środa, 7 czerwca, 2023
+

  Już wkrótce Da Vinci Xi będzie wykonywał skomplikowane zabiegi chirurgiczne w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie

  Polecamy

  Patrycja Pelczar Reszko
  Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Nowoczesny system robotyczny został oddany do użytku w Podkarpackim Centrum Chirurgii Robotycznej w Klinice Urologii i Urologii Onkologicznej szpitala im. Fryderyka Chopina.

  Udział w uroczystości oddania do użytku robota da Vinci wzięli: marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek Piotr Pilch, a także: Małgorzata Jarosińska-Jedynak – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, posłowie na sejm RP: Andrzej Szlachta, Tadeusz Chrzan i Fryderyk Kapinos, Jolanta Sawicka – Wicewojewoda Podkarpacki, Sylwester Czopek – Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, Janusz Ławiński – dyrektor Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie, Paweł Wisz – kierownik Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej.

  Koszt zakupu robota da Vinci Xi wyniósł w sumie 14 mln złotych, z czego 7 mln złotych zostało przekazane przez Samorząd Województwa Podkarpackiego, a kolejne 7 mln złotych pochodziło z dotacji celowej z budżetu państwa na 2022 rok.

  Dbanie o bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców Podkarpacia to bardzo ważne cele, które stawia sobie każdego dnia Marszałek Województwa Podkarpackiego i Wojewoda, ale również każdy z nas komu bliski jest rozwój tego regionu. Zakup własnego robota da Vinci to przede wszystkim wprowadzenie innowacyjnych zabiegów, które są precyzyjne, znacznie krótsze, a także skracają czas rekonwalescencji i pozwalają szybciej powrócić do normalnego życia

  – mówiła minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

  Robot da Vinci został zaprojektowany w celu ułatwienia wykonywania skomplikowanych zabiegów chirurgicznych metodą małoinwazyjną. Znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach chirurgii, zwłaszcza w zabiegach ginekologicznych, urologicznych oraz kardiologicznych. Urządzenie składa się z trzech części: konsoli chirurgicznej przy której chirurg steruje pracą robota, wózka wizyjnego zapewniającego obrazowanie 3D w jakości HD z możliwością modulowania głębi obrazu pola operacyjnego (10 krotne powiększenie optyczne i dwu- lub czterokrotne powiększenie cyfrowe które daje operatorowi zdolność rozróżniania warstw struktur anatomicznych i odległości pomiędzy nimi) oraz robota właściwego, mającego cztery ramiona. Roboty da Vinci są używane w szpitalach na całym świecie.

  Jest to bardzo ważny i historyczny moment, ponieważ prawie od dwóch lat operowaliśmy, a teraz mamy własny sprzęt. Pomimo tego, że mieliśmy sprzęt dostępny tylko 8 dni w miesiącu, to staliśmy się liderem w Polsce, jeżeli chodzi o wykonywanie zabiegów radykalnej prostatektomii w asyście robota

  – mówił Paweł Wisz, kierownik Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej.

  Również w poprzednim tygodniu, w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie oddano do użytku nowoczesnego robota chirurgicznego. Robot ExccelsiusGPS łączy zalety robotyki i technologii nawigacyjnych w jednym systemie.

  Zastosowanie tego typu technologii pozwala na dokładne zaplanowanie i bezpieczne przeprowadzenie procedur na kręgosłupie i czaszce, a także wykonywanie ich w mniej inwazyjny sposób i w krótszym czasie. Wpływa to na szybszą rekonwalescencję hospitalizowanego i zmniejsza ryzyko infekcji. Zakup systemu do nawigacji robotycznej kosztował ponad 7,5 mln zł i niemal w całości został sfinansowany z budżetu samorządu województwa.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com