1,2 C
Rzeszów
wtorek, 31 stycznia, 2023
+

  Terytorialsi po raz ostatni w tym roku złożyli przysięgę

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W ostatnią niedzielę 4 grudnia o 11.00 w Dębicy kolejni ochotnicy złożyli przysięgę wojskową. Zasilając szeregi 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. Pług. Była to ostatnia przysięga wojskowa w tym roku.

  Uroczystość była finałem 16-dniowego szkolenia podstawowego, tzw. szesnastki. Przysięga wojskowa złożona została na sztandar 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, ślubowanie odebrał płk Michał Małyska, dowódca brygady.

  Przysięga w Dębicy była ósmą w tym roku i trzydziestą szóstą w historii Podkarpackiej Brygady OT. Uroczystość licznie zgromadziła mieszkańców Dębicy, żołnierzy i ich rodziny oraz przedstawicieli lokalnych władz, służb mundurowych i duchowieństwa.

  Podczas uroczystości dowódca 3 Podkarpackiej Brygady OT płk Michał Małyska odczytał list Wiceprezesa Rady Ministrów, ministra obrony narodowej  Mariusza Błaszczaka skierowany do nowo zaprzysiężonych żołnierzy.

  dziś rotę wojskowej przysięgi stajecie się żołnierzami Rzeczypospolitej Polskiej. Uczyniliście krok, który niesie za sobą dumę i satysfakcję ze służby Ojczyźnie, ale wymagać też będzie wytrwałości, hartu ducha oraz gotowości do wypełniania żołnierskich obowiązków

  fragment listu Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka

  Dowódca podkarpackich terytorialsów, dziękując żołnierzom za ich postawę, podkreślił jak ważny w życiu każdego żołnierza jest dzień przysięgi wojskowej. To odpowiedzialność za Ojczyznę, to patriotyzm, honor, szacunek dla sztandaru. Nowi terytorialsi pochodzą z całego województwa podkarpackiego. Wśród nich przeważają studenci i uczniowie, jednak są także osoby, które głównie łączą pracę ze służbą wojskową.

  Wojska Obrony Terytorialnej przekroczyły właśnie liczebność 35 tys. żołnierzy. Dowództwo WOT konsekwentne realizuje założenia Ustawy o obronie Ojczyzny, która zakłada  zwiększenie stanów ilościowych Sił Zbrojnych RP. Obecnie budowanie formacji jest ukierunkowane na zwiększanie potencjału osobowego, jak również na prowadzenie intensywnego szkolenia w celu osiągnięcia gotowości do podjęcia działań w rejonach odpowiedzialności bojowej.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com