wtorek, 21 maja, 2024
spot_img
+

  Dwudziestu młodych chórzystów wstąpiło w szeregi Pueri Cantores Resovienses

  Polecamy

  Patrycja Pelczar Reszko
  Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W niedzielę, 18 grudnia 2022 roku, podczas uroczystej mszy świętej o godz. 12.00 w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa do grona chórzystów Katedralnego Chóru Chłopięco-Męskiego Pueri Cantores Resovienses dołączyło 20 najmłodszych chłopców.

  „Młodziki”, bo tak są nazywani przez starszych kolegów, złożyli przyrzeczenie, że będą godnie reprezentować brać chóralną i śpiewać na chwałę Pana.

  Najmłodsi kandydaci na chórzystów zostali wyłonieni podczas rekrutacji prowadzonej przez poprzedniego dyrygenta, Marcina Florczaka w rzeszowskich szkołach podstawowych jeszcze na wiosnę. Od razu rozpoczęli próby. Intensywnie przez tydzień ćwiczyli swoje głosy razem ze starszymi kolegami podczas corocznego Muzycznego Obozu Szkoleniowo-Wypoczynkowego we Frysztaku, który odbył się początkiem lipca. W wolnych chwilach uczestniczyli w wycieczkach i zajęciach sportowych. Mieli okazję poznać kolegów z chóru i lepiej się poznać.

  Obecnie dyrygentkami Katedralnego Chóru Chłopięco-Męskiego Pueri Cantores Resovienses są: Edyta Kotula i Angelika Pacuta.

  Katedralny Chór Chłopięco-Męski „Pueri Cantores Resovienses” został założony w 1985 roku przez znaną i cenioną chórmistrzynię Urszulę Jeczeń-Biskupską. Początkowo nazywał się Rzeszowskim Chórem Chłopięco-Męskim i działał przy kościele Podwyższenia Krzyża w Rzeszowie. W roku 1986 chór przeniósł swoją siedzibę do klasztoru o.o.Bernardynów w Rzeszowie.

  Od 1993 roku chór działa pod patronatem Katedry Rzeszowskiej, przyjmując nazwę Katedralnego Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Cantores Resovienses”. Opiekunem chóru do roku 2011 był proboszcz parafii Ks. Infułat Stanisław Mac. Następnie opiekę nad chórem przejął prałat Jan Delekta, a obecnie pełni ją proboszcz Krzysztof Gołąbek.

  W 1993 r. zespół stał się członkiem Polskiej i Światowej Federacji „Pueri Cantores”, której celem jest pielęgnowanie tradycji śpiewu chóralnego, rozwijanie kontaktów między chórami z różnych stron świata, szerzenie pokoju i religijne wychowanie młodzieży w oparciu o ewangeliczny system wartości. 

  W czerwcu 2010 roku chór „Pueri Cantores Resovienses” wystąpił w Katedrze Rzeszowskiej z okazji jubileuszu 25-lecia oraz pożegnał dyrygentkę Urszulę Jeczeń-Biskupską. Jej obowiązki przejął Marcin Florczak i pełnił je do końca sierpnia 2022 r.

  Najczęściej Chór śpiewa podczas liturgii Mszy świętej i uświetnia najważniejsze uroczystości odbywające się w Katedrze Rzeszowskiej. Ponadto tradycyjnie co roku wykonuje w Katedrze podczas rezurekcji Alleluja G.F. Haendela oraz organizuje koncerty kolęd. Chór często także uczestniczy w uroczystościach z okazji świąt narodowych, gdyż w swoim repertuarze posiada obok muzyki sakralnej, utwory ludowe, żołnierskie, rozrywkowe i patriotyczne. 

  Po mszy św. chór wraz z księdzem proboszczem Krzysztofem Gołąbkiem i ks. duszpasterzem chóru Julianem Wybrańcem, a także dyrygentkami: Edytą Kotulą i Angeliką Pacutą na stopniach ołtarza rzeszowskiej katedry pozował do wspólnego zdjęcia, a następnie chórzyści udali się do Kaplicy Jana Pawła II na słodki poczęstunek. Ksiądz proboszcz Krzysztof Gołąbek zawsze pamięta o swoich śpiewających na chwałę Pana podopiecznych i po każdym występie w katedrze, na zakończenie obozu we Frysztaku oraz 6 grudnia nagradza ich słodkościami.

  ŚPIEWAJ Z NAMI W CHÓRZE!

  Jeśli jesteś chłopcem lub mężczyzną w wieku 8-40 lat i lubisz śpiewać, to zapraszamy Cię na próby Chóru, które odbywają się w Kaplicy Jana Pawła II w Katedrze Rzeszowskiej przy ul. Sikorskiego 21 w:

  • poniedziałki i piątki lub soboty – soprany i alty
  • piątki lub soboty – tenory i basy
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com