piątek, 1 grudnia, 2023
+

  Kreatywni rzeszowscy seniorzy pytali ekspertki z ZUS o sprawy finansowe

  Polecamy

  Patrycja Pelczar Reszko
  Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W siedzibie Rzeszowskiej Rady Seniorów odbyło się 12 stycznia pierwsze z cyklu czwartkowych spotkań Stowarzyszenia „Kreatywny Senior w Rzeszowie”. Seniorzy mieli okazję zadać pytania ekspertom z ZUS-u. Spotkanie poprowadziła Pani Barbara Stafiej – Prezes Stowarzyszenia „Kreatywny Senior w Rzeszowie”.

  Na licznie zadawane pytania seniorów w wyczerpujący sposób odpowiadały: Maria Gładysz oraz Agata Szczygieł z Wydziału Emerytur i Rent rzeszowskiego Oddziału ZUS.

  Poruszone zostały następujące tematy:

  • warunki otrzymania świadczenia 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji,
  • rodzinne świadczenia uzupełniające,
  • praca na emeryturze,
  • naliczanie kapitału początkowego i przeliczanie emerytury,
  • waloryzacja rent i emerytur,
  • który miesiąc jest najkorzystniejszy finansowo do przejścia na emeryturę,
  • 13. i 14. emerytura,
  • emerytury docelowe z OFE,
  • ZUS ERO (Covid-19),
  • emerytura wdowcza,
  • mLegitymacja emeryta–rencisty.

  Seniorzy byli przygotowani merytorycznie na to spotkanie, sprawnie posługiwali się językiem urzędowym oraz operowali pojęciami z zakresu zagadnień prezentowanych na spotkaniu. Wielu z nich już posiadało elektroniczną wersję legitymacji emeryta-rencisty w swoich smartfonach, choć tyle co, bo 1 stycznia 2023 roku pojawiła się w ZUS-ie bezpłatna aplikacja mLegitymacja dla nich.

  Seniorzy na bieżąco są zasypywani przez media newsami na temat przeróżnych świadczeń. W rzeczywistości okazuje się, że po dokładnej weryfikacji informacji na oficjalnych, rządowych stronach internetowych, np. z ZUS-u okazuje się, że że należy spełnić wiele warunków, by takie świadczenie uzyskać. Dlatego podczas spotkania specjalistki z ZUS zwróciły uwagę, że zanim złoży się wniosek o świadczenie należy upewnić się, czy spełnia się warunki wyznaczone w ustawie, które w ZUS są podane w sposób prawidłowy i rzetelny.

  W niewielkim pomieszczeniu wydarzenie zgromadziło około 40 seniorów. Trzeba było kilka razy dokładać krzeseł. To pokazuje, jak duże zapotrzebowanie jest na tego typu inicjatywy społeczne. Dlatego w kolejne czwartki seniorzy na pewno pojawią się na spotkaniach dla nich organizowanych.

  Wydarzenie to finansowane jest ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich – NIW Nowe FIO. Stowarzyszenie realizuje bowiem 3-letni projekt pod nazwą „Srebrny interes – Seniorzy w grze”.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com