wtorek, 16 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Zakończyła się IX edycja kampanii „Rak a zdrowie”, promująca profilaktykę raka piersi. Przebadano 270 kobiet. U ilu wykryto zmiany?

  Polecamy

  Patrycja Pelczar Reszko
  Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W Zespole Opieki Zdrowotnej nr 2 w Rzeszowie będącym jednostką organizacyjną Powiatu Rzeszowskiego zakończone zostały badania w ramach IX edycji kampanii „Rak a zdrowie”, promującej profilaktykę raka piersi. W czasie trwania tegorocznej akcji na badanie zgłosiło się 270 kobiet.

  Podczas trwania IX edycji kampanii „Rak a zdrowie” u 16 procent przebadanych kobiet zdiagnozowano zmiany, które wymagają dalszej diagnostyki lub obserwacji. Dane te udowadniają jak ważne jest edukowanie pacjentek i systematyczna profilaktyka. Wśród przebadanych wykryto: 18 zmian łagodnych, 22 zmiany prawdopodobnie łagodne i 3 zmiany wymagające dalszej diagnostyki. 

  W latach 2014-2022, w ramach akcji profilaktycznej „RAK a ZDROWIE”, na mammografię zgłosiło się 3455 kobiet z terenu powiatu rzeszowskiego. Są to osoby, które po raz pierwszy wykonały badanie profilaktyczne, ale też i takie, które regularnie co 2 lata korzystają z możliwości wykonania mammografii.

  Wśród pań, które wzięły udział w loterii towarzyszącej tegorocznej akcji „Rak a zdrowie” rozlosowano nagrody rzeczowe, m.in. zestawy kosmetyków do pielęgnacji oraz makijażu, sprzęt fitness oraz nagrodę główną, którą w tym roku był ekspres do kawy. Uroczyste podsumowanie akcji i wręczenie nagród odbyło się w czwartek–29 grudnia–w ZOZ nr 2 w Rzeszowie.

  W Polsce 23% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u kobiet to właśnie rak piersi. Poza wzrostem liczby zachorowań znacząco rośnie liczba zgonów spowodowanych nowotworem złośliwym piersi. W początkowej fazie choroba nie daje żadnych objawów, dlatego istotnym czynnikiem warunkującym wyleczenie z raka piersi jest odpowiednio wczesne postawienie diagnozy, które możliwe jest dzięki profilaktyce i regularnym badaniom diagnostycznym. Ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta 
  z wiekiem, a szczyt zachorowań występuje u kobiet pomiędzy 50 a 69 r. życia. 

  Patronat honorowy nad akcją sprawował Józef Jodłowski Starosta Rzeszowski. Organizatorzy pragną również serdecznie podziękować sponsorom oraz wszystkim partnerom za zaangażowanie i okazane wsparcie w propagowaniu profilaktyki antynowotworowej. Nowotwory złośliwe są głównym problemem zdrowia publicznego na całym świecie. Rak piersi jest obecnie najczęściej diagnozowanym nowotworem.

  Pamiętajmy! Jedną z najskuteczniejszych metod wykrywania tej choroby jest profilaktyczne badanie mammograficzne.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com