środa, 17 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Strzeleckie szkolenie podkarpackich Terytorialsów w czasie ferii zimowych

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Po raz piąty rozpoczął się projekt „Ferie z WOT” w którym wzięli udział żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Od soboty 14 stycznia w Nowej Sarzynie uczestnicy zdobywają podstawy żołnierskiego rzemiosła w ramach szkolenia podstawowego. Za ochotnikami jest już pierwsze w życiu strzelanie bojowe na strzelnicy w Nisku. Szkolenie zakończy się uroczystą przysięga wojskową w niedzielę 29 stycznia w Łańcucie.

  Od 14 stycznia w 3. Podkarpackiej Brygadzie OT już po raz piąty jest realizowany ogólnopolski projekt „Ferie z WOT”. Podobnie jak „Wakacje z WOT” cieszy się dużym zainteresowaniem. Głównym adresatem 16-dniowego wojskowego szkolenia podstawowego są ochotnicy, którzy przerwę międzysemestralną chcieli spędzić aktywnie wstępując w szeregi Wojska Polskiego.

  W środę 18 stycznia na strzelnicy w Nisku, ochotnicy szkolenia podstawowego i wyrównawczego wykonali pierwsze strzelanie bojowe z 5,56 mm z karabinka MSBS Grot. Na początku zakres wiedzy i umiejętności koncentrował się na teorii. Rekruci musieli nauczyć się między innymi rozkładania, czyszczenia i składania broni. Warunki na polu walki mogą być różne, dlatego żołnierz musi umieć szybko rozłożyć broń, dokładnie ją wyczyścić i złożyć. Następnie odbyła się część praktyczna i przystąpili do strzelania.

  Szkolenie podstawowe ochotników do służby w 3. PBOT zakończy się pętlą taktyczną, czyli swojego rodzaju sprawdzianem umiejętności nabytych przez ostatnie 2 tygodnie szkolenia. Nagrodą za przelany pot, wysiłek i trud włożony w szkolenie będzie przysięga wojskowa, która odbędzie się 29 stycznia o godz.10:00 w Parku Wewnętrznym Muzeum – Zamku w Łańcucie. Po przysiędze wszyscy żołnierze zostaną rozdysponowani do etatowych batalionów 3 Podkarpackiej Brygady OT rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku.

  Przez kolejne dni będą poznawać podstawy wojskowego rzemiosła: zasady posługiwania się bronią, udzielania pierwszej pomocy (m.in podtrzymywania funkcji życiowych, prawidłowego opatrywania ran, ewakuacji poszkodowanego z pola walki) czy przetrwania w trudnych warunkach. W grafiku znajdują się też zajęcia z topografii, na których uczestnicy szkolenia poznają tajniki pracy z wojskową mapą oraz taktyki. Nauczą się również poruszania w różnego rodzaju szykach oraz tego, jak odpowiadać na kontakt ogniowy.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com