czwartek, 25 kwietnia, 2024
spot_img
+

    Już niedługo w Rzeszowie rozpocznie się Festiwal Polskiej Twórczości Bluesowej pod hasłem ZIEMIA DZIECIŃSTWA połączony z darmowymi warsztatami muzycznymi

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    W ramach festiwalu bluesowego, w Wojewódzkim Domu Kultury, na ul. Okrzei 7 w Rzeszowie, już 11 lutego 2023 roku odbędzie się wyjątkowy koncert Marka Bałaty razem z orkiestrą. Artyści zaprezentują standardy jazzowe i utwory Czesława Niemena. Do tego w dniach od 11 do 12 lutego odbędą się całkowicie darmowe warsztaty wokalno-instrumentalne dla osób, które chciałyby doszkolić się w śpiewie albo w grze na różnych instrumentach muzycznych. Do tego na początku marca br. wszyscy uczestnicy tych zajęć będą mogli wziąć udział w przeglądzie twórczości bluesowej – Festiwalu Polskiej Twórczości Bluesowej.

    Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zaprasza na koncert czołowego wokalisty jazzowego Marka Bałaty z zespołem w składzie: Tadeusz Leśniak (instrumenty klawiszowe), Sebastian Bernatowicz (fortepian), Józef Michalik (kontrabas el. gitara basowa), Grzegorz Pałka (perkusja), Bohdan Lizoń (gitara) w sobotę 11 lutego br. o godzinie 19:00 na Salę Widowiskową WDK.

    W Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie organizowane będą także bezpłatne warsztaty wokalno-instrumentalne prowadzone przez uznanych muzyków bluesowych.

    Zajęcia muzyczne odbędą się w sobotę 11 lutego w godz. 10:30 – 18:00 oraz w niedzielę 12 lutego  w godz. 10:00 – 16:00.  Możliwe jest zgłoszenie udziału w klasie wokalnej lub w jednej z klas instrumentalnych: gitara, gitara basowa, perkusja, instrumenty klawiszowe (piano). Warsztaty są skierowane do muzyków-amatorów w różnym wieku, zarówno młodzieży, studentów jak i dorosłych.

    Uczestnicy warsztatów będą mogli następnie wziąć udział w przeglądzie konkursowym Festiwalu Polskiej Twórczości Bluesowej „Ziemia dzieciństwa vol. 3” w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie w dniu 4 marca.

    Obowiązują wcześniejsze zapisy na zajęcia. Liczy się kolejność zgłoszeń.

    Formularz zgłoszeniowy, który znajduje się na stronie internetowej:

    https://wdk.kulturapodkarpacka.pl/aktualnosci/newsy/zapisy-na-bezplatne-warsztaty-bluesowe,art1408/

    należy pobrać, wypełnić i przesłać mailowo na adres: wdk@kulturapodkarpacka.pl w tytule wiadomości wpisując „Zgłoszenie na warsztaty 11-12.02”. Obowiązkowo do wiadomości należy załączyć skan wypełnionej karty zgłoszenia.

    Klasę wokalną poprowadzi Marek Bałata.

    W programie zajęć piosenkarskich przewidywane będą:

    Praca z uczestnikami warsztatów; piosenki indywidualne, zaproponowane przez siebie (nuty, słowa), podkład elektroniczny. Piosenki zaproponowane przez prowadzącego (nuty, słowa). Praca nad emisją poprzez rozśpiewanie i stosowne ćwiczenia w trakcie zajęć, rozczytywanie nowych piosenek i korekta poprawności wykonania. Praca nad interpretacją. Praca zbiorowa nad piosenką w stylu Blues z miejscem na partię solową. Wykonania demonstracyjne wszystkich uczestników, na zakończenie warsztatów. Prowadzenie zajęć indywidualnych i zbiorowych. Technika wokalna, interpretacja w obrębie różnych gatunków muzycznych i stylistyk.

    Klasy instrumentalne:

    Instrumenty klawiszowe (piano)

    Prowadzący: Tadeusz Leśniak, Sebastian Bernatowicz

    Gitara basowa/kontrabas

    Prowadzący: Józef Michalik

    Jakie tematy będą omawiane w trakcie zajęć z gitary basowej?

    Tematyka zajęć w trakcie warsztatów obejmuje między innymi: doskonalenie techniki gry na gitarze basowej, konstruowanie walkingu oraz partii solowych. W trakcie zajęć omówione zostaną podstawy harmonii bluesowej oraz budowa i zastosowanie skal muzycznych. Pokazane zostaną także sposoby wykorzystania gitary basowej, jako instrumentu solowego.

    Perkusja

    Prowadzący: Grzegorz Pałka

    Szczegółowy program dla warsztatów na perkusji:

    Style muzyczne, ich zróżnicowanie i elementy wspólne. Korzystając z przykładów muzycznych prowadzący postara się zaakcentować elementy wspólne dla często pozornie odległych stylistycznie form. Artykulacja w graniu na zestawie perkusyjnym. Gra szczotkami na werblu i rozwinięcie tej techniki na całym zestawie. Sposoby pracy z metronomem. Metrum nieparzyste wraz z rozszerzeniem o zależności metryczne pomiędzy poszczególnymi jego wariantami. Praca w studio i preparowanie brzmienia perkusji. Skuteczne budowanie partii solowych.

    Gitara

    Prowadzący: Bohdan Lizoń

    Jakie tematy zgłębią uczestnicy zajęć z gitary?

    Rozwijanie techniki gitarowej na bazie skali bluesowej, doryckiej, zastosowanie skal modalnych. Nauka improwizacji w różnych stylistykach: blues, rock, jazz. Nauka budowania akordów oraz właściwych dla nich skal. Rola gitarzysty w zespole – kreowanie własnego brzmienia. Współpraca na scenie z innymi muzykami biorącymi udział w występie.

    Przed nami trzecia edycja Festiwalu Polskiej Twórczości Bluesowej „Ziemia Dzieciństwa”. Wzorem lat ubiegłych Festiwal to warsztaty ze znakomitymi muzykami z Markiem Bałatą na czele oraz przegląd, konkurs festiwalowy, który odbędzie się w 16. rocznicę śmierci Tadeusza Nalepy – 4.03.2023 r. W tym roku pamiętamy tez szczególnie o Marku Gaszyńskim, który zmarł kilka dni temu.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com