W środę 22 marca br. wizytę w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w Rzeszowie złożył Jego Królewska Wysokość, Książę Wilhelm, który spotkał się z brytyjskimi żołnierzami przebywającymi w Rzeszowie.
Od grudnia 2021 r. do sierpnia 2022 r. w Polsce przebywał pododdział wojsk inżynieryjnych z Wielkiej Brytanii, który współpracował z polskim wojskiem w zakresie wzmacniania granicy z Białorusią. Z kolei od czerwca 2022 r. w Polsce stacjonuje brytyjski system obrony przeciwlotniczej Sky Sabre. Interoperacyjność polskich i brytyjskich żołnierzy budowana jest także w ramach wspólnych ćwiczeń wojskowych oraz poprzez zgrywanie żołnierzy Wojska Polskiego z żołnierzami wojsk sojuszniczych, którzy stacjonują w Polsce.
Książę Walii był zainteresowany sytuacją w regionie po 24 lutego ubiegłego roku. O to w jaki sposób organizowana była pomoc ukraińskim uchodźcom pytał wojewodę. Ewę Leniart przedstawiła rządową strategię, która została zastosowana w województwie, a opierała się na funkcjonowaniu punktów recepcyjnych. Zilustrowała także skalę exodusu przybliżając liczby uchodźców, jakie przekraczały podkarpacką cześć granicy. Przypomniała, że w szczytowym momencie do regionu przyjeżdżało blisko 80 tys. obywateli Ukrainy dziennie. Zwróciła też uwagę, że zorganizowanie pomocy było możliwe dzięki ogromnemu zaangażowaniu służb, samorządów, NGO-sów oraz mieszkańców województwa.
Książę William dopytywał także o sposób relokacji obywateli Ukrainy. Wojewoda przypomniała o wsparciu polskich kolei, Państwowej Straży Pożarnej oraz regionalnego samorządu.
Wilhelm, książę Walii – książę Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z dynastii Windsorów, następca tronu tego państwa oraz 14 innych państw Wspólnoty uznających monarchę Wielkiej Brytanii także jako własnego monarchę. Książę Cambridge od 29 września 2011, książę Kornwalii i Rothesay od 8 września 2022, książę Walii od 9 września 2022. Jest pierworodnym synem króla Zjednoczonego Królestwa Karola III, oraz jego pierwszej żony, Diany, księżnej Walii.