym 7-19 lat.

  Zespół Pieśni i Tańca Bandoska przystąpił do Festiwalu w kategorii taniec ludowy i po zaprezentowaniu się, otrzymał nagrodę od jury w postaci wyróżnienia!

  O zespole „Bandoska”

  Początek działalności Zespołu przypada na 1950 rok, więc aktualnie „Bandoska” ma 73 lata. Na początku był to Zespół Pieśni i Tańca Wojewódzkiego Domu Kultury. Nazwę „Bandoska” nadano w 1969 r., pod którą działa nieprzerwanie do dziś, upowszechniając w kraju i za granicą rodzimy folklor, sięgający do autentycznych źródeł kultury ludowej. Repertuar zespołu stanowią polskie tańce narodowe, regionalne (zwłaszcza z okolic Rzeszowa), tańce innych narodów, obrazki taneczne oraz obrzędy ludowe.

  Zespół pieśni i tańca „Bandoska” w ciągu 73. lat dała setki, a może już tysiące koncertów w kraju i za granicą. Uczestnicząc w konkursach i festiwalach zdobywała wielokrotnie nagrody o randze krajowej i międzynarodowej. Występując poza granicami kraju Zespół odwiedził m.in.: Austrię, Belgię, Białoruś, Bułgarię, Czarnogórę, Czechy, Francję, Grecję, Hiszpanię, Holandię, Litwę, Niemcy, Portugalię, Rosję, Słowację, Turcję, Ukrainę, Węgry oraz Włochy.

  Kontakty ZPiT „Bandoska” z Zespołem z Genk w Belgii, dały początek Światowym Festiwalom Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, które odbywają się od ponad 50. lat w Rzeszowie. Wielu wychowanków „Bandoski” to choreografowie prowadzący znakomite grupy polonijne, które roztańczone są po całym świecie.

  Obecnie Zespół tworzy ponad 100 osób, które wchodzą w skład – grupy reprezentacyjnej i grupy młodzieżowej, kapeli ludowej, oraz dwóch grup dziecięcych, a od Jubileuszu 55-lecia została założona również grupa seniorów.

  Zespołowi serdecznie gratulujemy i jednocześnie cieszymy się z tego, że mógł on reprezentować nasz region.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com