sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_img
+

    „Defensor Veritatis. Prawda w nauczaniu arcybiskupa Ignacego Tokarczuka” to temat seminarium, które odbyło się w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie

    Polecamy

    Patrycja Pelczar Reszko
    Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    O prawdzie w nauczaniu arcybiskupa Ignacego Tokarczuka, który w życiu kierował się słowami „Prawdą żyć, prawdy bronić i prawdy się domagać”, rozmawiali uczestnicy seminarium zorganizowanego przez Wojewodę Podkarpackiego i Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.

    W piątek, 3 lutego 2023 roku w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyło się seminarium poświęcone pamięci „biskupa niezłomnego”. Wydarzenie, zorganizowane przez Wojewodę Podkarpackiego i Oddział IPN w Rzeszowie, miało na celu przypomnienie o życiu i dokonaniach tej ważnej nie tylko dla naszego regionu postaci.

    Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podkreśliła, że spotkanie odbywa się w związku z 10. rocznicą śmierci ks. abp. Ignacego Tokarczuka.

    Jest to postać, o której trzeba pamiętać, zwłaszcza w XXI w., kiedy prawda – jako wartość życia społecznego i wyjątkowa zdolność do oceny otaczającego nas świata w zgodzie z rzeczywistością – jest szczególnie ważna. Niezwykle istotną kwestią w działalności arcybiskupa było właśnie służenie prawdzie jako wartości w wymiarze etycznym, ale także jako wartości naznaczającej aktywność człowieka na wszystkich płaszczyznach jego działania

    – mówiła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

    Spotkanie zgromadziło przedstawicieli parlamentarzystów, duchowieństwa, administracji rządowej, samorządowej, służb mundurowych, kombatantów, badaczy życia i działalności abpa Ignacego Tokarczuka, reprezentantów uczelni wyższych i uczniów podkarpackich szkół średnich.

    Dla księdza arcybiskupa prawda była czymś najistotniejszym. Jego życie to głoszenie prawdy, bronienie prawdy, uczenie prawdy i cierpienie za prawdę

    – powiedział ks. bp Jan Wątroba, ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej.

    W panelach dyskusyjnych uczestniczyli wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, ks. prof. dr hab. Józef Wołczański z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, dr hab. Czesław Kłak, prof. UP im. KEN w Krakowie, prokurator Prokuratury Krajowej oraz dr hab. Mariusz Krzysztofiński z Oddziału IPN w Rzeszowie.

    Dla ks. abp. Ignacego Tokarczuka pojęcie prawdy było istotne nie tylko w jego nauczaniu, ale w całym życiu

    – podkreślił w swoim wystąpieniu dr. hab. Dariusz Iwaneczko, dyrektor Oddziału IPN w Rzeszowie.

    Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym JE bpa Jana Wątroby oraz pod patronatem medialnym „Via” Katolickiego Radia Rzeszów.

    Arcybiskup Ignacy Tokarczuk urodził się 1 lutego 1918 r. w Łubiankach Wyższych koło Zbaraża. Maturę zdał w 1937 r. Następnie wstąpił do lwowskiego Seminarium Duchownego oraz został studentem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 21 czerwca 1942 r. we Lwowie z rąk ks. biskupa Eugeniusza Baziaka. W październiku 1946 r. ks. Tokarczuk rozpoczął studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, na którym w 1951 r. uzyskał stopień naukowy doktora filozofii.  

    Od początku posługi bp Tokarczuk traktowany był jako zdecydowany przeciwnik ustroju komunistycznego. Inwigilowano go przez sieć tajnych współpracowników, zdobywano informacje o nim z podsłuchu w pałacu biskupim.

    W latach 1967–1993 bp Tokarczuk był członkiem Rady Głównej Episkopatu Polski. W 1967 r. został przez kard. Stefana Wyszyńskiego włączony w skład Komisji Wspólnej Episkopatu i Rządu. 2 czerwca 1991 r. Ojciec Święty Jan Paweł II nadał bp. Ignacemu Tokarczukowi tytuł arcybiskupa ad personam. W 1992 r. abp Tokarczuk został arcybiskupem metropolitą przemyskim. Rok później przeszedł na emeryturę.

    3 maja 2006 r. prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński w uznaniu znamienitych zasług dla Ojczyzny, za działalność na rzecz przemian demokratycznych i wolnej Polski odznaczył abp. Tokarczuka najwyższym odznaczeniem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej – Orderem Orła Białego.

    Arcybiskup Ignacy Tokarczuk zmarł 29 grudnia 2012 w Przemyślu. 2 stycznia 2013 został pochowany w krypcie archikatedry przemyskiej.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com