czwartek, 28 marca, 2024
spot_img
+

    W ramach Międzynarodowego Dnia Teatru w rzeszowskiej „Siemaszce” odbyła się premiera „Don Kichota”!

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manchy to tekst liczący ponad 400 lat. Epos o szlachcicu imieniem Alonso i jego „walka z wiatrakami” – niezależnie od upływającego czasu – wciąż fascynują. Przed wszystkimi widzami spektakl muzyczny, pełen piosenek i widowiskowych scen walk, które porwą wszystkich w wir rycerskich romansów i przygód wprost do malowniczej Hiszpanii!

    W towarzystwie Don Kichota, jego giermka Sancho Pansy i wielu innych barwnych postaci, poszukamy odpowiedzi na nurtujące nas pytania: co współcześnie oznacza stwierdzenie „być sobą”? Jaką cenę przychodzi nam płacić za spełnianie marzeń? Czy miłość, przyjaźń, lojalność istnieją naprawdę, czy to tylko cywilizacyjny wymysł? Pytań wiele, a odpowiedzi wcale nie jawią się oczywiste. Teatr ich nie udzieli, ale pokaże za to wiele sytuacji, postaci i rzeczy, które być może natchną widzów do szukania tych odpowiedzi na własną rękę. Bądźcie obecni w tej fascynującej wędrówce.

    Zarezerwuj bilet na marzec oraz kwiecień, a także maj, by obejrzeć spektakl!

    Twórcy, którzy odpowiadają za spektakl:

    Obsada:

    Joanna Baran-Marczydło, Karolina Dańczyszyn, Anna Demczuk, Justyna Król, Małgorzata Pruchnik-Chołka, Robert Chodur, Michał Chołka, Waldemar Czyszak, Paweł Gładyś, Józef Hamkało, Marek Kępiński, Rafał Domagała (gościnnie), Adam Mężyk, Kacper Pilch, Stanisław Twaróg (gościnnie), Robert Żurek

    Autor – według Miguela de Cervantesa y Saavedry

    Scenariusz i reżyseria – Waldemar Wolański

    Przekład – Edward Boyé

    Asystentka scenografa – Weronika Krupa

    Scenografia – Joanna Hrk

    Choreografia – Joanna Wolańska

    Asystent reżysera – Kacper Pilch

    Inspicjent i sufler – Anna Jochym

    Muzyka – Piotr Nazaruk

    Układ walki – Rafał Domagała

    Przygotowanie wokalne – Gaba Janusz

    O ustanowieniu Międzynarodowego Dnia Teatru

    Międzynarodowy Dzień Teatru – święto uchwalone w 1961 roku, na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 roku. Dzień Teatru ustanowiono w czerwcu 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (International Theatre Institute – ITI) w Helsinkach (działającego pod auspicjami UNESCO). Jego ustanowienie zaproponował Arvi Kivimaa, prezydent Fińskiego Instytutu ITI. Dzień obchodów ustalono na 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów (Theatre of Nations) w Paryżu. Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony corocznie przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie.

    Obchody Światowych Dni Teatru mają na celu realizacje statutowych zobowiązań ITI. W statucie czytamy m.in.: „ITI powstało w celu promocji i międzynarodowej wymiany informacji na temat teatru, pobudzenia kreacji i zwiększenia współpracy ludzi teatru; uświadomienia opinii publicznej wagi sztuki i artystycznej kreacji w życiu codziennym, w celu wzmocnienia przyjaźni i więzi międzyludzkich.”

    27 marca, co roku, rozsyłana jest wiadomość, tłumaczona na ponad 20 języków, od wybitnego człowieka teatru zawierająca jego przemyślenia na temat teatru i światowej harmonii. Pierwszą taką wiadomość wysłał w 1962 roku Jean Cocteau. Tego dnia odbywają się specjalne spotkania, sympozja, przedstawienia teatralne itp. poświęcone znaczeniu i problemom teatru. W 2007 roku główne obchody Światowego Dnia Teatru odbyły się w paryskiej siedzibie UNESCO.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com