0,6 C
Rzeszów
wtorek, 31 stycznia, 2023
+

  Otwarcie zmodernizowanej Kliniki Noworodków w szpitalu „na górce”

  Polecamy

  Patrycja Pelczar Reszko
  Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie oddano do użytku zmodernizowaną Klinikę Noworodków. W czasie uroczystości otwarcia Kliniki zaprezentowano też nową karetkę neonatologiczną.

  W ramach zadania przeprowadzono roboty budowlane i modernizacyjne oraz zakupiono wyposażenie medyczne, w tym: nowoczesne inkubatory hybrydowe dla noworodków, kolumny przyłóżkowe, system monitorowania pacjenta, system nieinwazyjnego wspomagania oddechu u noworodków oraz łóżeczka. Jednocześnie wyposażono oddział w niezbędny sprzęt i meble.

  Koszt zakupu karetki wyniósł 1,1, mln złotych, z czego dotacja z budżetu państwa wyniosła 880 tys. złotych, a z budżetu województwa 220 tys. złotych.

  Karetka została wyposażona w specjalistyczny inkubator na podstawie z zawieszeniem hydropneumatycznym, który ogranicza wstrząsy podczas transportu wcześniaków i noworodków, a także komplet sprzętu medycznego, w tym między innymi: respirator transportowy, pompy infuzyjne, nawilżacze, ssaki oraz kardiomonitor.

  Zespół karetki stanowią – lekarz neonatolog oraz ratownik medyczny/pielęgniarka/położna. Zespół sanitarny typu „N” – neonatologiczny pomaga w nagłym pogorszeniu stanu zdrowia dziecka od jego urodzenia do ukończenia czwartego tygodnia życia, a w przypadkach uzasadnionych medycznie do końca pierwszego roku życia dziecka. Karetka pozwala na transport sanitarny, przy użyciu zestawu inkubatora transportowego.

  Oddział został przebudowany przy wsparciu środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Koszt modernizacji Kliniki to ponad 11,6 mln złotych, a wartość całego projektu wyniosła prawie 29,2 mln złotych.

  W wydarzeniu uczestniczyła wojewoda Ewa Leniart.

  To bardzo dobry dzień dla Podkarpacia, a w szczególności dla dzieci, które rodzą się na terenie naszego województwa. Ta inwestycja była niezwykle potrzebna i posłuży naszym najmłodszym pacjentom przez wiele lat. Dla Polski i dla Podkarpacia życie jest najcenniejszą wartością. Gratuluję tej znakomitej inicjatywy

  – powiedziała wojewoda.

  Na uroczystości obecni byli również: marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, poseł na sejm RP Andrzej Szlachta, poseł na sejm RP Tadeusz Chrzan oraz poseł na sejm RP Kazimierz Gołojuch.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com