-0,2 C
Rzeszów
wtorek, 28 marca, 2023
+

  Podkarpaccy terytorialsi zachęcają do spędzenia wspólnie zimowych ferii.

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Od soboty 14 stycznia rozpocznie się dwutygodniowe przeszkolenie wojskowe, otwierające drogę do służby w Wojsku Polskim. Po raz kolejny 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej wychodzi naprzeciw oczekiwaniom ochotników.

  Zimowe szkolenie podstawowe w ramach projektu „Ferie z WOT” rozpocznie się w 14 stycznia br. w 34. batalionie lekkiej piechoty w Jarosławiu. Ochotnicy przejdą tam test sprawności fizycznej, zapoznają się z zasadami BHP oraz otrzymają mundury i wyposażenie. Główna część szkolenia tzw. „szesnastki”, czyli 16-dniowego szkolenia podstawowego i 8- dniowego szkolenia wyrównawczego żołnierzy-ochotników będzie się odbywać w profesjonalnym Centrum Szkolenia Klas Mundurowych w Nowej Sarzynie.

  Dopasowanie terminu szkoleń do przerw w nauce nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w WOT. Szesnastodniowe szkolenie podstawowe ochotnicy zrealizują podczas ferii zimowych, ich zwieńczeniem będzie uroczysta przysięga wojskowa. To jednak dopiero początek drogi. Cały cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa 3 lata i jest podzielony na trzy etapy: na szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i zgrywające (trzeci rok). W tym czasie żołnierze Obrony Terytorialnej szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych najczęściej w dni wolne od pracy w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. W każdym roku żołnierz OT uczestniczy w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym, prowadzonym najczęściej w warunkach poligonowych.

  3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach, którzy z uwagi na terytorialny charakter formacji, w tym pełnienie służby w obszarze swojego zamieszkania, sami siebie nazywają „Terytorialsami”. W szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą wstąpić zarówno rezerwiści, jak również osoby, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy – służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą Ojczyźnie.

  Tegoroczne szkolenie „Ferie z WOT” zorganizowane w terminie ferii szkolnych skierowane jest głównie do osób które chcą bezkolizyjnie odbyć przeszkolenie wojskowe, bez potrzeby rezygnacji z nauki i pracy, czyli uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów i nauczycieli, ale również dla każdego ochotnika chcącego wstąpić w szeregi 3 Podkarpackiej Brygady OT.

  Osoby zainteresowane służbą w WOT, powinny już teraz złożyć wniosek poprzez kontakt z rekruterem Wojsk Obrony Terytorialnej (https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl) lub udać się osobiście do najbliższego Wojskowego Centrum Rekrutacji właściwego do miejsca zameldowania. Terytorialną Służbę Wojskową można następnie odbywać w innym miejscu, np. miejscu zamieszkania, nauki czy też studiów. „Ferie z WOT” to szkolenie nie tylko dla uczniów i studentów. Może je odbyć każdy, kto nigdy nie był w wojsku i chce zdobyć solidne wojskowe przeszkolenie.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com