niedziela, 21 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Sezon na wypalanie traw przyszedł wraz z nadejściem wiosny

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wraz z poprawą pogody rozpoczął się sezon na podpalanie traw na polach, łąkach i nieużytkach. Tylko w marcu podkarpaccy strażacy wyjeżdżali do 315 tego typu pożarów. 

  Ogień zdewastował 73 hektary gleby jeszcze nikt nie zginął, ale jedna osoba została ranna. W piątek 18 marca w Łąkach Dukielskich w powiecie krośnieńskim prawdopodobnie podczas gaszenia tego typu pożaru poparzony został około 50-letni mężczyzna. Z poparzeniami został zabrany do szpitala.

  Wypalanie traw jest niechlubną tradycją, z którą od lat zmagają się strażacy. Jest to palący problem występujący każdego roku. Osobą, która podpala trawę zapomina, lub jest nieświadoma faktu, że wystarczy słaby wiatr aby ogień wymknął się spod kontroli, a co za tym idzie szybko rozprzestrzenił się i przeistoczył się w tragiczny w skutkach pożar.

  Niefrasobliwość, ludzka bezmyślność, lenistwo, wręcz głupota powodują, że giną zwierzęta, płoną pobliskie lasy, domy, zabudowa gospodarcza. Każdego roku w takich pożarach życie tracą ludzie. Za ponad 94 procent przyczyn powstania tych pożarów odpowiedzialny jest człowiek. 

  Nadal bowiem od pokoleń panuje przeświadczenie, że wypalanie traw powoduje szybszy i bujniejszy odrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Nic bardziej błędnego. Wypalanie traw powoduje, że ziemia zostaje wyjałowiona nie dochodzi do naturalnego rozkładu resztek roślinnych. Przerywany jest proces formowania się próchnicy. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami dla ludzi jaki zwierząt. Wypalanie traw skutkuje zabijaniem znacznej ilości organizmów żywych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania przyrody.

  Od palącego się poszycia gleby zapaleniu może ulec podziemna warstwa torfu, która może zalegać do kilkunastu metrów w głąb Są to pożary długotrwałe, trwające nawet do kilku miesięcy i wyjątkowo trudne do ugaszenia. 

  Wypalanie traw na terenie Polski jest zabronione. Za nieprzestrzeganie tego zakazu grozi grzywna, areszt a w niektórych przypadkach kara nawet do 10 lat więzienia. Za wypalanie traw grożą oprócz kar nakładanych przez policję także wysokie kary nakładane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w postaci zmniejszenia, a nawet odebrania wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich za dany rok.  

  Trzeba wiedzieć, że pożary nieużytków z uwagi na ich charakter i zazwyczaj ogromne rozmiary angażują znaczną liczbę sił i środków straży pożarnej. Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw i łąk na nieużytkach w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com