środa, 7 czerwca, 2023
+

  Nieżyjąca już artystka – Maria Barud namalowała przepiękne prace, które będzie można podziwiać w Krośnie w 100. rocznicę jej urodzin

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wystawę malarstwa Marii Barud, niezwykle utalentowanej artystki będzie można oglądać w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, a dokładnie w Galerii pod żyrandolem od 30 stycznia do 30 marca 2023 roku.

  Na ekspozycję prac, nieżyjącej już artystki, składają się pejzaże Krosna, portrety czy martwe natury. 30 stycznia 2023 roku, razem z rodziną i przyjaciółmi artystki, Krosno zaprasza do udziału w wernisażu. Data wystawy nie jest przypadkowa – właśnie w tym dniu malarka obchodziłaby swoje 100. urodziny. Wernisaż zaplanowany jest na godzinę 18:00. Oglądać można przepiękne dzieła malarskie za darmo!

  Kim była nieżyjąca już artystka? Tak mówi o niej jej rodzina

  „Maria Barud (1923-2002) – nasza ciocia, uzdolniona artystycznie, przez wiele lat rozwijała swój talent w naszym mieście. Marzenia o ukończeniu Akademii Sztuk Pięknych pokrzyżowała wojna. Życie zmusiło ją do zajęcia się pracą i rodzicami. Zakład modniarski prowadzony przez ciocię przez wiele lat zasłynął artystycznymi wykonaniami różnych prac.

  Każdą wolną chwilę poświęcała na malowanie. Miała ambicję malować jak najlepiej. W związku z tym, zdobyła albumy o malarstwie, co w tamtych latach nie było łatwe, mówiła nam, że wydaje na to wszystkie zarobione pieniądze. Dzięki tym albumom pogłębiała swoją wiedzę na temat kunsztu malarskiego.

  Uczestniczyła w kursach rysunku i malarstwa prowadzonych przez artystę plastyka Stanisława Kochanka z Domu Kultury „Górnik” w Krośnie. Związana była z tym miejscem przez wiele lat. Dla potrzeb teatru amatorskiego działającego w „Górniku” z dużym zaangażowaniem pomagała wykonywać kostiumy i scenografię. Bardzo to lubiła, często wspominała o współpracy z dyrektorem Łąckim i jego żoną.

  Doskonaliła swój talent, uczestnicząc w plenerach i warsztatach plastycznych. Byłam z ciocią na jednym z nich, we Wzdowie. Mogę powiedzieć, że atmosfera na takim plenerze jest fantastyczna i sprzyja tworzeniu. Planowała na emeryturze poświecić się całkowicie malarstwu, niestety choroba i długotrwałe leczenie nie pozwoliło jej na to. Wystawą tą chcemy przybliżyć twórczość naszej cioci, która od urodzenia była związana z naszym miastem i pięknymi okolicami.

  Autorka posługiwała się różnymi technikami malarskimi. Na kursie w Szczyrku uczyła się malarstwa ludowego na szkle. Brała udział w konkursie organizowanym w Liceum Sztuk Plastycznych im. Kenara w Zakopanem, gdzie uczyła się pod kierunkiem Hasiora, Fajkosza i Brzozowskiego. Jej collage były wystawiane na wystawie wymiennej w Düsseldorfie w 1956 roku. Za pracę pt. „Szyb naftowy” otrzymała III nagrodę na Ogólnopolskiej Wystawie Prac Plastycznych i Fotograficznych zorganizowanej w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w 1962 roku.

  Inne wystawy:

  1962 – udział w wystawie problemowej w Pałacu Sztuki w Krakowie

  1970 – wystawa indywidualna w Muzeum Okręgowym w Krośnie

  1976 – udział w wystawie malarstwa z okazji XXX-lecia PRL w Muzeum Okręgowym w Krośnie oraz udział w dorocznych wystawach Mistrzów Cechowych w Słupsku

  1978 – wystawa indywidualna w Dworze Karwacjanów w Gorlicach

  1979-1999 – brała udział w Przeglądach Plastyki w KDK Krosno

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com