piątek, 2 czerwca, 2023
+

  Ogłoszono przetarg na budowę stadionu Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W przyszłym roku mają rozpocząć się prace przy realizacji Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki. W czwartek 29 grudnia w Ratuszu ogłoszono przetarg na jego zaprojektowanie i budowę.

  O tym, że przetarg jest już ogłoszony prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek poinformował podczas konferencji prasowej w ratuszu. Jak podkreślił, to efekt wielomiesięcznej, trudnej pracy prowadzonej z całym zespołem fachowców.

  Aby ogłosić przetarg, miasto musiało pozyskać brakujące pod budowę działki i przeprowadzić audyt poprzedniego projektu. Wynikiem audytu jest koncepcja nowego stadionu, na bazie której powstanie nowy projekt. Wiceprezydent Rzeszowa Dariusz Urbanik zaprezentował ją w formie trójwymiarowej, komputerowej wizualizacji.

  Dzisiaj mamy sympatyczny moment, ale żeby do niego dojść, musieliśmy rozwiązać prawdziwy węzeł gordyjski, jaki narósł wokół tego zadania w poprzednich latach. Na szczęście udało nam się kupić tereny niezbędne do budowy, a także przygotować koncepcję stadionu, który spełni wymogi zarówno lekkoatletyczne, jak i piłkarskie. Cieszę się, że w dążeniu do realizacji tej inwestycji mamy wsparcie na szczeblu centralnym.

  Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa
  fot. Urząd Miasta Rzeszów

  Według koncepcji stadion ma pomieścić około 7900 widzów. Widownia w całości ma być przykryta dachem, a pod jej częścią powstanie dodatkowa, kryta bieżnia lekkoatletyczna. Od strony ul. Wyspiańskiego, w miejscu fragmentu trybuny zaplanowano przestrzeń, która posłuży m.in. do organizacji imprez kulturalnych na obiekcie. Będzie można tutaj na przykład rozłożyć scenę. Inwestycję mają finansować wspólnie Ministerstwo Sportu i Turystyki, które zadeklarowało na ten cel 60 mln zł oraz miasto Rzeszów i samorząd województwa podkarpackiego. Jak podkreślił Krzysztof Sobolewski, poseł PiS, w razie potrzeby resort sportu nie wyklucza zwiększenia dotacji. W konferencji wzięli udział także Tomasz Poręba, europoseł PiS oraz Piotr Pilch, wicemarszałek województwa podkarpackiego. Plan miasta zakłada otwarcie obiektu w 2025 roku.  

  Ten model stadionu to właśnie efekt naszej pracy, którą prowadziliśmy przez ostatnie miesiące. Rozwiązania, które są w nim zawarte spełniają wymogi Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz Polskiego Zawiązku Piłki Nożnej. Tak, aby można było rozgrywać na nim mecze piłkarskiej ekstraklasy, czy organizować zawody lekkoatletyczne najwyższej rangi

  Dariusz Urbanik, wiceprezydent Rzeszowa odpowiedzialny za inwestycje

  Budowa stadionu Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki w Rzeszowie to duża szansa dla rozwoju „Królowej Sportu” w naszym mieście i naszym województwie. Miejmy nadzieje, że budowa nowego obiektu przyciągnie sympatyków zarówno takich sportów jak rzut młotem, pchnięcie kulą, biegi sprinterskie, czy skok w dal. Choć będzie to mniejsza liczba kibiców niż na już istniejącym Stadionie Miejskim, na którym zasiąść może ponad 12 tysięcy sympatyków sportu, zaś na nowym stadionie PCLA na trybunach zasiądzie tylko 7,900 fanów.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com