środa, 7 czerwca, 2023
+

  Student pierwszego roku Politechniki Rzeszowskiej opracowuje system skracający drogę startową w samolotach pasażerskich!

  Polecamy

  Patrycja Pelczar Reszko
  Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Nad systemem, który skróci drogę startową samolotów pasażerskich pracuje obecnie Piotr Bieńkowski, student Politechniki Rzeszowskiej pierwszego roku na kierunku lotnictwo i kosmonautyka. Projekt może wpłynąć na zwiększenie bezpieczeństwa podczas startu samolotu.

  Smart TOGA to system opracowywany przez studenta Politechniki Rzeszowskiej, który pozwala na automatyzację procedury startu samolotów pasażerskich.

  Od 4 lat latam na symulatorach, a obecnie je buduje. Pewnego dnia, pilot w dużej europejskiej linii opowiedział mi o problemie, jakim jest startowanie pełnym Boeingiem 737 z małych lotnisk w Grecji. To właśnie wtedy postanowiłem opracować system Smart TOGA, którego koncepcję przetestowałem na symulatorze

  – mówi Piotr Bieńkowski.

  Projekt opracowany przez studenta Politechniki Rzeszowskiej może zwiększyć bezpieczeństwo startu, skrócić jego drogę, wyeliminować prawdopodobieństwo wystąpienia tzw. ludzkiego błędu i odciążyć pilotów w krytycznej fazie lotu.

  Te czynności, które dotychczas wykonywał człowiek, mogą być zautomatyzowane dzięki systemowi Smart TOGA. Ponadto, moje rozwiązanie zwiększa dokładność ustawień niektórych parametrów, co jest jego dodatkowym atutem

  – tłumaczy Piotr Bieńkowski.

  Systemem mogą być zainteresowane m.in. linie lotnicze oraz producenci samolotów i awioniki.

  Smart TOGA został zaprezentowany podczas uroczystej inauguracji nowego budynku PCI ProtoLab przy ul. Lenartowicza 6 w Rzeszowie.

  Nasze nowe przestrzenie oraz ich wyposażenie umożliwiają realizację kreatywnych projektów studentów z Podkarpacia. Młodzi innowatorzy mogą korzystać z warsztatów, pracowni, przestrzeni coworkingowych oraz wsparcia specjalistów ds. prototypowania, druku 3D, mechaniki czy elektroniki

  – tłumaczy Wojciech Fiksa, ProtoLab Manager.

  Nowy budynek PCI ProtoLab to blisko 400 m2 kompleksowo wyposażonych pracowni, z których mogą korzystać podkarpaccy studenci, uczniowie, kreatorzy i innowatorzy. Przestrzenie ProtoLabu są otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 21:00.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com