niedziela, 4 czerwca, 2023
+

  Poznaj tajniki ozdabiania pisanek wielkanocnych. Wybierz się na niedzielny kurs do Muzeum Etnograficznego!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Już w nadchodzącą niedzielę za mniej niż tydzień, (26 marca o godzinie 14:00) Muzeum Etnograficzne im. Franciszka Kotuli znajdujące się przy ul. Rynek 6 w Rzeszowie organizuje wyjątkowe, świąteczne, wielkanocne warsztaty. Na zajęciach dowiesz się, jak ozdabiać pisanki metodą batikową. Na warsztaty może wpaść każdy, obojętnie w jakim jest wieku – muzeum zaprasza dzieci, młodzież, dorosłych oraz seniorów. Podobnie, na zajęciach mogą uczestniczyć wszyscy obojętnie jakie mają umiejętności. Organizatorzy zapewniają wszystkie potrzebne materiały oprócz ugotowanych jajek (około 3 sztuki na osobę), które należy zabrać ze swojego domu i przynieść na spotkanie. Ile kosztują zajęcia? Normalna wejściówka jest dostępna już za 20 zł, z kolei bilet rodzinny (1+1) – 30 zł, a każde kolejne dziecko – 15 zł.

  Należy wcześniej potwierdzić swoją obecność, rezerwując miejscówkę, ze względu na ograniczoną ilość miejsc pod numerem tel. 17 862 02 17

  Co to jest metoda batikowa? Jak zdobi się pisanki tą techniką?

  Batik to z pewnością najstarszy sposób na zdobienie jajek wielkanocnych. Polega on na odpowiednim nakładaniu wosku i farbowaniu. Farba z kolei zabarwia pisankę tylko tam, gdzie nie ma wosku. Najlepsze w tej technice do wykorzystania jest białe jajko o gładkiej powierzchni oraz ładnym kształcie. Chodzi w takim zdobieniu o to, by na ugotowanym jajku rysować wzory z wykorzystaniem roztopionego wosku z pomocą na przykład szpilki wbitej w patyczek. Na główkę szpilki nabiera się wosk, który jest płynny. Następnie taki wosk nanosi się na jajko. Po takim woskowym zabiegu dalej jajko wkłada się do ciepłej farby. Kolejno, kiedy rozgrzane jajko się już zafarbuje małą szmatką ściera się wosk. Dalej często smaruje się takie jajko tłuszczem oraz poleruje. Tak powstała pisanka jest dwukolorowa – tłem na jajku jest kolor, na jaki się je zafarbuje, a narysowane woskiem wzory są w kolorze skorupki jajka i nie są one zabarwione w żaden sposób.

  Co więcej na jajkach woskiem można kreślić przeróżne wzory. Mogą one przypominać szachownicę, mogą to być też różnego rodzaju kwiatki, wzory geometryczne, krateczki. Z kolei kolory, na które farbuje się takie pisanki mogą być przeróżne – na przykład pomarańczowe, białe, zielone, czerwone, niebieskie, żółte, granatowe, fioletowe a nawet czarne. Co ciekawe, farbować jajka można kilka, a nawet kilkanaście razy. Tzw. pisanki huculskie wykonywało się, tworząc woskiem wzory te, które miały być najjaśniejsze i dalej rysowano kolejne wzory, farbując takie jajko na odcienie coraz ciemniejsze i tak dalej.

  Poznaj historię tworzenia pisanek

  Najstarsze pisanki pochodzą z terenów Temerskiej Mezopotamii. Zwyczaj malowania jajek znany był w czasach cesarstwa rzymskiego, wspominają o nim Owidiusz, Pliniusz Młodszy i Juwenalis. Według mitologii germańskiej, jajka znosił zając, jako zwierzę poświęcone bogini Osterze.

  Na ziemiach polskich najstarsze pisanki, pochodzące z końca X wieku, odnaleziono podczas wykopalisk archeologicznych w pozostałościach grodu na opolskiej wyspie Ostrówek. Wzór rysowano na nich roztopionym woskiem, a następnie wkładano je do barwnika – łupin cebuli lub ochry, które nadawały im brunatnoczerwoną barwę. W procesie chrystianizacji pisankę włączono do elementów symboliki wielkanocnej. Obecnie pisanki wykonuje się przed Wielkanocą. Mają symbolizować rodzącą się do życia przyrodę, a w chrześcijaństwie dodatkowo nadzieję wynikającą z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com