poniedziałek, 25 września, 2023
+

  Tym razem nie pączka na głowie, a mural będzie miał w Rzeszowie Tadeusz Nalepa

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Na budynku przy ulicy Hetmańskiej 43 w Rzeszowie powstanie mural poświęcony legendzie bluesa założycielowi zespołu Breakout Tadeuszowi Nalepie. Muzyka stworzonego przez tego muzyka i zespołu Breakout od lat elektryzuje słuchaczy i stała się marką rozpoznawalną w wielu krajach.

  Od lat w Rzeszowie organizowany jest festiwal Breakout Days ku pamięci bluesmana. W roku 2023 odbędzie się od 14 do 16 września. Wcześniej, bo w sierpniu, w stolicy Podkarpacia pojawi się mural z wizerunkiem artysty.

  Ulica Hetmańska to dobre miejsce dla legend polskiej muzyki związanej z Rzeszowem. W 2022 roku na ścianie kamienicy przy ulicy Hetmańskiej 16, czyli 550 metrów od bloku na którym powstanie mural Tadeusza Nalepy. Pojawił się malunek związany z Tomaszem Stańko.

  fot. Estrada Rzeszowska

  W sierpniu tego roku do Tomasza Stańko dołączy Tadeusz Nalepa. Mural bluesmana będzie można podziwiać na bloku przy ulicy Hetmańskiej 43. To właśnie w tym budynku Nalepa mieszkał przez dekadę w latach 1945-1955.

  Z inicjatywą upamiętnienia Tadeusza Nalepy w takiej formie, po rozmowach z jego bratem, Czesławem Nalepą, wyszła Estrada Rzeszowska. Projekt muralu jest w fazie kreacji. Będzie przedstawiał Nalepę z synem Piotrem, a inspiracją będzie fotografia autorstwa Marka Karewicza z okładki płyty „Blues” Breakoutu. Mural wykona kolektyw rzeszowskich artystów. Ściana, na której powstanie ma wymiary ok. 12X17 metrów, co daje blisko 210 m kwadratowych. Budynek jest administrowany przez MZBM – wspólnota mieszkańców budynku przy ulicy Hetmańskiej 43 wyraziła zgodę na powstanie malunku.

  Bardzo nam zależy na tym, by Rzeszów piękniał, a jak przy tym jest okazja by, szczególnie młodym rzeszowianom, przypominać, że z naszego miasta pochodzą znani w świecie artyści to nie można takiej szansy przepuścić. To także wspaniała okazja by poprawić estetykę miasta, ale i przypomnieć mieszkańcom, że to właśnie tu w Rzeszowie rodzili się i dorastali ludzie, z których dziś jesteśmy dumni. Mam nadzieję, że na tym nie koniec, bo poczet wielkich, nie tylko kultury, pochodzących z Rzeszowa jest dość liczny.

  Roman Szczepanek, prezes rzeszowskiego Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com