sobota, 25 maja, 2024
spot_img
+

  Nowy budynek Podkarpackiego Centrum Innowacji – ProtoLab już otwarty. To idealne miejsce dla miłośników nowinek technologicznych. Dziś i jutro szykuje się wiele atrakcji!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W Podkarpackim Centrum Innowacji w Rzeszowie został otwarty nowy budynek przy ul. Lenartowicza. Uroczysta inauguracja nowej przestrzeni PCI ProtoLab odbyła się z udziałem licznie zaproszonych gości. Przez kolejne dwa dni – 13 i 14 grudnia – w PCI z okazji oddania nowej przestrzeni zaplanowano dni otwarte, a podczas nich mnóstwo atrakcji.

  Nowy budynek PCI ProtoLab przy ul. Lenartowicza w Rzeszowie to blisko 400 m2 kompleksowo wyposażonych pracowni, z których mogą korzystać podkarpaccy studenci, uczniowie, kreatorzy i innowatorzy. Budynek powstał w miejscu istniejącego obiektu biurowego, który został wyburzony.

  W otwarciu nowoczesnej przestrzeni ProtoLab samorząd województwa reprezentowali: marszałek Władysław Ortyl, Członek zarządu Stanisław Kruczek. W wydarzeniu uczestniczyli także m.in. udział: Małgorzata Jarosińska-Jedynak – sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Radosław Wiatr – wicewojewoda podkarpacki, Konrad Fijołek – prezydent Rzeszowa, a także rektorzy i przedstawiciele podkarpackich uczelni.

  „Dziś łączymy nasze dziedzictwo, innowacje, przyszłość. Bardzo się cieszę, że możemy się w tak zacnym gronie spotkać. To jest ważne, aby inwestować, współpracować z nauką, z przemysłem, z młodymi ludźmi, z tymi którzy są kreatywni i są i będą naszą podkarpacką przyszłością” – mówił marszałek Władysław Ortyl.

  Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak podkreślała, że podkarpacka młodzież jest naprawdę zdolna i warto mówić o jej osiągnięciach:

  „Jeżdżąc po Polsce i oglądając różne rozwiązania, spotykając się z przedstawicielami regionów, uczelni, samorządów, studentów, ale jeżdżąc też po świecie, możemy śmiało powiedzieć, że tutaj, na Podkarpaciu, młodzież – studenci, uczniowie – tworzą naprawdę rozwiązania na światowym poziomie. Nie mamy się czego wstydzić. A mamy się czym chwalić i powinniśmy to robić” – przekonywała wiceminister.

  „Cieszę się, że jest takie miejsce na mapie Podkarpacia, które będzie służyło uczniom i całej społeczności akademickiej. Gratuluję również wszystkim osobom, które były zaangażowane w ten projekt” – powiedział wicewojewoda Radosław Wiatr.

  Gratulacje z okazji otwarcia nowej siedziby złożył także prezydent Rzeszowa:

  „Chciałbym wyrazić radość, że tego typu projekt, jakim jest Podkarpackie Centrum Innowacji, znajduje swoją siedzibę w mieście, które chce być stolicą tej innowacji, w skali całego kraju. To idealnie ze sobą współgra” – dodał prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

  Podczas uroczystego otwarcia zostały wręczone pamiątkowe statuetki, zaprezentowano także wybrane projekty realizowane przez studentów i uczniów przy współpracy PCI.

  Kolejne dwa dni uroczystego otwarcia nowego budynku wypełnią warsztaty, wykłady i konferencje przygotowane głównie z myślą o uczniach i studentach. Wśród atrakcji jest: pokaz robota rysującego i elektronicznej harfy laserowej, warsztaty z hydroponiki i podstaw krawiectwa, strefa projektowa, wykłady z zakresu marketingu.

  „Dla odwiedzających nasz nowy budynek przygotowaliśmy szereg warsztatów i zajęć, dzięki którym poznają możliwości nowych pracowni. Zaprezentujemy projekty, które dotychczas powstały w naszych przestrzeniach, a nasi specjaliści opowiedzą o możliwościach wykorzystania każdej z sześciu pracowni. Do udziału w dniach otwartych zapraszamy grupy szkolne, studenckie i wszystkich tych, którzy chcą rozwijać swoje projekty i kompetencje oraz eksperymentować z prototypami” – mówi Barbara Ślęk-Wojtowska, menadżer Zespołu Edukacji i Animacji.

  Przez dwa dni, pracownie PCI ProtoLab będą otwarte dla wszystkich. W programie znajdą się m.in. warsztaty z hydroponiki, podstawy druku 3D, zajęcia z obróbki drewna i metalu za pomocą elektronarzędzi i narzędzi ręcznych, prezentacja podstawowych narzędzi do tworzenia układów elektronicznych oraz warsztaty z podstaw krawiectwa. W strefie projektowej, podkarpaccy studenci i uczniowie zaprezentują opracowane przez siebie projekty, m.in. urządzenia wykorzystującego sztuczną inteligencję do pomocy osobom słabowidzącym oraz niedowidzącym, rakiety czy łazika elektrycznego.

  W nowym budynku PCI ProtoLab użytkownicy mogą korzystać ze sprzętu dostępnego w 6 pracowniach: media VR, biogreen, tekstylnej&wearables, elektronicznej, szybkiego prototypowania oraz warsztatu- modelarni. To jedyne takie miejsce w regionie, gdzie interdyscyplinarne zespoły studenckie i uczniowskie mogą tworzyć innowacyjne projekty. Ponadto, na trzecim i czwartym piętrze budynku znajduje się strefa coworkingowa umożliwiająca pracę zespołową lub indywidualną. Uczniowie i studenci korzystający z przestrzeni ProtoLabu mogą również liczyć na wsparcie specjalistów: ds. druku 3D, szybkiego prototypowania czy elektroniki.

  AGENDA DNI OTWARTYCH | 13-14 grudnia 2022

  10.00 – 18.00 Zwiedzanie pracowni i przestrzeni PCI ProtoLab – otwarte mini warsztaty na pracowniach PCI ProtoLab (tekstylnej, elektronicznej, warsztat-modelarnia, prototypowania i druku 3D, bio green, VR i media) w ciągu całego dnia:

  podstawy hydroponiki,

  podstaw szycia i obsługi maszyn,

  lutowanie i obsługa sprzętu w pracowni,

  termoformowanie, obróbka wydruków 3D, praca z drewnem,

  druk 3D i szybkie prototypowanie, modelowanie i przygotowanie wydruków,

  technologia VR.

  10.00-18.00 Prezentacja wybranych projektów studenckich, uczniowskich, maklerskich i innych m.in.:

  projekt doniczki hydroponicznej,

  rakieta Orzeł 7,

  pierwszy polski satelita naukowy Centrum Badań Kosmicznych PAN,

  modele samolotów udźwigowych EUROAVIA,

  projekt Vides,

  rakieta Orzeł 7,

  projekt sondy balonu stratosferycznego,

  SKNI Tool – projekt kosmicznego narzędzia,

  quad elektryczny KN VDesign,

  aplikacje wykorzystujące dane NASA – finaliści Subcarpathian Space Apps Challenge 2022: Mleczni ludzie i aplikacja YourSun,

  draw robot, harfa laserowa, shadow hand,

  trójstopniowa rakieta suborbitalna  – TRS.

  11.00 – 13.00 Warsztat hydroponiki #1 (aula na piętrze 2)

  14.00 – 16.00 Warsztat z hydroponiki #2 (pracownia bio green lab – piętro 1)

  Podkarpackie Centrum Innowacji (PCI) powstało w wyniku współpracy Samorządu Województwa Podkarpackiego, Komisji Europejskiej oraz Ministerstwa Rozwoju w ramach inicjatywy Catching-up Regions. Podkarpackie Centrum Innowacji to organizacja promująca wykorzystanie osiągnięć naukowych w gospodarce. Buduje kluczowe umiejętności naukowców i studentów. Wzmacnia potencjał regionu finansując prace badawczo-rozwojowe naukowców oraz wytwarzane w ten sposób nowe technologie i rozwiązania. PCI wspiera innowacyjne pomysły młodych ludzi, poszerza ich wiedzę na temat startup-ów i prototypowania udostępniając pracownie makerspace, a także organizując programy edukacyjne i hackathony. Projekt PCI w całości realizowany jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego WP na lata 2014-2020.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com