czwartek, 28 marca, 2024
spot_img
+

    Student pierwszego roku Politechniki Rzeszowskiej opracowuje system skracający drogę startową w samolotach pasażerskich!

    Polecamy

    Patrycja Pelczar Reszko
    Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Nad systemem, który skróci drogę startową samolotów pasażerskich pracuje obecnie Piotr Bieńkowski, student Politechniki Rzeszowskiej pierwszego roku na kierunku lotnictwo i kosmonautyka. Projekt może wpłynąć na zwiększenie bezpieczeństwa podczas startu samolotu.

    Smart TOGA to system opracowywany przez studenta Politechniki Rzeszowskiej, który pozwala na automatyzację procedury startu samolotów pasażerskich.

    Od 4 lat latam na symulatorach, a obecnie je buduje. Pewnego dnia, pilot w dużej europejskiej linii opowiedział mi o problemie, jakim jest startowanie pełnym Boeingiem 737 z małych lotnisk w Grecji. To właśnie wtedy postanowiłem opracować system Smart TOGA, którego koncepcję przetestowałem na symulatorze

    – mówi Piotr Bieńkowski.

    Projekt opracowany przez studenta Politechniki Rzeszowskiej może zwiększyć bezpieczeństwo startu, skrócić jego drogę, wyeliminować prawdopodobieństwo wystąpienia tzw. ludzkiego błędu i odciążyć pilotów w krytycznej fazie lotu.

    Te czynności, które dotychczas wykonywał człowiek, mogą być zautomatyzowane dzięki systemowi Smart TOGA. Ponadto, moje rozwiązanie zwiększa dokładność ustawień niektórych parametrów, co jest jego dodatkowym atutem

    – tłumaczy Piotr Bieńkowski.

    Systemem mogą być zainteresowane m.in. linie lotnicze oraz producenci samolotów i awioniki.

    Smart TOGA został zaprezentowany podczas uroczystej inauguracji nowego budynku PCI ProtoLab przy ul. Lenartowicza 6 w Rzeszowie.

    Nasze nowe przestrzenie oraz ich wyposażenie umożliwiają realizację kreatywnych projektów studentów z Podkarpacia. Młodzi innowatorzy mogą korzystać z warsztatów, pracowni, przestrzeni coworkingowych oraz wsparcia specjalistów ds. prototypowania, druku 3D, mechaniki czy elektroniki

    – tłumaczy Wojciech Fiksa, ProtoLab Manager.

    Nowy budynek PCI ProtoLab to blisko 400 m2 kompleksowo wyposażonych pracowni, z których mogą korzystać podkarpaccy studenci, uczniowie, kreatorzy i innowatorzy. Przestrzenie ProtoLabu są otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 21:00.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com