-2,8 C
Rzeszów
wtorek, 28 marca, 2023
+

  Teatr, malarstwo, poezja i muzyka podczas art_przecięcia Teatru Siemaszkowej w Jarosławiu. Szykuje się wielka, artystyczna impreza!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Podkarpacie i Lubelszczyzna, poezja i malarstwo – dwa regiony i dwie dziedziny sztuki, połączone w spójną, symbiotyczną całość. 12 grudnia Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie zaprasza na art_przecięcia do Jarosławia.

  Art_przecięcia Teatru Siemaszkowej to spotkania artystów związanych z Podkarpaciem i Lubelszczyzną, reprezentujących poezję i malarstwo, połączonych twórczym pokrewieństwem (zwłaszcza tematycznym) oraz wiarą w siłę literatury i sztuki, którzy podjęli próbę przełożenia doznań i przeżyć na artystyczne kompozycje słowne i wizualne.

  Poeci potrafią z obcowania z naturą, z drugim człowiekiem, z tradycji rodzinnych, regionalnych, ale i uniwersalnych wydobyć to, co – w ich słownym ujęciu – uzyskuje nowy, oryginalny wymiar.

  Malarze, choć tworzą w różnych poetykach, mają podobny ładunek ekspresji. Zdają się trwać w kontemplacji rzeczywistości, w zachwycie nad jej różnorakimi przejawami oraz możliwościami jej przemian, dokonywanych również za pomocą artystycznej wyobraźni.

  Za patrona spotkania obrali Jerzego Hordyńskiego, związanego z Jarosławiem twórcę, poetę goryczy i zachwytów nad życiem, miłośnika sztuki, który wierszem sumował przeżycia codzienności i kontemplację dzieła artystycznego.

  Podczas art_przecięć wystąpią artyści z Podkarpacia: Jan Belcik (poezja), Rafał Pacześniak (malarstwo) i Jakub Pacześniak (poezja, prowadzenie spotkania) oraz Lubelszczyzny: Aleksandra Zińczuk (poezja) i Laura Gutowska (malarstwo). Do poezji i malarstwa dołączy także muzyka i teatr – artystom towarzyszyć będą aktorzy Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie: odpowiedzialny za gitarowy akompaniament i śpiew Marek Kępiński, który razem z Józefem Hamkało podejmie się interpretacji tekstów poetyckich.

  Art_przecięcia Teatru Siemaszkowej odbędzie się 12 grudnia 2022 r., o godz. 17:30 w Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki, przy placu Mickiewicza 6, w Jarosławiu.

  Projekt art_przecięcia Teatru Siemaszkowej organizowany jest w ramach programu Przestrzenie Sztuki, realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca i finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com