środa, 17 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego zaprasza do zwiedzania podczas ferii zimowych!

  Polecamy

  Patrycja Pelczar Reszko
  Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Bieszczadzki Park Narodowy zaprasza do zapoznania się z ofertą edukacyjną na ferie zimowe 2023. Dlaczego warto odwiedzić Muzeum Przyrodnicze BdPN w Ustrzykach Dolnych?

  Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych po blisko dwuletniej przerwie przeszło gruntowną modernizację. W nowej aranżacji zwiedzanie muzeum będzie stanowić atrakcyjną przygodę, która wymaga od zwiedzających większej aktywności, a dzięki multimediom – pozwoli odkryć tajemnice bieszczadzkiej przyrody.

  I piętro

  Zwiedzanie ekspozycji rozpoczyna się od Jaskini Czasu, która „przenosi” zwiedzających do kopalni ozokerytu. Prezentujemy tu odlew nosorożca włochatego ze Staruni i kości zwierząt żyjących w plejstocenie. W części geologicznej zachęcamy, by dotknąć skał występujących w Bieszczadach, a minerały obejrzeć pod powiększeniem.

  Na ekranach monitorów wyjaśniamy, jak powstały Bieszczady, prezentujemy najciekawsze bieszczadzkie potoki i zjawiska pogodowe. Dajemy możliwość własnoręcznego uruchomienia procesu powstawania osadów na dnie Oceanu Tetydy oraz prześledzenia historii bieszczadzkich roślin zapisanej w torfie. Dla wnikliwych zwiedzających prezentujemy mapy, przekroje geologiczne i monolity glebowe.

  Historia i turystyka:

  Ekran mgłowy przenosi zwiedzających do świata, który przeminął. Zachęcamy, by wejść do bojkowskiej chaty, zajrzeć przez okno do dworu w Siankach, wysłuchać legend w starej studni i poruszyć nieczynny już kiwon.

  Proponujemy zapoznanie się z przepisami na tradycyjne potrawy i lekarstwa z bieszczadzkiej „apteki”. Życie dawnych mieszkańców przedstawiamy na zdjęciach, mapach, makietach i w aplikacjach. Wraz z Mieczysławem Orłowiczem możemy pozachwycać się widokami w różnych porach roku, wykonanymi z Przełęczy nazwanej jego imieniem. 

  II piętro – Fauna i flora Bieszczadów

  Zwiedzanie tej ekspozycji nawiązuje do wędrówki szlakiem turystycznym w Bieszczadzkim Parku Narodowym, od „krainy dolin” po szczyty połonin. Prezentujemy rośliny i zwierzęta bieszczadzkich łąk oraz zabiegi ochronne, które pozwalają utrzymać ich siedliska. Pokazany jest proces powstawania torfowisk wysokich, trwający tysiące lat, oraz rośliny, jakie tam rosną. Przybliżamy ukryte pod wodą życie w żeremiu bobrowym oraz w oczku wodnym. Dioramy leśne, wraz z ekranami dotykowymi, wyjaśniają życie dzikich mieszkańców karpackiej puszczy i potoku górskiego, z ich całą różnorodnością gatunkową – od małego porostu po olbrzymiego niedźwiedzia brunatnego.

  Zachęcamy do ukrycia się w czatowni, żeby podpatrzyć tajemnicze życie mieszkańców lasu. W części poświęconej połoninom prezentowane są zbiorowiska roślinne najwyższych partii Bieszczadów. Wędrówka kończy się na szczycie Tarnicy, gdzie można usiąść na ławeczce i podziwiać szeroką panoramę gór, doświadczyć zachodu słońca i nocy pełnej gwiazd. Kończąc zwiedzanie ekspozycji można będzie zaplanować sobie górskie wędrówki przy pomocy mapy Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

  Sektor dla najmłodszych – Dzikie Królestwo rysia Pędzelka

  Z myślą o najmłodszych turystach odwiedzających Muzeum Przyrodnicze BdPN, przygotowaliśmy specjalną strefę zabaw pn. „Dzikie królestwo rysia Pędzelka”. To właśnie tam, poprzez gry i zabawy edukacyjne, dzieci poznają podstawowe zasady zwiedzania Parku i odkrywają tajemnice bieszczadzkiej przyrody, wykorzystując zmysły, spryt i własną wiedzę. Gospodarzem i przewodnikiem po strefie jest mały ryś Pędzelek, bohater książeczki „Przygoda wielka rysia Pędzelka” , który zapoznaje nas ze swoimi przyjaciółmi – mieszkańcami karpackiej puszczy: wilkiem, żubrem czy bocianem czarnym. Mali turyści będą mogli zmierzyć się z bieszczadzkim niedźwiedziem, a nawet wejść do jego gawry! Do zdjęcia staną oko w oko z puszczańskim królem – żubrem i podadzą obiad gościom bociana czarnego. A gdy już skoczą w dal razem z rysiem i dowiedzą się, kto mieszka w oczku wodnym, na zakończenie dzikiej przygody rozwiążą Wielki Quiz rysia Pędzelka. Na wytrwałych czeka ukryta nagroda! Strefa dla dzieci bawi, uczy i inspiruje do górskich wędrówek w szacunku do przyrody i jej dzikich mieszkańców.

  Przyziemie

  W klubokawiarni można obejrzeć diaporamy i filmy o bieszczadzkiej przyrodzie, przy aromatycznej kawie z rzemieślniczej wypalarni i ziołowo-owocowych herbatach. Dla smakoszy słodyczy w ofercie klubokawiarni znajdują się czekolady z bohaterami książeczki rysia Pędzelka, wykonane w słynnej Fabryce Czekolad w Korczynie.

  Kiedy czynne jest muzeum?

  Muzeum czynne jest od 1 listopada do 15 kwietnia od wtorku do soboty w godz. od 8.00 do 16.00, natomiast w pozostałe dni roku od wtorku do soboty w godz. 9.00-17.00.

  Dodatkowo w okresie letnim (lipiec-sierpień) jest czynne również w niedziele w godz. 9.00-14.00.

  Nieczynne jest natomiast: 1 i 6 stycznia, Święta Wielkanocne, Boże Ciało, 15 sierpnia, 1 i 11 listopada, 25 i 26 grudnia.

  Czas zwiedzania: ok. 1 godz.

  Ostanie wejście:  45 min. przed zamknięciem.  

  Rezerwacje dla grup: od wtorku do soboty, w godz. 8.00-16.00, drogą telefoniczną – 13 461 10 91.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com