sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Rzeszów bez Orszaku Trzech Króli? Ale ulicami jakich miast Podkarpacia przejdą barwne orszaki?

  Polecamy

  Patrycja Pelczar Reszko
  Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Jak katolicy z Rzeszowa obchodzić będą Objawienie Pańskie, zwane popularnie Świętem Trzech Króli? Na pewno nie maszerując z rodziną w Orszaku Trzech Króli organizowanym z rozmachem jak w poprzednich latach przed pandemią. Ale może wezmą udział w orszakach organizowanych na mniejszą skalę w naszym mieście lub w innych miastach i miasteczkach regionu?

  W 2021 i 2022 roku to mające wieloletnią tradycję wydarzenie nie odbyło się z powodu epidemii koronawirusa. Tym razem jest inny powód, że głównego orszaku w Rzeszowie nie będzie.

  O tym dlaczego orszak z pompą, do jakich przywykliśmy, nie odbędzie się w tym roku w stolicy Podkarpacia, dowiedzieliśmy się w rozmowie z Panem Bartłomiejem Bartosiewiczem, Prezesem fundacji Akademia Szczęśliwej Rodziny, który z żalem stwierdził, że w tym roku nie udało się stworzyć wystarczającej grupy osób, która by to ogromne przedsięwzięcie pociągnęła.

  Ponadto zapytaliśmy rzecznika Biura Prasowego Urzędu Miasta, Marzenę Kłeczek-Krawiec dlaczego Władze Miasta nie przejęły organizacji Orszaku Trzech Króli w Rzeszowie. Pani rzecznik w rozmowie telefonicznej powiedziała, że Orszak Trzech Króli to od początku inicjatywa fundacji Akademia Szczęśliwej Rodziny i władze Rzeszowa nie ośmieliłyby się im tej inicjatywy odbierać.

  Tak czy inaczej, wielu rzeszowianom, zarówno dorosłym, jak i ich pociechom może brakować tej formy świętowania Objawienia Pańskiego, podziwiania wielobarwnego orszaku z trzema monarchami: Kacprem, Melchiorem i Baltazarem, z pachołkami, rycerzami i chorągwiami, dzieci przebranych za aniołki, papierowych koron na głowach czy spotkania z wielbłądami. Jest dla nich zatem alternatywa w postaci dwóch mniejszych orszaków w Rzeszowie, oraz możliwość uczestniczenia w wydarzeniach w innych miastach regionu.

  Bo znaleźli się tacy, którym udało się to przedsięwzięcie zorganizować i jutro, 6 stycznia Orszak Trzech Króli odbędzie w wielu miastach Podkarpacia, jak: Krosno, Jasło, Dębica, Sanok, Stalowa Wola, Łańcut, Dynów czy Boguchwała.

  Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11.30 Mszą Świętą pod przewodnictwem abpa Adama Szala w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu. Po niej (ok. 12:30) nastąpi przejście ulicami: Fredry, Franciszkańską, Kazimierza Wielkiego do przemyskiego Rynku, gdzie przy Szopce Bożonarodzeniowej odbędzie się POKŁON TRZECH KRÓLI. Archidiecezja serdecznie zaprasza i podkreśla, że mile widziane są przebrania za aniołów, pasterzy, królów. 

  Ale to nie wszystko. W Rzeszowie będzie orszak, a nawet dwa! Choć skromniejsze, to jednak godne uwagi.

  Pierwszy organizuje Katedra Rzeszowska wraz z Przedszkolem Sióstr Serafitek. Będzie to Osiedlowy Orszak Trzech Króli pt. „Kolęda pokoju”. Przemarsz rozpocznie się przy kościele pw. Wniebowzięcia NMP na Zalesiu o godz. 13.45, a następnie przejdzie ul. Łukasiewicza. Przy Katedrze Rzeszowskiej nastąpi przywitanie Świętej Rodziny i zakończy Mszą Świętą o godz. 15.00. Szczegóły na stronie fejsbukowej orszaku oraz Katedry Rzeszowskiej.

  Uroczysty Orszak Trzech Króli organizuje w Rzeszowie po raz pierwszy Zakon Pijarów. Jego trasa będzie przebiegała od szkoły pijarskiej (ul. Bałtycka 33) do kościoła Ojców Pijarów pw. św. Józefa Kalasancjusza (ul. Lwowska 125). Zbiórka będzie miała miejsce przed wejściem głównym szkoły o godz. 12:40. Zaproszenie jest skierowane szczególnie do rodzin z poszczególnych wspólnot parafialnych, by włączyły się w tworzenie poszczególnych orszaków. I tak:

  • rodziny dzieci z Małego Chóru Kalasancjusza zapraszamy do orszaku niebieskiego (zbiórka pod niebieską flagą),
  • rodziny ministrantów i lektorów LSO zapraszamy do orszaku czerwonego (zbiórka pod czerwoną flagą),
  • rodziny Domowego Kościoła zapraszamy do orszaku żółto-zielonego (zbiórka pod zieloną flagą).

  Pozostałych uczestników Ojcowie Pijarzy zapraszają do stworzenia wielkiej rodziny orszakowej, która pod przewodnictwem gwiazdy, wyruszy na poszukiwanie Nowonarodzonego Mesjasza.

  Po rozpoczęciu o godz. 13:00 uroczysty pochód przejdzie ulicami osiedla pod kościół pw. św. Józefa Kalasancjusza, gdzie nastąpi pokłon Trzech Króli przed Świętą Rodziną i koncert kolęd w wykonaniu Małego Chóru Kalasancjusza.

  Orszak Trzech Króli to uliczne jasełka organizowane na ulicach wielu miejscowości w Polsce i na świecie. Wywodzi się on z polskiej tradycji jasełkowej i kolędniczej, ale podobny jest w swoim charakterze do parad organizowanych w miastach Hiszpanii, w niektórych miastach Meksyku i w innych miastach świata.

  W pierwszym rzeszowskim Orszaku Trzech Króli, który odbył się 6 stycznia 2013 roku uczestniczyło kilka tysięcy osób. W kolejnych latach stale powiększało się grono chcących ten uroczysty dzień spędzić w barwnym korowodzie przemierzającym z radością ulicami Rzeszów, w przebraniu, koroną na głowie, ze śpiewem na ustach, oglądając scenki z życia Świętej Rodziny. A ile wspomnień i atrakcji dla dzieci! Zachęcamy do skorzystania z zaproszeń na oba Orszaki Trzech Króli zarówno w Rzeszowie, jak i innych miast Podkarpacia i podtrzymywania tradycji!

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com