czwartek, 28 marca, 2024
spot_img
+

    Na Politechnice Rzeszowskiej świętowano światowy dzień liczby Pi

    Polecamy

    Krzysztof Gałkowski
    Krzysztof Gałkowski
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Od ponad 30 lat na całym świecie 14 marca obchodzony jest Dzień Liczby Pi. Ta jedna z najbardziej inspirujących liczb niewymiernych fascynuje nie tylko matematyków, ale jest upamiętniana również w poezji, muzyce, książkach czy filmach.

    Po raz pierwszy dzień liczby Pi obchodzono w 1988 r. w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco. Datę wybrano nieprzypadkowo, w USA zapisuje się ją bowiem jako 3.14, co stanowi przybliżoną wartość liczby Pi. Obecnie w obchody tego dnia włączają się pasjonaci matematyki na całym świecie. Do świętowania przyłączył się także Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej Politechniki Rzeszowskiej, który zaprosił uczniów i nauczycieli szkół średnich na wykłady popularyzujące matematykę, interesujące wykłady związane z kierunkami prowadzonymi na wydziale, fascynujące pokazy fizyczne, spotkania ze studentami dające możliwość zaczerpnięcia informacji na temat praktycznej strony życia studenckiego.

    Uczestników wydarzenia przywitała prodziekan ds. kształcenia WMiFS dr Małgorzata Wołowiec-Musiał. Następnie głos zabrała prorektor ds. kształcenia dr hab. Iwona Włoch, prof. PRz, która podkreśliła, że jest to święto matematyki, a Międzynarodowy Dzień Liczby Pi obchodzony na całym świecie obfituje w różne wydarzenia i konkursy związane z tą dziedziną nauki. „Politechnika Rzeszowska jest uczelnią techniczną, na której prowadzi się kształcenie oparte na matematyce. Inżynier i matematyk to są kierunki przyszłości, a dzisiejsze wydarzenie związane z organizacją wielu paneli popularno-naukowych przyczyni się do tego, że dowiecie się Państwo więcej o tej niezwykłej liczbie Pi, wokół której rozwija się nie tylko matematyka, ale i technika. Dzisiaj sobie nie wyobrażamy, że ta liczba nie byłaby znana. 

    Wykład inauguracyjny pt. „Stała Archimedesa, czyli podziwu godna liczba π” zaprezentował dr Krzysztof Piejko. Jedną z ciekawostek przytoczonych podczas wykładu była informacja dotycząca jednego ze sławnych miłośników liczby Pi matematyka Ludolpha van Ceulen, który żył na przełomie XVI i XVII w. Na obliczaniu kolejnych cyfr rozwinięcia liczby Pi spędził on niemal całe życie. Wynikiem jego pracy jest pierwsze 35 cyfr rozwinięcia liczby Pi, które umieszczono na jego nagrobku. Na pamiątkę fascynacji tego matematyka liczbę Pi nazywa się czasem „ludolfiną”.

    W ramach Dnia Liczby Pi na Wydziale Matematyki i Fizyki Stosowanej uczestnicy wzięli udział w widowiskowych i fascynujących pokazach „Niesamowita fizyka” prowadzonych przez dr. Jana Mamczura wraz z Kołem Naukowym Foton. Młodzież miała również możliwość udziału w następujących zajęciach pogrupowanych w trzech panelach odpowiadających kierunkom studiów:

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com