środa, 27 września, 2023
+

  Wystawa przepięknych obrazów namalowanych na szkle przez ukraińską artystkę w Krośnieńskim Centrum Dziedzictwa Szkła

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Od 20 stycznia do 18 kwietnia 2023 roku można podziwiać prace Ukrainki, Wiktorii Kuźmy pt. „Medytacja na szkle”. Wybierz się do Krosna, ul. Blich 2, do Centrum Dziedzictwa Szkła, wejściówki są darmowe! Wiktoria Kuźma jest wyrazistą artystką, a jej prace mają wyjątkowy urok. Wybrała trudną technikę malowania na szkle, której początki sięgają sztuki ludowej. Opierając się na tych tradycjach pragnie odnaleźć dla swoich obrazów nowy język i nowe rozwiązania kompozycyjne, łącząc sztukę tradycyjną i współczesną.

  Artystka urodziła się 20 lipca 1976 roku w Użhorodzie, obwód Zakarpacki. Absolwentka Użgorodzkiej Szkoła Zawodowa Sztuk Dekoracyjno-Stosowanych, gdzie uzyskała kwalifikacje plastyk-dekorator; a następnie Użhorodzki Uniwersytet Narodowy, Wydział historyczny. Jest laureatką wielu regionalnych i ogólnokrajowych odznaczeń, m.in. w 1999 r. otrzymała odznaczenie Prymus Oświaty Ukrainy. W 2013 r. została laureatką obwodowej premii im. Josypa Bokszaja i Adalberta Erdeli w zakresie sztuk plastycznych i dekoracyjno-stosowanych. Od 1999 roku wystawia swoje prace na wystawach krajowych i międzynarodowych.

  Od 2011 r. jest członkiem Zakarpackiej Organizacji Narodowego Związku Artystów Ukrainy. Od 1995 r. do 2015 r. pracowała w Zakarpackim Centrum Obwodowym twórczości naukowo-technicznej młodzieży uczniowskiej jako zastępca dyrektora w zakresie działania naukowo-metodycznego. Od 2001 r. pełniła funkcje kierownika Zakarpackiego Oddziału Terytorialnego Małej Akademii Nauk Ukrainy. Równolegle ponad 21 lat prowadziła zajęcia z utalentowanymi dziećmi w Kole sztuk plastycznych i dekoracyjno-stosowanych przy Zakarpackim Centrum Obwodowym naukowo-technicznej twórczości młodzieży uczniowskiej.

  Jej uczniowie uczestniczyli w licznych obwodowych i wszechukraińskich wystawach i konkursach oraz twórczych projektach, zostawali zwyciężcami i zdobywcami nagród. Od 2016 roku pracuje jako starszy wykładowca katedry Światu antycznego, Średniowiecza i Historii Ukrainy okresu przed modernizmu Wydziału Historii i stosunków międzynarodowych na Użhorodzkim Uniwersytecie Narodowym.

  Wernisaż wystawy już się odbył. Mimo wszystko prace można podziwiać w Krośnie do 18 kwietnia 2023 roku!

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com