czwartek, 18 lipca, 2024
+

  70-letni mężczyzna zginął w pożarze domu jednorodzinnego w Dębicy

  Polecamy

  Patrycja Pelczar Reszko
  Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Do pożaru domu jednorodzinnego w Dębicy przy ulicy Wielopolskiej doszło w środę, 11 stycznia, informacje o pożarze strażacy otrzymali przed godziną 11.00.

  „Na miejsce zostało zadysponowanych 5 zastępów straży pożarnych” – dowiadujemy się z informacji Marcina Betleji, rzecznika Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

  W trakcie gaszenia ognia strażacy odnaleźli w jednym z pomieszczeń płonącego domu ciało mężczyzny. Pożar jest już ugaszony. Przyczyny pojawienia się ognia nie są znane. Zostaną ustalone

  – poinformował brygadier Marcin Betleja.

  Od początku sezonu grzewczego, czyli od umownej daty pierwszego października ubiegłego roku do dzisiaj podkarpaccy strażacy wyjeżdżali już 495 razy do gaszenia pożarów w domach i w mieszkaniach. Trzy osoby zginęły, a 37 trafiło do szpitali z objawami zatrucia dymami pożarowymi, bądź z poparzeniami.

  Marcin Betleja podkreśla, że najczęstszymi przyczynami pojawienia się ognia w domach i mieszkaniach jest nieostrożność osób przy rozpalaniu ognia w urządzeniach grzewczych, a także niesprawne urządzenia grzewcze, uszkodzone przewody kominowe.

  Policjanci z Komendy Powiatowej Policji oraz strażacy Państwowej Straży Pożarnej w Dębicy, apelują o zwracanie szczególnej uwagi na bezpieczeństwo podczas sezonu grzewczego. Funkcjonariusze przeprowadzają wspólne działania informacyjno-edukacyjne, związane z zagrożeniami pożarowymi na terenie powiatu dębickiego.

  W 2022 roku dębiccy strażacy odnotowali ponad 60 pożarów przewodów kominowych. Ta liczba utrzymuje się na podobnym poziomie od wielu lat. Jest kilka czynników, które wpływają na tak niekorzystną statystykę. Bezpośredni powód interwencji strażaków to brak czyszczenia przewodów kominowych.

  Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
  • dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
  • co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych,
  • co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

  Ponadto prawo budowlane zobowiązuje właścicieli i zarządców budynków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com