-1,5 C
Rzeszów
wtorek, 28 marca, 2023
+

  Mobilny spektakl Iskry Niepodległej zawitał do Rzeszowa

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Nowoczesny spektakl multimedialny Biura „Niepodległa” umieszczony w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej dotarł do stolicy Podkarpacia. W tym miejscu będzie można zapoznać się z historią wybitnych Polek i Polaków, których cechą wspólną była chęć zmieniania świata i przekuwanie potencjału na działanie!

  Wśród prezentowanych postaci znajdują się bohaterowie z różnych dziedzin życia tworzących naszą codzienność: techniki, medycyny, nauki, pracy społecznej, kultury, eksploracji świata i kosmosu, sportu. Narratorem opowieści jest cyfrowa postać, która porusza się po ścianie ekspozycyjnej na specjalnie zaprojektowanym ekranie.

  ISKRY NIEPODLEGŁEJ to mobilne widowisko edukacyjne Biura „Niepodległa”. Wychodząc od sylwetek ojców niepodległości, prezentuje ono opowieść, w którą wpleciono postaci podróżników, sportowców i twórców kultury, wybitnych działaczy społecznych i naukowców, których odkrycia zmieniły świat. Unikalne rozwiązania technologiczne, działając na różne zmysły, w sposób przystępny i atrakcyjny budują niesamowitą opowieść o potencjale naszej polskiej wspólnoty. Widowisko jest wyświetlane w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej, dzięki czemu może ono podróżować po całym kraju, a wirtualną opowieść będzie można w najbliższych miesiącach obejrzeć w dziesiątkach miejscowości w całej Polsce.

  W Rzeszowie ekspozycja umiejscowiona będzie na parkingu Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, od strony Ogrodów Bernardyńskich. Zwiedzanie możliwe będzie:

  • 8 marca 2023 r. w godz. 10.00-18.00
  • 9 marca 2023 r. w godz. 10.00-18.00
  • 10 marca 2023 r. w godz. 10.00-16.00

  Serdecznie zapraszamy mieszkańców regionu do obejrzenia tego szczególnego spektaklu. Projekt polega przede wszystkim na tym, aby w sposób bardzo nowoczesny zaprezentować historię państwa polskiego poprzez wyjątkowe postacie, które z tą historią są związane – z „Iskrami Niepodległej”, które były znaczące nie tylko dla historii Polski, ale wielokrotnie ich działalność wykraczała  poza ramy naszego kraju.

  Ewa Leniart, wojewoda Podkarpacka

  Projekt powstał dzięki współpracy Biura „Niepodległa” i polskich producentów z różnych branż. Podczas wypracowywania formuły mobilnego spektaklu zaprojektowano nowoczesne narzędzia, m.in. mobilny ekran transparentny, które łączą funkcjonalność z atrakcyjnym designem przestrzeni. Narratorem prowadzącym odbiorców przez opowieść o polskich dokonaniach jest cyfrowy byt, a część grafik zostało stworzonych z pomocą sztucznej inteligencji. Widowisku multimedialnemu towarzyszy wybór kilku cennych eksponatów materialnych, pozyskanych dzięki uprzejmości Kancelarii Prezydenta RP, Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Polskiego Związku Narciarskiego, PIAP Space sp. z o.o., Sieci Badawczej Łukasiewicz – Łódzkiego Instytutu Technologicznego i Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

   „Projekt Biura Niepodległa odczytujemy jako próbę nawiązania dialogu z młodym pokoleniem, a przedmiotem tego dialogu jest właśnie historia Polski, która przedstawiona jest w sposób niezwykle atrakcyjny, przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Świat cyfrowy przeplata się ze światem rzeczywistym, z prawdziwą opowieścią o konkretnych osobach i wydarzeniach. Zachęcamy bardzo serdecznie do skorzystania właśnie z tej niezwykle ciekawej i nietypowej lekcji historii 

  Małgorzata Rauch, podkarpacki kurator oświaty 

  Docelowo naczepy odwiedzą w 2023 roku około 100 miejscowości we wszystkich województwach. Dokładną trasę wkrótce będzie można śledzić na stronie projektu iskryniepodleglej.pl oraz w kanałach social media Biura „Niepodległa”.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com