piątek, 1 grudnia, 2023
+

  Kinga Ślusarczyk, studentka Politechniki Rzeszowskiej laureatką programu Talenty Jutra, który wspiera młodych naukowców w realizacji ich badań

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Kinga Ślusarczyk, studentka IV roku studiów inżynierskich na kierunku technologia chemiczna na Wydziale Chemicznym została laureatką programu Talenty Jutra finansowanego przez Fundację Empiria i Wiedza. Studentka otrzymała grant w wysokości 25 tys. zł na kontynuację pracy badawczej dotyczącej modyfikacji powierzchni polieteroeteroketonu (PEEK) technikami powierzchniowo inicjowanej polimeryzacji rodnikowej z przeniesieniem atomu (SI-ATRP).

  Program Talenty Jutra

  Program grantowy Talenty Jutra skierowany jest do młodych naukowców w wieku 15-25 lat mających szczególnie osiągnięcia w dziedzinach nauk ścisłych oraz medycynie, realizujących prace i projekty badawcze w jednej z pięciu kategorii: biotechnologia, informatyka i nauki inżynieryjno-techniczne, nauki biologiczne oraz medycyna, nauki o zdrowiu, nauki chemiczne oraz nauki o Ziemi i środowisku, nauki fizyczne i astronomia.

  W tegorocznej edycji programu zgłoszono 92 wnioski, spośród których jurorzy wyłonili 20 laureatów. Zwycięzcy otrzymali nagrody w postaci grantów o wartości 25 tys. zł na rozwój swoich projektów badawczych. Wśród nich znalazła się Kinga Ślusarczyk, studentka IV roku kierunku technologia chemiczna, członkini grupy badawczej Chmielarz Research Group, pełniąca funkcję wicesekretarza Studenckiego i Doktoranckiego Koła Inżynierii Chemicznej i Farmaceutycznej „IPSUM”.

  Nagrodzony projekt

  Projekt pt. „Opracowanie innowacyjnego i biokompatybilnego prekursora implantu kostnego z wykorzystaniem technik polimeryzacji rodnikowej z przeniesieniem atomu” Kinga Ślusarczyk będzie realizować pod opieką prof. Pawła Chmielarza, kierownika Katedry Chemii Fizycznej. Celem projektu jest synteza szczotek kopolimerowych o strukturze butelkowej z powierzchni polieteroeteroketonu stosowanego do wytwarzania spersonalizowanych implantów kostnych, czego skutkiem będzie zmniejszenie jego hydrofobowości i przyspieszenie procesu osteointegracji, niezbędnego do efektywnego zrostu implantu z otaczającymi go tkankami. Unikatowa struktura szczotek butelkowych zapewni wysoką gęstość szczepienia, a obecność specyficznych grup funkcyjnych zwiększy szybkość tworzenia warstwy hydroksyapatytu, jednego z głównych składników macierzy kostnej, co zostanie zweryfikowane za pomocą testów biomineralizacji.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com