czwartek, 28 marca, 2024
spot_img
+

    Nina Nowak organizatorem II edycji Festiwalu „Muzyka w zabytkach Podkarpacia i miejscach Pamięci Narodowej RP”

    Polecamy

    Patrycja Pelczar Reszko
    Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Koncertem charytatywnym dedykowanym pamięci poległych w 160. rocznicę Powstania Styczniowego w Warszawie zakończył się 22 stycznia II Festiwal Niny Nowak „Muzyka w zabytkach Podkarpacia i miejscach Pamięci Narodowej RP”.

    Nina Nowak – czołowa  polska  śpiewaczka  klasyczna  pochodząca  z Podkarpacia, zaśpiewała na uroczystych obchodach 160. rocznicy Powstania Styczniowego w Warszawie.

    Festiwal Niny Nowak obejmował m.in. koncerty z towarzyszeniem Orkiestry Reprezentacyjnej Garnizonu Rzeszów oraz Orkiestry Wojska Polskiego z okazji Rocznicy Powstania Warszawskiego, Bitwy Warszawskiej, Święta Wojska Polskiego, Święta Matki Bożej Królowej Polski, rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, rocznicy Powstania Styczniowego i wiele innych.

    W programach koncertów były najpiękniejsze arie i pieśni sakralne, pieśni wojskowe, patriotyczne, powstańcze, niepodległościowe oraz najpiękniejsze pieśni Maryjne.

    Organizatorem uroczystych obchodów na Podkarpaciu  było m.in. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich Generał Brygady Dariusz Lewandowski pod honorowym patronatem Marszałka Podkarpacia Władysława Ortyla.

    Powstanie Styczniowe po latach przyniosło zwycięstwo. Mimo, że powstanie upadło, a władze carskie rozprawiły się z jego uczestnikami, to jednak przyniosło zwycięstwo dzięki pielęgnowaniu pamięci i dało niepodległość naszym ojczyznom

    – mówił wicepremier Piotr Gliński podczas uroczystości w 160 rocznicę zrywu.

    Podczas uroczystości w Warszawie z udziałem prezydentów Polski i Litwy oraz przedstawicieli Ukrainy i społeczeństwa Białorusi wicepremier Gliński przypomniał, że zryw z lat 1863-64 był największym powstaniem doby zaborów.

    Wzięło w nim udział 200 tysięcy powstańców, którzy pod trójdzielnym sztandarem z herbami Polski, Litwy i Rusi, stoczyli ponad tysiąc bitew i potyczek. Mimo, że powstanie upadło, a władze carskie rozprawiły się z jego uczestnikami, nie oszczędzając miast, którym odebrano prawa i zakonów, które zlikwidowano; to jednak przyniosło zwycięstwo dzięki pielęgnowaniu pamięci i dało niepodległość naszym ojczyznom

    mówił szef MKiDN.

    Jak zauważył, szczególnym nośnikiem pamięci o Powstaniu Styczniowym była sztuka, dzięki której „powstanie przeniesiono do roku 1918 i później”. Dodał, że wydarzenia lat 1863-64 tworzyły etos II Rzeczypospolitej.Podczas obchodów została również zaprezentowana wystawa.

    Na wystawie prezentowane zostały dzieła sztuki: obrazy, grafiki i rysunki takich artystów jak Artur Grottger, Maksymilian Gierymski i Jacek Malczewski, a także artefakty z epoki: fotografie, stroje cywilne i mundury, broń, biżuteria patriotyczna, przedmioty osobiste. Eksponaty pochodzą z muzeów w Polsce, Litwie i Ukrainie.

    Minister kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił, że wystawa upamiętniająca Powstanie Styczniowe jest wspólną inicjatywą muzealników z Polski i Litwy. „Ta współpraca nie byłaby możliwa bez długoletniej współpracy pomiędzy naszymi instytucjami kultury” – dodał. Wystawa „Miłość i obowiązek. Powstanie Styczniowe 1863” zorganizowana przez Zamek Królewski w Warszawie we współpracy z Litewskim Muzeum Narodowym w Wilnie i w partnerstwie z Muzeum Wojska Polskiego przybliża zryw z lat 1863-1864 w ogólnej perspektywie jego przyczyn, przebiegu i następstw poprzez ukazanie historii jego bohaterów. „To właśnie w indywidualnych losach najpełniej odsłania się wola walki i ofiarność wspólnoty, która stanęła do walki o niepodległość”.

    Powstanie Styczniowe było najdłużej trwającym i najbardziej masowym ruchem niepodległościowym XIX w. Po zakończeniu powstania Polaków dotknęły liczne represje, m.in. konfiskata majątków szlacheckich, kasacja klasztorów na obszarze Królestwa Polskiego, wysokie kontrybucje i aktywna rusyfikacja. Za udział w powstaniu władze carskie skazały na śmierć ok. 700 osób, na zesłanie co najmniej 38 tysięcy.

    Święto Wojska Polskiego upamiętnia zwycięską Bitwę Warszawską 1920 r., stoczoną w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

    Sto druga rocznica wielkiej Wiktorii Warszawskiej i Święto Wojska Polskiego. Jakże ważny to był dzień, w którym dziękowaliśmy za służbę naszym żołnierzom. Oddaliśmy także hołd wszystkim poległym za Ojczyznę.

    Wspominamy tamten trudny, dramatyczny czas, ale zarazem jakże wielki w historii naszego kraju. Bolszewicka nawała miażdżyła wtedy Polskę Byli jednak tacy, którzy nie zwątpili, którzy cały czas pracowali, by ratować Ojczyznę

    Jesteśmy wdzięczni bohaterom walk o wolność za to, czego dokonali, abyśmy żyli dziś w wolnym kraju. Zwyciężyli dzięki heroizmowi żołnierzy Wojska Polskiego, dzięki talentom dowódców i dzięki poświęceniu polskiego narodu. Pamięć o tych czynach będzie wieczna. Pamiętamy o tym, czego dokonali. Jesteśmy im wdzięczni. Są dla nas przykładem i wzorem do postępowania w naszych czasach. Ich pamięci dedykowane były piękne i wyjątkowe koncerty Festiwalu.

    Nina Nowak to czołowa polska śpiewaczka klasyczna (rodzaj głosu-alt). Występowała z najbardziej elitarnymi orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą. Artystka pochodzi z rodziny z dużymi tradycjami muzycznymi. Jak sama często podkreśla urodziła się na  Podkarpaciu w pięknym starodawnym mieście Przemyślu, z czego zawsze jest bardzo dumna.

    Tu jest mój ukochany dom rodzinny i tu zawsze wracam  z największą tęsknotą na nasze Podkarpacie

    – zawsze wspomina Nina Nowak.

    Nina Nowak specjalizuje się w muzyce symfonicznej – styl od klasyki do muzyki rozrywkowej, poprzez operetkę, musical, muzykę filmową czołowych polskich i międzynarodowych kompozytorów oraz muzyce sakralnej. Współpracowała z najwybitniejszym polskim kompozytorem Krzysztofem Pendereckim. Wystąpiła w jego „Te Deum”, „Credo”, „7 Bram Jerozolimy”, „Reguiem Polskim” oraz „Pieśniach Zadumy i Nostalgii”.

    Prowadzi bogatą działalność charytatywną na rzecz głodujących krajów Afryki oraz na rzecz pokoju na Bliskim Wschodzie. Zaśpiewała na uroczystościach kanonizacji Jana Pawła II a także podczas Mszy celebrowanej przez papieża Franciszka.

    W czerwcu tegoż roku, na zaproszenie prezydenta UEFA Michela Platiniego zaśpiewała na wielkiej Gali UEFA Euro 2012 otwarcia Mistrzostw Europy w piłce nożnej na Zamku Królewskim w Warszawie oraz na Stadionie Narodowym w Warszawie.

    Artystka nagrała z Orkiestrą Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie płytę „Najpiękniejsze arie operowe, operetkowe, światowe przeboje polskiej i międzynarodowej muzyki filmowej”. W marcu 2014 roku zaśpiewała na Wielkiej Gali Pokoju z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Jordanii ku czci wszystkich poległych w walkach w Gazie i Bliskim Wschodzie, zorganizowanej przez króla i królową Jordanii, na której były czołowe głowy państw wspierających pokój na świecie.

    Artystka wspiera Międzynarodowy Czerwony Krzyż, głodujące dzieci krajów trzeciego świata Afryki i Azji, które regularnie odwiedza. Wspiera misje pokojowe, budowę szpitali terenów objętych wojną dalekiej Azji oraz pokoju na Bliskim Wschodzie. Pomaga też kobietom krajów arabskich w budowie szpitali – sekcji ginekologicznej i badań każdej kobiety z tym związanych.

    Jak podkreśla artystka, największym dla niej zaszczytem była współpraca z Ojcem Świętym Janem Pawłem II: charytatywne koncerty na Watykanie, wspieranie Międzynarodowego Czerwonego Krzyża na rzecz ludzi chorych i potrzebujących, objętych wojną oraz koncerty na światowych zjazdach młodzieży, wszystko zawsze charytatywnie, którym przewodniczył Ojciec Święty – w imię przesłania naszego Boga – troski o drugiego człowieka.

    Koncerty odbyły się w ramach II Festiwalu  Fundacji  Niny Nowak dla Rzeczypospolitej „Muzyka w Zabytkach Podkarpacia i Miejscach Pamięci Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej”. Dofinansowany został ze środków Funduszu Promocji Kultury Prezesa Rady Ministrów w ramach Programu „Kultura Dostępna”.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com