poniedziałek, 29 maja, 2023
+

  Inauguracja międzynarodowego szczytu „World for Ukraine” w Jasionce

  Polecamy

  Patrycja Pelczar Reszko
  Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W środę, 7 grudnia 2022 roku odbyła się gala otwarcia międzynarodowego szczytu „World For Ukraine”.

  Udział w niej wzięli m.in.: wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek oraz były ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca.

  Nie wyobrażałam sobie, że spadające bomby i ginący od kul ludzie to obrazy, które w XXI w. będziemy oglądać w sercu Europy

  powiedziała podczas otwarcia szczytu wojewoda Ewa Leniart podczas gali otwarcia szczytu „World For Ukraine”.

  Wojewoda, zwracając się do zgromadzonych przypomniała działania, jakie podejmowała administracja rządowa, samorządowa, NGO-sy oraz mieszkańcy Podkarpacia, już od pierwszych godzin rosyjskiej agresji na Ukrainę. Ewa Leniart powiedziała o sposobie działania administracji rządowej i recepcyjnej roli przygranicznego województwa. Wymieniła także głównych partnerów, bez których pomoc uchodźcom oraz sprawna organizacja ruchu migracyjnego, w ocenie wojewody nie byłaby możliwa.

  Ewa Leniart nawiązała też do rozmów, jakie prowadziła z uchodźcami przekraczającymi naszą granicę w lutym i marcu tego roku. Ponadto zaznaczyła, że działania miały także na celu zapobieżenie zagrożeniom, często towarzyszącym kryzysom migracyjnym.

  Zobrazowała skalę kryzysu podając dane dot. usług medycznych realizowanych w punktach na granicy i ośrodkach recepcyjnych. Zaznaczyła, że takich świadczeń wykonano 18,5 tys., a odbiorcami 4,5 tys. z nich były dzieci.

  Następnie o działaniach, jakie podejmował samorząd Rzeszowa – mówił prezydent miasta Konrad Fijołek. Przypomniał różnego rodzaju inicjatywy, które zostały dostrzeżone przez władze Ukrainy i zaowocowały tytułem „Miasta Ratownika”, przyznanym przez prezydenta Ukrainy Wolodymira Zeleńskiego.

  Oleh Kuts, Chargé d’affaires ambasady Ukrainy w Polsce podkreślił sprawność organizacji polskiego rządu w zakresie niesienia pomocy obywatelom Ukrainy.

  Jak informują organizatorzy wydarzenia, szczyt ma na celu spotkania przedstawicieli rządów, samorządów i organizacji pozarządowych, które pomogą w wypracowaniu lepszych rozwiązań humanitarnych, społecznych i gospodarczych na rzecz pomocy Ukrainie.

  Na zakończenie wieczornego przyjęcia nasz gość specjalny Julia Romanyuk wykonała piosenki w języku ukraińskim i polskim.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com