czwartek, 28 marca, 2024
spot_img
+

    Pokaz wielokrotnie nagradzanego filmu „Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia” w Kinie za Rogiem Café dzisiaj wieczorem!

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Film „Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia” dotyczy święta, które my obchodzimy pod nazwą Trzech Króli, a w Macedonii przypada dwa tygodnie później, 19 stycznia, i znane jest jako Vodici/Bogojavljenje. Produkcja powstała na podstawie prawdziwych wydarzeń, o których mówił cały kraj. Bardzo dyskusyjna, ciekawa produkcja odbędzie się już 11.01 (dzisiaj) o 18:30 w Kino za Rogiem Café Rzeszów, a całe Filmowe Spotkanie za Rogiem poprowadzi Karolina Marciszewska.

    Rezerwacji można dokonywać wchodząc pod link:

    https://kzrcafe.pl/…/bog-istnieje-a-jej-imie-to…/

    „Rozgrywająca się w Macedonii ostra satyra o władzy, zmianie i miejscu kobiety w patriarchalnym świecie.” – Screen International

    Dokładny opis filmu:

    Petrunia to trzydziestodwuletnia kobieta, w której życiu nastał trudny okres. Utraciwszy pracę i nie mogąc znaleźć jej zastępstwa, boryka się z wielkimi trudnościami finansowymi, które z czasem wpędzają bohaterkę w stan głębokiej depresji. Pewnego razu, wracając z kolejnej nieudanej rozmowy o pracę, Petrunia zauważa w pobliżu mężczyzn uczestniczących w zawodach przeprowadzanych z okazji Epifanii. Zgodnie z macedońską tradycją, zwycięzcy, któremu uda się wyłowić krzyż z wody będzie sprzyjał los i dobrobyt. Ku zaskoczeniu obecnych kobieta dołącza do rozgrywki i wychodzi z niej zwycięsko. Takie zachowanie jest jednak niedopuszczalne w religijnej Macedonii. Owy “występek” pociąga za sobą falę ataków nakierowanych na bohaterkę ze strony społeczeństwa, zaś jej i tak trudna sytuacja tylko ulega pogorszeniu.

    Z jednej strony kościół, z drugiej świecka władza, a pośrodku kobieta walcząca o godność w patriarchalnym świecie.

    Oto niewielkie miasteczko we wschodniej Macedonii. Co roku w styczniu miejscowy pop wrzuca do rzeki drewniany krzyż, po który wskakują do wody dziesiątki mężczyzn. Ten, komu uda się go wyłowić, przez cały rok może liczyć na szczęście i dobrobyt. Tak przynajmniej było zawsze, odkąd sięga ludzka pamięć, aż do dnia, gdy krzyż wyciąga z wody… dziewczyna, Petrunia. Wśród lokalnej społeczności szok… a potem wściekłość. Bo jak to w ogóle możliwe, że kobieta miała czelność wziąć udział w męskim rytuale! Atmosfera się zagęszcza, a Petrunia nie zamierza oddać krzyża…

    Nagrody

    2019 – Berlinale:

    – Nagroda Jury Ekumenicznego – Najlepszy film w konkursie – Teona Strugar Mitevska

    – Nagroda Specjalna – Nagroda Gildii Niemieckich Kin Arthousowych – Teona Strugar Mitevska

    2019 – LUX (Nagroda Parlamentu Europejskiego) – Teona Strugar Mitevska

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com