środa, 17 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Uniwersytet Rzeszowski zaprasza na obchody Festiwalu Języków i Kultur Słowiańskich. Impreza odbędzie się na początku marca!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Katedra Rusycystyki w Instytucie Neofilologii Uniwersytetu Rzeszowskiego serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w Festiwalu Języków i Kultur Słowiańskich, który odbędzie się w dniach od 2 do 3 marca 2023 roku. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. W ramach imprezy odbędą się wykłady, prezentacje, seminarium dla nauczycieli oraz konkursy dla uczniów i studentów. W wydarzeniu mogą brać udział wszystkie osoby zainteresowane tematyką imprezy i współpracą z Katedrą Rusycystyki.

   Szczegółowy program imprezy

  2 marzec (czwartek)

  10:00 Test filmowy dla studentów Katedry Rusycystyki UR (stacjonarnie) na podstawie obejrzanego filmu (film zostanie wskazany najpóźniej 4 tygodnie przed Festiwalem);

  10:30  Test wyboru (w języku polskim) na temat Języki i kultury Słowian dla uczniów szkół podstawowych i średnich (zdalnie, MS Teams). Pytania do konkursu zostaną opracowane na podstawie postów zamieszczanych cyklicznie z dopiskiem „Konkurs – JiKS” na profilu społecznościowym Katedry Rusycystyki UR (www.facebook.com/kfrur)

  10:30 Leksykalno-gramatyczny test znajomości języka rosyjskiego dla uczniów szkół średnich (zdalnie, MS Teams)  

  O spotkaniach próbnych (w aplikacji Teams) uczestnicy testu leksykalno-gramatycznego dla szkół średnich oraz konkursu wiedzy zostaną powiadomieni drogą mailową. Linki do udziału w poszczególnych konkursach zostaną przesłane na podane w zgłoszeniach adresy mailowe.

  3 marzec  (piątek)

  09:30 – 9:45 Powitanie Uczestników i Gości Festiwalu

  9:45 – 10:15 Wykład „Języki słowiańskie dawniej i dziś”, dr hab., prof. UR D. Chudyk, Kierownik Katedry Rusycystyki (Instytut Neofilologii, Uniwersytet Rzeszowski)

  10:15 – 10:45 Prezentacja nt. „Ukraina – kultura i obyczaje”, dr M. Kossakowska-Maras (Instytut Neofilologii, Uniwersytet Rzeszowski)

  10:45 – 11:00 Prezentacja oferty edukacyjnej Katedry Rusycystyki

  11:00 – 12:00 Degustacja potraw kuchni słowiańskich dla uczniów i studentów oraz prezentacja działalności studenckich kół naukowych 

  11:00 – 12:00 Seminarium dla nauczycieli nt. „Nauczanie języka rosyjskiego w obecnej sytuacji geopolitycznej”

  12:15 Konkurs piosenki słowiańskiej (dla uczniów wszystkich typów szkół i studentów Katedry Rusycystyki (języki: rosyjski, ukraiński, białoruski)

  14:30 Ogłoszenie wyników wszystkich konkursów i wręczenie nagród laureatom.

  Jakie przewidziane są nagrody dla uczestników biorących udział w konkursach?  

  Troje najlepszych uczestników w każdej kategorii otrzymuje tytuł Laureata Festiwalu Języków i Kultur Słowiańskich. Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy (w wersji elektronicznej), a Laureaci Festiwalu dodatkowo nagrody rzeczowe.

  Misją całego festiwalu jest:

  • Popularyzacja dorobku kulturowego i cywilizacyjnego krajów słowiańskich.
  • Rozbudzanie wśród uczniów zainteresowania językami słowiańskimi.
  • Motywowanie uczniów do nauki języków obcych.
  • Integracja młodzieży województwa podkarpackiego.
  • Nawiązywanie i kontynuowanie współpracy ze szkołami.
  • Prezentacja i popularyzacja dorobku naukowego Pracowników Katedry Rusycystyki w ramach prowadzonych wykładów.
  • Prezentacja i promocja oferty edukacyjnej Katedry Rusycystyki.

  Niestety termin zgłoszenia się do udziału w konkursie minął w połowie lutego. Uniwersytet zaprasza i zachęca wszystkich do przybycia w drugim dniu imprezy (3 marca) i do posłuchania wykładów, obejrzenia koncertu piosenki słowiańskiej oraz do degustacji potraw kuchni słowiańskiej. Drugi dzień imprezy ma charakter otwarty i mogą na nią się wybrać wszyscy zainteresowani!

   Szczegółowych informacji udziela koordynator dr Małgorzata Dziedzic pod adresem email: festiwal@ur.edu.pl.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com