poniedziałek, 4 grudnia, 2023
+

  Bajka o ludowym Podkarpaciu została nominowana do konkursu Plebiscyt Lokomotywa. Można oddawać na nią głosy do końca stycznia!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Książka „Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie” została nominowana do Plebiscytu Lokomotywa – Książka dla Niedorosłych w kategorii od A do Z. Można oddawać na nią głosy do końca stycznia 2023 roku na stronie internetowej:

  https://www.plebiscytlokomotywa.pl/

  O nominowanej do konkursu książce

  Tom pt. „Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie” zawiera opowieści z terenu położonego między wielkimi szczytami Karpat, a rzekami Wisłą i Sanem.

  Wszystkie bajki, zawarte w książce pierwotnie powstały w gwarze lasowiackiej i rzeszowskiej. Ich autorką jest Joanna Papuzińska, jedna z najbardziej uznanych współcześnie autorek książek dla dzieci.

  Wielkim atutem książki są ilustracje. Ich autorką jest znana i ceniona na rynku wydawnictw dla dzieci, Jola Richter-Magnuszewska. Artystka, aby wiernie oddać „ducha” Podkarpacia, ściśle współpracowała z muzeami kultury ludowej regionu: Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej. Dzięki temu ilustracje oddają nastrój lokalnych wzorów ludowych, strojów i architektury. Ale przede wszystkim urzekają barwą, stylem i delikatnością.

  Bajki inspirowane są opowieściami bajarek i twórczyń ludowych – Stefanii Budy, Anny Cieśli, Zofii Wydro, Barbary Sroczyńskiej) wywodzących się z terenów lasowiackich oraz Rzeszowszczyzny. Bajki te nawiązują do lokalnych legend, opowiastek, „godek” oraz zwyczajów i tradycji. Dzięki temu wprowadzając młodego czytelnika w magiczny świat ludowych bajań, pokazują mu jak wyglądało życie na dawnej podkarpackiej wsi.

  Dla tych, którzy są ciekawi jak te historie brzmią w oryginale, na końcu każdego rozdziału zamieszczony jest kod QR, dzięki któremu można odsłuchać je w gwarze, w której powstały. Na sąsiedniej stronie znajduje się też mały słowniczek wyjaśniający niektóre gwarowe słowa pojawiające się w tekstach bajek.

  W książce oprócz bajek znajduje się mapka Podkarpacia z zaznaczonymi terenami, na których zamieszkują poszczególne grupy etniczne: Lasowiacy, Rzeszowiacy, Bojkowie, Dolinianie, Łemkowie i Pogórzanie. O tym skąd oni pochodzą i dlaczego noszą takie nazwy, w krótkim i bardzo przystępnym tekście wyjaśnia etnolog Jacek Żukowski. Zaś o tym, czym są bajki, tłumaczy prof. Katarzyna Smyk. Na zakończenie wydawnictwa zamieszczono Bojkowską wesniankę (piosenkę) oraz Łemkowskie powiedzenia i przysłowia

  Książka, oprócz wartościowych i interesujących tekstów, przepięknej szaty graficznej, w sposób łatwy, lekki i przyjemny przybliża wiedzę o kulturze Podkarpacia. Wszystko to,  zachęci dzieci do poznawania bogactwa etnograficznego Polski.

  PLEBISCYT LOKOMOTYWA – KSIĄŻKA DLA NIEDOROSŁYCH 5. edycja rusza 18 stycznia

  Plebiscyt Lokomotywa – książka dla niedorosłych to coroczna, organizowana od 2018 roku, inicjatywa blogerów piszących o książkach dla dzieci i młodzieży. W tym roku po raz piąty odbędzie się głosowanie na 60 tytułów pochodzących z kilkudziesięciu polskich wydawnictw. Nominacje w 6 kategoriach (tekst, fakt, obraz, komiks, przekład, od A do Z) przygotowali autorzy blogów, którzy od lat szerzą czytelnictwo książek dziecięcych i młodzieżowych (Co czytam Konstantemu i Matyldzie, Dżin z tomikiem, Justyna czyta dzieciom, Maki w Giverny, Mała czcionka, Mała Ka f ka, Mały pokój z książkami, Mosty z książek, O tym, że, Poczytaj dziecku, Synkowe czytanie, W Nieparyżu, Dodruk poproszę i Zabawkator). Czytelnicy mogą głosować przez dwa tygodnie, od 18 do 31 stycznia, poprzez formularz na stronie www.plebiscytlokomotywa.pl.

  „Wnosimy do zespołu różne jakości, bo z książkami dziecięcymi mamy kontakt na rozmaite sposoby: współtworzymy je, promujemy czytelnictwo w instytucjach kultury i prywatnych inicjatywach, oceniamy jako rodzice. Staramy się równoważyć zachwyt krytycyzmem. Wierzymy w moc książki dobrze napisanej, pięknie zilustrowanej, świetnie przetłumaczonej, starannie zredagowanej i w moc sprawczą mądrych wydawców”  – tak o inicjatywie pisze jedna z jej współorganizatorek.

  Kilkanaścioro nominujących blogerów tworzy pulę sześćdziesięciu książek wydanych w ostatnim roku (od 1 grudnia roku poprzedniego do końca listopada). Wybrane przez blogerów plebiscytowe nominacje to zapis ich fascynacji i zachwytów mijającego roku. Internauci wybierają książki w ramach kategorii: tekst, obraz, fakt, komis i od A do Z.

  Kategorią szczególną, można powiedzieć – totalną, jest Od A do Z, bo tutaj oceniana jest książka jako całość – nie tylko treść przekazana słowami i obrazem, ale także to, w jaki sposób została ona dopracowana od pierwszej do ostatniej strony. Mieści się tu też praca redaktorów, korektorów, a także drukarzy czyli wszystkich, którzy nad nią pracowali.

  Nominacje ogłoszone zostaną 18 stycznia i do końca miesiąca trwać będzie głosowanie, które wyłoni nagrodzone książki. Jednak wszystkie nominowane tytuły są znakomite i warte poznania. Wartością Plebiscytu jest popularyzowanie dobrej książki dla odbiorców niedorosłych.

  O PLEBISCYCIE

  „Jesteśmy blogerami książkowymi. Na co dzień każdy z nas dokłada swój mały kamyczek do popularyzacji dobrej literatury dla niedorosłych. Od wielu lat tworzymy środowisko, które dyskretnie lecz w istotny sposób wspiera twórców i wydawców w rozwijaniu czytelnictwa dzieci i młodzieży wśród rodziców i nauczycieli. Plebiscyt książkowy Lokomotywa to kolejny sposób na to, by wartościowa książka zaistniała w szerokim odbiorze i znalazła swoją drogę do dziecięcego czytelnika.

  Dzięki dwuetapowej procedurze wyboru, również wy możecie poruszyć tłoki naszej Lokomotywy. Nominacje przyznane przez nas w sześciu kategoriach zostają bowiem następnie poddane głosowaniu w ogólnodostępnym plebiscycie internautów.”

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com