poniedziałek, 4 grudnia, 2023
+

  W ramach 3. edycji Festiwalu Polskiej Twórczości Bluesowej dzisiaj wieczorem w WDK zagra koncert Kłusem z Blusem!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  To już dzisiaj, o godzinie 15:00 odbędzie się trzecia edycja Festiwalu Polskiej Twórczości Bluesowej pod hasłem „Ziemia Dzieciństwa”. Data nie jest przypadkowa. W 16. rocznicę śmierci Tadeusza Nalepy – czyli 4 marca 2023 roku zaprezentują się wokaliści, którzy zgłosili się wcześniej do festiwalu i zostali wybrani i zaśpiewają, a komisja na czele z Markiem Bałatą wybierze zwycięzcę. Po konkursie i ogłoszonych wynikach, o godzinie 18:30 wystąpi zespół Kłusem z Blusem, a darmowe wejściówki na imprezę można odebrać na portierni WDK, na ul. Okrzei w Rzeszowie. Oprócz samego zespołu, gościnnie z muzykami wystąpi Piotr Bienkiewicz. Zarezerwuj dzisiaj wolny wieczór i przyjdź do Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie!

  Poznaj zespół Kłusem z Blusem

  Rzeszowski zespół „Kłusem z Blusem” a właściwie ta nazwa funkcjonuje z dłuższymi lub krótszymi przerwami od roku 1985 i do dnia dzisiejszego związana jest z osobą harmonijkarza Tomka Kiersnowskiego. W początkowych latach działalności występował on w duecie z gitarzystą Januszem Sroką grając akustycznego bluesa, wzorując się na mistrzach gatunku country bluesa Sonny Terry & Brownie McGee. W początkowym okresie grania zespół umożliwiał przede wszystkim doskonalenie warsztatu muzycznego, a granie dla „kogoś” było mniej istotne i skupiało się wokół rzeszowskiego środowiska studenckiego.

  Do zespołu dołączył basista Witold Solarski wspierając zespół brzmieniem kontrabasu. W tym składzie zespół przygotowywał się do RAWY BLUES 93. Jak się okazało został zauważony na eliminacjach i zaproszono go na Małą Scenę Festiwalu. Zachęcony tym sukcesem zespół zaprosił do dalszej współpracy perkusistę Jacka Pacześniaka i drugiego gitarzystę Sławka Burego. Styl zespołu zmienił się radykalnie, był to zespół już elektryczny. W zespole pojawili się nowi ludzie, gitarzysta Władek Serafin i potem drugi gitarzysta Bogdan Nowak.

  Jak mówili o sobie wtedy muzycy „Określiliśmy sobie zasady: jesteśmy zespołem amatorskim, bez dobierania sobie do głowy, gramy okazyjnie, kiedy pozwoli nam na to czas. Ja zacząłem słuchać bluesa granego przez harmonijkarzy, białych mistrzów harmonijki: Rod Piazza, William Clarke, Gary Smith, Gary Primach, Mark Hummel, Magic Dick,… Zaczęliśmy budować repertuar od początku. Stanowił on połączenie moich fascynacji i fascynacji jazz-rokowych.”

  Wokalista zespołu dodaje – „Na jednej z ostatnich prób jeszcze jako takiego Kłusem z Blusem, poznałem przypadkowo inny zespół blusujący, który miał wszystko, oprócz harmonijkarza. W ten właśnie sposób płynnie przeszedłem z jednej formacji do drugiej. W praktyce okazało się, że zespół ten również jest na rozdrożu i w zasadzie nie wiadomo, co dalej, oprócz tego, że wszyscy chcieliśmy grać. Zaproponowałem, więc aby wskrzesić nazwę Kłusem z Blusem i połączyć repertuar naszych zespołów. Tak też się stało.”

  I tak powstał na nowo Kłusem z Blusem w składzie: Tomek Kiersnowski – śpiew, hca.; Janusz Rychlicki – śpiew, git.; Wojtek Kwiecinski – bas; Krzysiek Filipski – perkusja.; Piotr Czyżowicz – piano. W repertuarze zespół posiadał wtedy głównie standardy – od Steve Ray Vaughn, Jonny Lang, poprzez Muddy Waters do Mark Hummel.

  Pojawiły się też własne utwory, a nawet polskie teksty. W tym składzie zespół zdobył drugą nagrodę na Nocach Bluesowych99 w Rawie Mazowieckiej, dzięki czemu mógł on odbyć sesję nagraniową w profesjonalnym studio Radia Łódź. Muzycy zostali również zakwalifikowani na małą sceną RAWY BLUES99. Znaleziono szybko zastępcę gitarzysty – Sławka „Rybę” Rybczyńskiego i obecnie zespół występuje w niezmiennym składzie:

  Tomek Kiersnowski – śpiew, harmonijka ustna

  Sławek Rybczyński – gitara elektryczna

  Wojtek Kwieciński – gitara basowa, kontrabas

  Piotr Berdowski – perkusja

  Serdecznie zapraszamy na koncert!

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com