środa, 7 czerwca, 2023
+

  Kłótnia pomiędzy Urzędem Miasta a Portem Lotniczym Rzeszów-Jasionka

  Polecamy

  Patrycja Pelczar Reszko
  Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W Rzeszowskim Urban Lab odbyła w piątek, 3 lutego międzynarodowa konferencja „Rzeszów Air Cargo Event” zorganizowana przez Urząd Miasta. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele miasta i lokalnego biznesu oraz firma National Air Cargo, zainteresowana uruchomieniem kompleksowych usług cargo między Rzeszowem a USA. Jednak konferencja stała się kością niezgody między Miastem a Portem Lotniczym Rzeszów-Jasionka. Dlaczego?

  Jak informuje Urząd Miasta, celem konferencji było podzielenie się z przedstawicielami biznesu ideą zapewnienia częstych połączeń między USA-RZE-USA poprzez National Air Cargo oraz zaoferowanie im gwarantowanej przepustowości i kompleksowej obsługi, wliczając w to usługi o wartości dodanej takie jak „Door-Door”.

  Firma National Air Cargo posiada swoje placówki na pięciu kontynentach i zatrudnia ponad 600 pracowników na całym świecie. Jak przekonywał prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, uruchomienie jej oddziału w Rzeszowie byłoby wielką szansą dla lokalnego biznesu.

  Jednak po konferencji w Urban Lab ze strony Zarządu Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka Sp. z o.o pojawiła się zdecydowana reakcja na odbytą konferencję organizowaną przez Urząd Miasta. Zarząd spółki wydał następujące oświadczenie:

  W związku z pojawiającymi się w mediach informacjami o działaniach podejmowanych przez Miasto Rzeszów związanych z sektorem cargo lotniczego, Zarząd Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka Sp. z o.o. oświadcza, że nie był zaproszony przez władze miasta do rozmów o współpracy w tym zakresie podczas międzynarodowej konferencji „Rzeszów Air Cargo Event.

  Dalej czytamy:

  „Zarząd portu lotniczego przypomina, że Miasto Rzeszów nie jest i nigdy nie było udziałowcem lotniska, ani nie wspiera w żaden sposób jego działalności w chwili obecnej.

  Spółkę prawa handlowego pod nazwą Port Lotniczy „Rzeszów-Jasionka” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, z wpłaconym w całości kapitałem zakładowym 553 800 600 zł, tworzą:

  • Województwo Podkarpackie – 303 422 600 zł (54,79% udziałów)
  • Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” – 250 378 000 zł (45,21%)

  Zarząd spółki informuje, że port od wielu miesięcy jest w bieżącym kontakcie zarówno z firmą National Air, jak i innymi przewoźnikami cargo operującymi obecnie w Jasionce, prowadząc rozmowy o możliwościach rozwoju tego segmentu działalności portu lotniczego.”

  Natomiast po opublikowaniu oświadczenia Lotniska, do redakcji Kuriera Rzeszowskiego w niedzielę, 5 lutego przed południem wpłynęło oświadczenie Urzędu Miasta. Możemy w nim przeczytać między innymi:

  Miasto Rzeszów zostało zaproszone do współorganizowania konferencji, na co chętnie przystaliśmy, udostępniając przestrzeń Urban Lab Rzeszów oraz naszą bazę kontaktów gospodarczych. Wspólnie z National zaprosiliśmy na konferencję przedstawicieli firm z Rzeszowa i regionu, a także, co zostało potwierdzone, przedstawicieli Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera oraz Departamentu Rozwoju Regionalnego z UMWP.

  Następnie z treści możemy się dowiedzieć:

  „W momencie, kiedy firma National Air Cargo zaproponowała Miastu współuczestnictwo w konferencji, przedstawiciel lotniska był już jednym z prelegentów. Lotnisko i firma National były w kontakcie w związku z konferencją. W przygotowanym przez National pierwszym programie konferencji jednym z prelegentów był Bartosz Górski – Dyrektor Pionu Komercyjnego w Porcie Lotniczym „Rzeszów-Jasionka”. Z kolei dwie inne osoby z lotniska były potwierdzone jako uczestnicy konferencji. Za kontakty z lotniskiem odpowiadał National. Nie wiemy na jakim etapie i dlaczego lotnisko wycofało się z udziału w konferencji.”

  Ponadto w oświadczeniu Urząd Miasta podkreśla, że od lat wspierało i wspiera lotnisko na wiele sposobów, m.in. infrastrukturalnie, finansowo oraz promocyjnie, a jedną z form promocji miała być współorganizacja konferencji „Rzeszów Air Cargo Event”, która miała miejsce w piątek.

  Celem tego typu wydarzeń jest przyciągnięcie potencjalnych inwestorów, stworzenie ekosystemu dla przedsiębiorczości lokalnej oraz branż wschodzących i tym samym wzmocnienie potencjału gospodarczego zarówno Miasta jaki i całego regionu.

  – pisze w oświadczeniu Urząd Miasta.

  Czy zatem kłótnia pomiędzy Urzędem Miasta i Portem Lotniczym Rzeszów-Jasionka zakończyła się definitywnie? I jak w tej sytuacji układać się będzie dalsza współpraca obu podmiotów?

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com