-0,1 C
Rzeszów
wtorek, 28 marca, 2023
+

  Ile pieniędzy udało się zebrać podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy? Co działo się w Rzeszowie?

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Za nami 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbył się w wielu miastach w całej Polsce, ale też w mniejszych miejscowościach i miasteczkach, także na Podkarpaciu, 29 stycznia 2023 roku. W ostatnią niedzielę pierwszego miesiąca nowego roku – największa impreza charytatywna w naszym kraju zrzeszyła tysiące wolontariuszy oraz wszystkie osoby, które chciały pomóc, przeznaczając nie tylko pieniądze na szczytny cel, ale też na przykład biorąc udział w różnych licytacjach.

  W tym roku, do tej pory policzono, że udało się zebrać nieco mniej niż 155 miliony zł! Liczenie jeszcze trwa, a dokładną kwotę, którą zebrano, poznamy dopiero oficjalnie 12 lutego, czyli za kilkanaście dni. W sumie do puszek podczas akcji zbierało w Polsce i za granicą ok. 120 tysięcy wolontariuszy w 1633 sztabach. Na tę okazję przygotowano 225 tys. puszek oraz 35,7 mln serduszek  w postaci naklejek, które otrzymał każdy darczyńca.

  O 14:00 ulicami Rzeszowa przeszedł korowód wolontariuszy, który zmierzał do głównego rynku. Godzinę później, bo o 15:00 można było posłuchać koncertów m.in. podopiecznych z DK Vocal Studio. Dalej wystąpił zespół Adapters, Aga Walczak i Małpa. O godzinie 19.00 z kolei koncert zagrała Majka Jeżowska, a po godzinie 20:00 gwiazdą wieczoru była Margaret. Nie zabrakło oczywiście tzw. światełka do nieba, czyli formy pokazu manipulacji laserami w wykonaniu MultiVisual – finalistów 5. edycji programu Mam Talent.

  Podziękowania należą się nie tylko wolontariuszom, ale też organizatorom imprezy, ale przede wszystkim mieszkańcom Podkarpacia, którzy przyszli na finał WOŚP i wsparli całą akcję przeznaczając dowolną kwotę pieniędzy, albo licytując.

  Za pieniądze zebrane w ramach 31. Finału WOŚP kupione będą w ramach walki ze sepsą m.in.: urządzenia do identyfikacji mikroorganizmów metodą spektrometrii masowej typu Maldi TOF; analizatory do wykrywania produktów amplifikacji bakterii, grzybów oraz określania mechanizmów oporności z zastosowaniem technologii rezonansu magnetycznego; zautomatyzowane systemy posiewów próbek mikrobiologicznych; systemy do automatycznego oznaczania lekowrażliwości metodą mikrorozcieńczeń i komory laminarne do laboratoriów mikrobiologicznych. Dla porównania, podczas zeszłorocznego finału zebrano ponad 224 mln zł. Pieniądze przeznaczono wtedy na zakup sprzętu okulistycznego dla dzieci.

  Finał WOŚP jest cykliczną imprezą i jednocześnie częścią polskiej kultury. Co roku w wielu zakątkach Polski organizowane są koncerty, festyny, festiwale i happeningi, na które zapraszane są gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej, a także artyści zagraniczni, którzy często grają za darmo, ponadto odbywają się różne imprezy kulturalne i sportowe. Co roku do Fundacji zgłasza się ponad 120 tys. wolontariuszy chętnych do kwestowania na ulicach miast – w każdym województwie działają lokalne Sztaby WOŚP odpowiedzialne za wstępne zliczanie pieniędzy zebranych przez podległych im wolontariuszy, a następnie przelanie ich na konto WOŚP.

  W zakresie obowiązków Sztabów jest też organizowanie lokalnych Finałów WOŚP w większych miastach w Polsce. Sztaby WOŚP działają również poza granicami Polski na potrzeby Polaków mieszkających za granicą. Tradycyjnie o godzinie 20:00 w miastach, gdzie gra WOŚP, następuje pokaz sztucznych ogni, czyli tzw. „Światełko do nieba”.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com