1,4 C
Rzeszów
wtorek, 31 stycznia, 2023
+

  Rzeszowscy Seniorzy odpowiadali na pytanie, co takiego mają, czego nie mają Ich dzieci i wnuki?

  Polecamy

  Patrycja Pelczar Reszko
  Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W siedzibie Rzeszowskiej Rady Seniorów odbyło się 19 stycznia drugie już z cyklu czwartkowych spotkań Stowarzyszenia „Kreatywny Senior w Rzeszowie”. Na spotkaniu pojawiły się same panie, więc seniorki mogły dziś porozmawiać o swoich doświadczeniach związanych z byciem babcią. Wydarzenie poprowadziła Pani Barbara Stafiej – Prezes Stowarzyszenia „Kreatywny Senior w Rzeszowie”.

  Głównym tematem spotkania rzeszowskich seniorek w przeddzień Dnia Babci i Dziadka pt. „Słów kilka o wnukach i dziadkach” była rola babć i dziadków zarówno w rodzinie, jak i w społeczeństwie.

  W wydarzeniu wzięły udział zaproszone na tę okazję rzeszowskie poetki: Barbara Śnieżek oraz Teresa Glazar, należące do Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury, działającego przy Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, a także psycholog Ewa Rybka-Oktaba. Panie Barbara Śnieżek i Teresa Glazar recytowały swoje wiersze. Na tę okazję wybrały liryki, które ukazały cały wachlarz zalet bycia seniorem oraz babcią, podkreślały nieocenioną wartość rodziny, babcinego domu, radości z aktywnego życia mimo upływu lat, ale też wskazywały na nieuchronność upływającego czasu i pielęgnowania wspomnień.

  Na początku prowadząca spotkanie Pani Barbara Stafiej – Prezes Stowarzyszenia „Kreatywny Senior w Rzeszowie”, omówiła z seniorami sprawy organizacyjne. Pokazała jak pomocna w życiu może być mobilna aplikacja „Senior w sieci”, oferując także swoją pomoc w jej instalacji na telefonach po spotkaniu. Zachęciła także seniorki do lektury książki „Mądra babcia”, która podpowiada jak aktywnie i zdrowo żyć oraz jak spożytkować wolny czas.

  Psycholog Ewa Rybka-Oktaba rozpoczęła kolejną część spotkania z paniami, które mimo trudnej pogody, miały chęć i siły spotkać się i porozmawiać od pytania: „Co takiego macie Panie, a czego nie mają Wasze dzieci i wnuki?”

  Panie udzieliły wyczerpującej odpowiedzi. Czym wyróżniają się seniorki na tle młodszych pokoleń? Doświadczeniem, wiedzą, dyspozycyjnością, cierpliwością, zabieganiem o kontakt z rodziną. Co mogą jeszcze zaoferować młodszym? Pielęgnują tradycję, zapisują w pamięci i dzielą się wspomnieniami, posiadają wiedzę historyczną, są bardziej wyrozumiałe, potrafią rozmawiać i mają na to czas i chęci.

  Swój czas i chęci mogą poświęcić także na naukę gotowania i pieczenia według tradycyjnych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie receptur. Seniorów z pewnością wyróżnia uważność, zainteresowanie i troska sprawami dzieci i wnuków, ale przede wszystkim ich obecność w tym zabieganym świecie.

  Padło też pytanie o to, czy wnuki należy rozpieszczać. Czy dawać słodycze lub kieszonkowe, kiedy rodzice ustalili swoje zasady. Warto wówczas liczyć się i szanować zdanie swoich dzieci w sprawie wychowania i opieki nad wnukami.

  Pani psycholog podkreśliła, że nie jest wskazanym wchodzić w rolę i kompetencje rodziców. W swojej pracy często spotkała się z tym, że matki, zwłaszcza te, które dopiero zaczynają swoją przygodę z macierzyństwem czasami są przez swoje matki, choć częściej przez teściowe oceniane i zasypywane radami. Lepiej w tym przypadku zapytać córkę czy synową: „W jaki sposób mogę ci pomóc?” niż krytykować i udzielać rad.

  Warto również wspierać rodziców w wychowaniu dzieci, w momencie, kiedy te zaczynają dorastać. jest to dla wszystkich bardzo trudny etap życia i rola babć i dziadków w tym czasie jest nieoceniona, zwłaszcza, że dla nastolatków często rodzice przestają być jakimkolwiek autorytetem. Natomiast dziadkowie mają więcej czasu i cierpliwości, także dla młodych ludzi, w których hormony wywołują trudne stany emocjonalne.

  Na koniec Pani Ewa Rybka-Oktaba wytłumaczyła na czym polega komunikacja bez przemocy. Dzięki właściwej komunikacji można w prosty sposób osiągnąć cele i sprawić, że wszystkim będzie się żyło zgodniej i łatwiej.

  Wiele seniorek zajmuje się na co dzień swoimi wnukami, jednak gdy wnuki są już duże lub mieszkają daleko, wówczas warto wyjść z domu, spotkać się z ludźmi, spędzić miło czas i choć na chwilę zapomnieć o troskach i dolegliwościach zdrowotnych.

  Pani Barbara Stafiej nieustannie motywuje seniorów do aktywności, podpowiada, gdzie uzyskać pomoc z różnych dziedzin życia, zachęcając do udziału w czwartkowych spotkaniach, śledzenia na bieżąco informacji publikowanych przez organizacje pozarządowe oraz media angażujące się w sprawy seniorów.

  Również Kurier Rzeszowski jest otwarty na współpracę z rzeszowskimi seniorami. Wiemy, że seniorzy są ważną grupą społeczną zarówno w naszym mieście, ale także w społeczeństwie, dlatego chcemy wspierać seniorów we wszystkich ich działaniach i pokazać drzemiący w nich potencjał.

  Ponadto Prezes Stowarzyszenia „Kreatywny Senior w Rzeszowie”przypomniała o możliwości zainstalowania mLegitymacji z ZUS, która początkiem stycznia pojawiła się na stronach tejże placówki.

  Żywa dyskusja, rady psychologa, ale także spostrzeżenia rzeszowskich poetek ujęte w formie wierszy pokazały jak wielką wartość stanowią seniorzy zarówno w rodzinie, jak i w społeczeństwie. Jeśli wykazują chęć pomocy, to warto skorzystać z ich wiedzy, doświadczenia i pomocy. A jeśli seniorzy próbują zabiegać o zainteresowanie swoją osobą, bo może czasem czują się samotni lub niepotrzebni, nie pozostawajmy obojętni na ich potrzeby i chętnie pytajmy ich o radę lub prośmy o wsparcie.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com