czwartek, 25 kwietnia, 2024
spot_img
+

    Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie zaprasza na ciekawe zajęcia dla młodzieży, podcast do posłuchania oraz wystawy malarskie do obejrzenia!

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Biuro Wystaw Artystycznych (BWA) w Krośnie, które znajduje się na ul. Wojciecha Roberta Portiusa 4, zaprasza serdecznie na wiele wydarzeń, imprez, wystaw, spotkań, czy w końcu zajęć i warsztatów, które odbędą się w nadchodzącym czasie. Będą zorganizowane warsztaty pod hasłem „Szkatułka pełna sztuki”, aż do końca kwietnia, na których młodzież stworzy własne dzieła artystyczne, które będą finalnie prezentowane w małej, niewielkiej galeryjce. Do tego warto wybrać się na wystawę prac Patrycji Ochały pt. „Trwoga w Trzewiach’, a także malarstwa Marcina Płoszaja pt. „Prowokowanie pustki”. Do tego warto posłuchać wartościowego mini podcastu pod tytułem „To i ovo w historii sztuki, część czwarta „Putto”o historii sztuki, który stworzyła Katarzyna Solińska – prowadząca zajęcia w BWA w Krośnie.

    Warsztaty dla młodzieży pod hasłem „Szkatułka pełna sztuki:”

    Warsztaty „Szkatułka pełna sztuki” to cykliczne zajęcia z historii sztuki dla młodych uczestników od 10 do 14 roku życia. Podążając za przykładem początkujących autorów wielu wybitnych i zarazem pięknych dzieł, podczas kursu młodzież stworzy swoją kolekcję dzieł, która zostanie zaprezentowana w małej gablocie, a z czasem, razem z kolejnymi zajęciami będzie się poszerzać, dając początek prawdziwej galerii z prawdziwego zdarzenia.

    „W czasie cyklu zajęć, przykładem pierwszych miłośników sztuki, stworzymy własną kolekcję dzieł i zamkniemy ją w specjalnie przygotowanej na zajęciach gablocie – mini galerii, która będzie się rozrastać wraz z każdym spotkaniem. Może będzie to początek nowej galerii sztuki?” – mówi Katarzyna Solińska z BWA Krosno.

    Oprócz tego, w czasie każdych lekcji uczestnicy dowiedzą się o najciekawszych i najważniejszych dziełach w historii sztuki. Nie tylko poznają fascynujące historie o artystach i sztuce, ale też zobaczą „eksponaty” wyjęte wprost z omawianego dzieła, z którymi będą pracować. „Zasiejemy słoneczniki dla Vincenta van Gogha, będziemy nakładać złote płatki na ozdobne liście akantu oraz szukać dobrej zabawy na starych obrazach z grami. Będziemy uczyć się uważności i w przystępny sposób omawiać i pokazywać najważniejsze motywy w historii sztuki.” – informuje edukatorka i prowadząca zajęcia.

    Tematy planowanych zajęć w ramach cyklu „Szkatułka pełna sztuki”:

    1.         Urządzamy gabinet miłośnika sztuki – 7 marca

    2.         Siejemy słoneczniki dla Vincenta van Gogha – 14 marca

    3.         Zaglądamy do pracowni barokowego malarza – 21 marca

    4.         Poznajemy dziewczynę z perłą – 28 marca

    5.         Odkrywamy pracownię alchemika kolorów – 4 kwietnia

    6.         Od A do Z, czyli złocimy akanty –11 kwietnia

    7.         W co bawią się obrazy – 18 kwietnia

    8.         Tworzymy zielnik dla Wyspiańskiego – 25 kwietnia

    Organizatorzy cyklu warsztatów razem z prowadzącą – Katarzyną Solińską zapraszają młodzież najlepiej na wszystkie zajęcia.

    Kto poprowadzi zajęcia?

    Katarzyna Solińska to historyczka sztuki i muzeolożka. Edukatorka historii sztuki w BWA Krosno. Autorka projektów i edukatorka w programie-wystawie „Formy podstawowe” Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz cyklu edukacyjnym „Archi-przygody” Narodowego Centrum Kultury. Dwukrotna laureatka stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz konkursu w ramach konferencji „Sztuka edukacji. Sztuka zaangażowania” organizowanego przez Zachętę – Narodową Galerię Sztuki.

    Zajęcia wypadają w każdy wtorek, o godzinie 18:00. To będzie w sumie osiem spotkań, a pierwsze zajęcia rozpoczynają się 7 marca 2023 roku. Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem tel.: 13 43 261 87, lub na adres e-mail: galeria@bwakrosno.pl Po szczegóły organizatorzy kursu zapraszają na stronę internetową https://tiny.pl/wnf8g.

    To i ovo w historii sztuki, część czwarta „Putto” – miniPodcast autorstwa Katarzyny Solińskiej

    „Aniołek, amorek, cherubinek, kupidynek, bobasek, słodziak – putto – kogo widzimy na tak wielu przedstawieniach – na antycznych rzeźbach, amforach, mozaikach, średniowiecznych ilustracjach, renesansowych obrazach, barokowych ołtarzach, rokokowych sielankach, romantycznych i romansowych sceneriach – czy jest to ta sama postać serwowana nam przez sztukę, która ma się jak pączek w maśle na niezliczonych obrazach. Kim jest ta rozkoszna postać, często serwowana nam przez artystów z dodatkowym lukrem miłosnej otoczki – i różą – na pulchnych policzkach?” – pyta Katarzyna Solińska, autorka miniPodcastu.

    Pocieszne i swawolne dziecko ze skrzydełkami – czym i kim tak właściwie jest ta wręcz ukochana przez artystów postać? – czasem widocznie zdziecinniała a czasem na wyrost dorosła. Kiedy w sztuce malec ze skrzydełkami to bożek miłości, a kiedy boski… anielski wysłannik, znak świętości, zwiastujący boskie objawienia? Jak go rozpoznać, czy też jak odróżnić amora od cherubina od putto? Kim w historii sztuki jest putto, nagi chłopiec – czasem ze skrzydełkami, a czasem bez nich, Symbolem miłości, świętości, czy wyrazem świeckości?

    „Odpowiedzi na powyższe pytania znajdą się w podcaście.”  – podpowiada Katarzyna Solińska

    Podcast jest dostępny do posłuchania pod linkiem: https://tiny.pl/wn5dr.

    Wystawa malarstwa Patrycji Ochały pt. „TRWOGA w TRZEWIACH”  

    „Linie biegną swobodnie, bez presji, częściowo poszarpane, agresywne, gdzieniegdzie łagodniejsze, określające kształty. Kreski przechodzą w plamy i na odwrót. Ich układy mają tworzyć wrażenie mechaniczności organizmu. Organy sprowadzone do prostych figuralnych kształtów podkreślają potraktowanie organizmu jako dobrze skonstruowanej Maszyny. Korytarze organizmu – ciało to budowla wypełniona tajemnymi przejściami, tętniąca własnym życiem.  

    W serii ośmiu plakatów odręczne pismo łączy się z ilustracją. Plamy i linie tworzą obraz, który ma dopowiedzieć sens zawarty w słowach. Treść tekstów to fragmenty piosenek lub ich tytuły.” – opowiada o swojej wystawie artystka

    Kim jest autorka prac?

    Patrycja Ochała w 2013 roku ukończyła kierunek Grafika na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dyplomy obroniła w Pracowni Plakatu u prof. W. Grzegorczyka i Linorytu u prof. K. Skórczewskiego. Brała udział w wystawach i wydarzeniach, m.in.: „Temperatura ciała i pokojowa” 2010 (Przemyśl), ArtFest 2011 (Tarnów), „Byt i Styl” 2011 (Lublin), Festiwal Przestrzeni Miejskiej 2012 (Rzeszów), Biennale Sztuki WRO 2013 (Wrocław), „Kultura miejska – WEKTOR” (Rzeszów), „WEKTOR II” (Jasło), „Plac sztuki” przy okazji Wschodu Kultury 2013 i 2014 (Rzeszów), „Róża jest różą”  (Tarnów), WPA6 Ogólnopolski Festiwal Sztuki 2014 (Duszniki Zdrój), „Patch Lab” 2014 (Kraków), 650 lat Jasła 2015 (stypendium artystyczne Miasta Jasła), Wschód Kultury 2016 (Rzeszów). Jest członkiem grupy Precyzja zajmującej się działalnością kulturalną i artystyczną w oparciu o technikę Video mapping 3D.

    Wystawa Marcina Płoszaja „Prowokowanie pustki”

    Wystawa niezwykłych prac malarskich jest dostępna do oglądania do 4 marca 2023 roku. Warto wybrać się do Krosna, by zobaczyć przepiękne malunki, które do tej pory odwiedziło już ponad 700 osób.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com