-1,5 C
Rzeszów
środa, 29 marca, 2023
+

  Katedralny Chór Chłopięco-Męski „Pueri Cantores Resovienses” zaśpiewał najpiękniejsze kolędy i pastorałki

  Polecamy

  Patrycja Pelczar Reszko
  Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W niedzielę 22 stycznia 2023 roku Mszę Świętą o godz. 12.00 w Katedrze Rzeszowskiej swoim śpiewem ubogacił Katedralny Chór Chłopięco-Męski „Pueri Cantores Resovienses”. Po Eucharystii Chór dał piękny koncert, w którym znalazły się najpiękniejsze kolędy, pastorałki i bożonarodzeniowe pieśni.

  Chór wykonał pieśni, które w Kościele Katolickim wybrzmiewają od 25 grudnia do 2 lutego, pod dyrekcją Edyty Kotuli oraz Angeliki Pacuty.

  Na początku męska część Chóru Pueri Cantores Resovienses, czyli tenory i basy wykonała najbardziej znane i chętnie śpiewane utwory: „W żłobie leży”, „Mizerna cicha”.

  Następnie na scenę weszli w czerwonych marynarkach chłopcy, którzy sopranem i altem zaśpiewali „My też pastuszkowie” oraz „Gore gwiazda”.

  Od tej chwili kolędy i pastorałki wybrzmiały głosem całego Chóru oraz zaproszonych gości.

  „O Holy night” wykonała dla publiczności zgromadzonej w świątyni Katarzyna Bembenek przy akompaniamencie Grzegorza Mazura, natomiast w kolędzie „Gdy śliczna Panna” i „Lulajże Jezuniu” usłyszeliśmy Pawła Dubiela na skrzypcach w akompaniamencie chórzysty, Maksymiliana Rogóża.

  Chór zaprezentował także takie kolędy jak: „Przybieżeli do Betlejem”, „Tryumfy Króla Niebieskiego” oraz pieśń „Adeste Fideles” – solo wystąpił Bartosz Czarnecki.

  W wyjątkowym składzie instrumentalnym słuchacze przenieśli się się do żłóbka, żeby zaśpiewać o „Jezusie Malusieńkim”. W tym utworze zagrali: na wiolonczeli – ks. Julian Wybraniec, na pianinie – Angelika Pacuta, a na skrzypcach – Edyta Kotula.

  W utworze „Gaudete” partie solowe zaśpiewali: Bartosz Czarnecki oraz Karol Jakubczyk.

  Fot. Kurier Rzeszowski

  W ostatniej części koncertu partie solowe zaprezentowali kolejni chórzyści.

  „Kolędę Józefa” wykonał Tomasz Nowak, o którego sukcesach wokalnych pisaliśmy niedawno w artykule „Tomek Nowak z Rzeszowa zdobył wyróżnienie specjalne na międzynarodowym festiwalu wokalnym”, a „Cichą noc” zaśpiewał Aleksander Siewierski. Kolegom z chóru akompaniował kolega, Maksymilian Rogóż.

  Ponadto „Zaśnij dziecino” zaśpiewała dla publiczności Katarzyna Bembenek przy akompaniamencie Grzegorza Mazura.

  Chór wykonał jeszcze utwór „Raduj się świecie”. Natomiast królową wszystkich kolęd „Bóg się rodzi”, chór wykonał ze specjalną dedykacją, dla wieloletniego Dyrygenta Pueri Cantores Resovienses – Marcina Florczaka, za jego obecność, pracę i włożone serce w rozwój chórzystów w każdej sferze. Do wspólnego kolędowania zaproszono zgromadzoną w Katedrze Rzeszowskiej publiczność.

  Potem przyszedł czas na podziękowania. Głos zabrali: Ryszard Bieniek, wieloletni chórzysta i obecny prezes Katolickiego Towarzystwa Śpiewaczego Katedralnego Chóru Chłopięco-Męskiego oraz dyrygentka Edyta Kotula. Natomiast soliści i muzycy zostali uhonorowani czerwonymi różami, a muzyczna uczta dobiegła końca.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com