wtorek, 21 maja, 2024
spot_img
+

  W Przemyślu podsumowano rok pomocy dla Ukrainy

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Minął rok od wybuchu wojny na Ukrainie. W piątek 24 lutego w Przemyślu odbyła się konferencja prasowa podsumowująca dotychczasową pomoc uchodźcom. Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy Caritas Archidiecezji Przemyskiej oraz Caritas Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej Kościoła Grekokatolickiego.

  W spotkaniu z mediami wzięli udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, metropolita przemyski abp Adam Szal, metropolita przemysko-warszawski abp Eugeniusz Popowicz (Archidiecezja Przemysko-Warszawska Kościoła Greckokatolickiego w Polsce) wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, ks. Artur Janiec, dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej oraz przedstawiciele samorządów, służb i organizacji zaangażowanych w pomoc uchodźcom.

  Spotykamy się przede wszystkim po to, aby wyrazić solidarność i wielką wolę wsparcia dla narodu ukraińskiego oraz podziękować wszystkim mieszkańcom naszego regionu, którzy byli zaangażowani w udzielanie pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy. Proces kształtowania tej pomocy, poczynając od 24 lutego, był niezwykle wymagający, ponieważ skala napływu uchodźców była bardzo duża. Wszyscy wykazaliśmy ogromne wsparcie dla ludności cywilnej sąsiedniego kraju. Dla wielu z nas było to wręcz traumatyczne przeżycie, gdy widzieliśmy kobiety, dzieci, osoby niepełnosprawne, które szukały na terytorium naszego kraju bezpieczeństwa. Otwieraliśmy nasze domy i serca, przyjmowaliśmy uchodźców z Ukrainy świadomi tego, że wielokrotnie w swoich dziejach Polacy także taki los uchodźczy podejmowali. Wiedzieliśmy, że jest to egzamin z solidarności i miłosierdzia. Była to swego rodzaju deklaracja, że naród ukraiński nie jest sam i może liczyć na swoich sąsiadów 

  Ewa Leniart, wojewoda Podkarpacki

  Głos zabrał również prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, który mówił również o organizacji pomocy w mieście, współpracy wielu podmiotów, służb, mieszkańców i ogromnym zaangażowaniu  w te działania.

  Miało być trzy dni, później mówiono o tygodniu, miesiącu trzech miesiącach, a za nami już rok wielkiej wojny, która ma miejsce właściwie w sercu Europy. Wojny, w której Ukraina broni swojej wolności i niezależności przed rosyjskim agresorem. W imieniu Ukraińców mieszkających w Polsce, bo w jakiejś mierze ich reprezentuję, jako metropolita kościoła greckokatolickiego, pragnę podziękować wszystkim państwu za to co zostało zrobione w tym czasie

  Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com