wtorek, 23 kwietnia, 2024
spot_img
+

    Pokaz krótkometrażowych filmów w Rzeszowie, powstałych podczas warsztatów CamON całkowicie za darmo razem ze spotkaniem z ich twórcami

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    17 stycznia (wtorek) o godz. 18.00 zobaczymy w sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie pokaz krótkometrażowych filmów realizowanych w ubiegłych latach przez uczestników warsztatów filmowych CamON – programu edukacyjnego organizowanego przez Podkarpacką Komisję Filmową od 2017 roku.

    Co zobaczymy?

    Na uczestników filmowej imprezy czekać będzie seans czterech krótkich metraży, a po nich ciekawe rozmowy z autorami:

    – „Ten dzień” – czarna komedia, w której słodycz miłości starzejącego się kawalera Ryśka ma zabójcze konsekwencje. Niespodziewane zwroty akcji i plejada znakomitych aktorów, w tym niezapomniana kreacja Macieja Cuske w roli oficera Wyderki. Etiuda fabularna zrealizowana podczas warsztatów w pandemicznym 2020 roku. Miała tyleż wersji montażowych co wariantów tytułów.

    „Dyszka” – najdłuższy jak dotąd metraż (przeszło półgodzinny), powstały w ramach CamON. Film to dziewięć epizodów – na pierwszy rzut oka niezwiązane ze sobą historie, odmienne w konwencji i dramaturgii, spaja ze sobą jeden niepozorny banknot. Co można zrobić z dyszką i co dyszka robi z nami? Film powstawał w ramach edycji 2021 roku w Lubaczowie.

    „Gra” – horror, a właściwie zabawa konwencją horroru. Pole do popisu dla naczelnej charakteryzatorki warsztatów, Eweliny. Mnóstwo śmiechu na planie i dużo mroku na ekranie. A zaczęło się niewinnie, od gry w Mafię przy ognisku… Realizacja grupy warsztatowej z 2020 roku.

    „Cud Narodzin” – premiera indywidualnego projektu Tomasza Kasperskiego, uczestnika dwóch edycji warsztatów. Reportaż dokumentalny poświęcony idei porodów lotosowych. Pełna szacunku do bohaterów historia przygotowania i przebiegu przyjęcia na świat dziecka w warunkach domowych, zupełnie odmiennych niż te dobrze znane z sal szpitalnych.

    Dla kogo?

    Dla wszystkich kinomanów, osób lubiących filmy spoza mainstreamu, interesujących się kinem niezależnym, ciekawych filmowych działań w regionie. Przede wszystkim dla osób realizujących lub chcących realizować własne filmy fabularne lub dokumentalne, które szukają inspiracji, kontaktu i możliwości rozwijania swoich umiejętności, bo program CamON prowadzony jest właśnie z myślą o nich. 

    Autorzy filmów zapewniają, że podczas wydarzenia będzie zabawnie i z dystansem, ale też poważnie i refleksyjnie.

    CamON – co to?

    Roczne warsztaty organizowane przez Podkarpacką Komisję Filmową. Skupiają osoby z województwa podkarpackiego w różnym wieku i o różnym doświadczeniu, a połączone wspólną pasją do filmów – nie tylko ich odbioru, ale i tworzenia.

    Co wyjątkowe dla programu, uczestnicy często nie poprzestają na jednej edycji i wracają na warsztaty, by pogłębiać swoje umiejętności. Dzięki elastycznej formule i przyjacielskim relacjom wewnątrz grupy, z biegiem lat wokół CamON wytworzyło się środowisko skupiające osoby zainteresowane wspólną realizacją filmową, nie tylko podczas kursu, ale i poza nim. Zawiązane tu znajomości i przyjaźnie owocują stałą współpracą i inicjatywami.

    Nabór do programu odbywa się co roku na wiosnę, wzbogacając szeregi warsztatowiczów o nowe osoby. Liczy się otwartość i zaangażowanie, dopiero później posiadany ewentualny dorobek. Opiekunami kursu są uznani filmowcy, operator i reżyser Paweł Chorzępa oraz dokumentalista Maciej Cuske. Uczestnicy ponadto co roku mają dodatkowe możliwości poznania przedstawicieli innych dziedzin filmowych – w 2022 roku byli to m.in. montażystka Patrycja Piróg i operator dźwięku Michał Fojcik.

    Nabór do tegorocznej edycji warsztatów CamON już niebawem – projekcja filmów i spotkanie z uczestnikami to z pewnością świetna okazja, żeby samemu sprawdzić, czy taka forma jest interesująca.

    Pokaz umiejętności filmowych uczestników CamON będzie można zoabczyć już 17 stycznia o 18:00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Wstęp wolny!

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com