-0,8 C
Rzeszów
wtorek, 28 marca, 2023
+

  Poznajmy laureatów konkursu „Miejsce Przyjazne Seniorom”

  Polecamy

  Patrycja Pelczar Reszko
  Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W Urzędzie Miasta Rzeszowa odbyła się gala konkursu „Miejsce Przyjazne Seniorom”, podczas której nagrodzono rzeszowskie instytucje i organizacje, które mają na względzie potrzeby i oczekiwania seniorów.

  Podczas Gali zaprezentowano instytucje i podmioty gospodarcze wyróżnione zarówno w 2022 roku, jak i laureatów konkursu w ubiegłorocznej edycji.

  Konkurs „Miejsce Przyjazne Seniorom” został zorganizowany przez Stowarzyszenie Kreatywny Senior w Rzeszowie we współpracy z Rzeszowską Radą Seniorów.

  Rzeszowski samorząd od 2018 r. dołączył do Programu Ogólnopolska Karta Seniora i otrzymał certyfikat Gminy Przyjaznej Seniorom.

  Celem Programu Gminy Przyjaznej Seniorom jest aktywizacja seniorów oraz edukacja osób 60+ z zakresu ekonomii, bezpieczeństwa czy nowych mediów.

  W 2022 r. Rzeszowska Rada Seniorów otrzymała certyfikat za kilkuletnią działalność w tym zakresie.

  Naprzeciw założeniom ww. programu wychodzi realizacja Konkursu „Miejsce Przyjazne Seniorom”, zainicjowanego w ubiegłym roku przez młode, ale ambitne Stowarzyszenie „Kreatywny Senior w Rzeszowie” (SKS).

  Wydarzenie to finansowane jest ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich – NIW Nowe FIO. Stowarzyszenie realizuje bowiem 3-letni projekt pod nazwą „Srebrny interes – Seniorzy w grze”.

  Konkurs „Miejsce Przyjazne Seniorom”, zainicjowany przez SKS, to działanie realizujące założenia rozwoju integracji, edukacji i srebrnej gospodarki skierowanym do seniorów.

  Głównym celem konkursu jest wyróżnienie oraz promowanie podmiotów, miejsc oraz wydarzeń na terenie miasta Rzeszowa, które poza swoją podstawową działalnością uwzględniają potrzeby i oczekiwania seniorów, dostosowują swoją strukturę do ich potrzeb, oferują produkty, usługi oraz zniżki adresowane do tej grupy mieszkańców, zapewniając im przyjazną atmosferę, uprzejme traktowanie i właściwą do ich sytuacji obsługę.

  Konkurs adresowany jest do wszystkich instytucji i podmiotów gospodarczych zainteresowanych uzyskaniem certyfikatu „Miejsce Przyjazne Seniorom”.

  Certyfikat „Miejsce Przyjazne Seniorom” przyznawany jest w następujących kategoriach:

  • administracja publiczna,
  • kultura,
  • edukacja i oświata,
  • zdrowie i pomoc społeczna,
  • sport i rekreacja,
  • gastronomia,
  • punkty usługowo-handlowe.

  Laureaci Konkursu otrzymują certyfikat informujący o uzyskaniu tytułu „Miejsce Przyjazne Seniorom” lub wyróżnienie indywidualne.

  Kapituła Konkursu, wyłoniła następujących Laureatów:

  W 2021 r – I edycja Konkursu:

  • Osiedlowy Dom Kultury RSM „Tysiąclecia”,
  • Amplifon Poland,
  • Regionalna Fundacja Filmowa-Kino Zorza,
  • Muzeum Okręgowe w Rzeszowie,
  • Rzeszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji,
  • Rzeszowski Ośrodek Opieki Dziennej,
  • PTTK Oddział w Rzeszowie.

  W 2022 r – II edycja Konkursu:

  • KINO ZA ROGIEM CAFE w kategorii Kultura, Gastronomia,
  • Centrum Medyczne Medyk – Zdrowie i pomoc społeczna,
  • Rzeszowski Dom Kultury – Kultura, Wydarzenie,
  • Kawiarnia „Niebieskie Migdały” – Gastronomia,
  • Centrum Innowacji Miejskich „Urban-Lab” – Administracja publiczna, Miejsce.

  Natomiast wyróżnienie indywidualne uzyskała Pani Danuta Wojnar-Płaza.

  Organizatorzy Konkursu spodziewają się, że w perspektywie czasowej osiągnięty zostanie zakładany rezultat Konkursu, czyli nastąpi poprawa w kreowaniu pozytywnego wizerunku wieku dojrzałego wśród usługodawców i mieszkańców Rzeszowa.

  Kurier Rzeszowski objął patronatem medialnym organizowane przez Stowarzyszenie Kreatywny Senior w Rzeszowie wydarzenie, popierając działania Stowarzyszenia zmierzające do poprawy jakości życia osób starszych oraz rozwoju srebrnej gospodarki w Rzeszowie.

  Inicjatywy typu projekt SKS sprawiają, że Rzeszów staje się coraz bardziej przyjazny osobom starszym. Zarówno jeżeli chodzi o przestrzeń miejską, jak i rozwiązania społeczne.
  Rzeszów postrzegany jest jako ciekawe, dynamicznie rozwijające się miasto, które młodzi ludzie chętnie wybierają na miejsce swojego życia.

  Rosnąca w siłę grupa osób dojrzałych, zwanych seniorami, a przez młodzież np. silversami, czy dziadersami, zabiega o godne warunki życia po wycofaniu się z aktywności zawodowej.

  Mamy nadzieję, że aktualne władze Rzeszowa, kontynuując dzieło swoich poprzedników, czują się zobowiązane do działań, które sprawią, że Rzeszów będzie coraz bardziej przyjazny osobom starszym – zarówno jeżeli chodzi o przestrzeń miejską, jak i rozwiązania społeczne

  – mówi Barbara Stafiej, Prezes Stowarzyszenia Kreatywny Senior w Rzeszowie.

  Za sprawą wniosków/postulatów składanych podczas wyborów Prezydenta Rzeszowa, mamy w Rzeszowie Wydział Polityki Społecznej, a w nim Referat ds. Senioralnych.

  Z niecierpliwością czekamy na rzecznika ds. seniorów oraz na nowe dokumenty strategiczne, które rzucą światło na drogę, po której zmierzać będziemy w kolejnych latach działań prosenioralnych i międzypokoleniowych

  – podkreśla Pani Prezes.

  A my, jako wsparcie medialne dla tak znaczących inicjatyw życzymy, żeby te postulaty zostały zrealizowane jak najszybciej.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com