piątek, 2 czerwca, 2023
+

  Zakończyło się dwudniowe V Europejskie Forum Rolnicze

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Dobiegło końca V Europejskie Forum Rolnicze. Przez dwa dni intensywnych rozmów w G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowe Województwa Podkarpackiego w Jasionce k. Rzeszowa,starano się wypracować rozwiązania sprzyjające rozwojowi obszarów wiejskich.

  Pierwszy dzień rozmów obfitował w spotkania samorządowców oraz polityków na najwyższym szczeblu. W debacie „Przyszłość rolnictwa europejskiego. Czy obecny kształt WPR i KPS odpowiada oczekiwaniom rolników i mieszkańców obszarów wiejskich?” udział wzięli: Henryk Kowalczyk – Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Janusz Wojciechowski – Komisarz UE ds. rolnictwa, Miroslav Skřivánek – Wiceminister Rolnictwa Czech oraz Egidijus Giedraitis – Wiceminister Rolnictwa Litwy.

  O przyszłości polskiej wsi rozmawiali: Jan Krzysztof Ardanowski – Poseł na Sejm, Artur Balazs – były minister rolnictwa, Prezes Kapituły Fundacji EFRWP, Michał Kołodziejczak – Prezes AgroUnii, Władysław Kosiniak-Kamysz – Prezes PSL oraz Wiktor Szmulewicz – Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. Wspólnie rozważali, jak odpowiedzieć na oczekiwania rolników i mieszkańców obszarów wiejskich

  Drugiego dnia rozmów podejmowano także tematy historyczne podczas panelu – Rola „Solidarności Rolniczej” w drodze do wolności. Debata historyczna o roli i znaczeniu NSZZ RI „Solidarność” w drodze do odzyskania wolności oraz na początku lat 90. Debacie towarzyszyła promocja książki Andrzeja W. Kaczorowskiego opisująca historię związku zawodowego rolników. 

  Sytuacja jest ogromnie trudna. Ta frustracja, która prezentowana jest w wielu miejscach, na wielu protestach, wynika z rozpaczy, w której znaleźli się rolnicy. Te produkty, które trafiają niekontrolowanie, nie spełniają norm, które nakłada na nas Unia Europejska. Wzywamy rządzących do wprowadzenia ustawy o ochronie polskiego rolnictwa, zablokowania niekontrolowanego napływu produktów rolnych z Ukrainy, wprowadzenia systemu kaucyjnego, ale też organizacji interwencyjnego skupu zboża.

  Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego

  Na koniec V Europejskiego Forum Rolniczego wręczono nagrody w konkursie „Innowacyjny Rolnik”. Wyróżnienie to wspólna inicjatywa Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej oraz „Tygodnika Poradnik Rolniczy”, którzy nagradzają rolników prowadzących nowatorskie gospodarstwa. Laureatem w kategorii gospodarstwo rodzinne zostali Cezary Grzegórski z żoną Moniką, z Brzeźna w gminie Koneck w województwie kujawsko-pomorskim. Nagroda w kategorii przedsiębiorstwo rolne trafiła do Krzysztofa Kowalskiego wraz z żoną Hanną i córką Iwoną, którzy mieszkają w Winnikach, nieopodal Nasielska w województwie mazowieckim. Natomiast zwycięzcami w kategorii rolniczy handel detaliczny zostali Monika Szymańczak-Siemiątkowska wraz z mężem Danielem z Michrowa pod Tarczynem w województwie mazowieckim

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com