czwartek, 1 czerwca, 2023
+

  Fundacja GALICJA SEMPER FIDELIS aktywnie wspiera podkarpackich Seniorów

  Polecamy

  Patrycja Pelczar Reszko
  Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Fundacja GALICJA SEMPER FIDELIS pragnie swoimi działaniami uświadomić społeczeństwu, że grupa wiekowa 60+ jest tak samo ważna jak wszystkie inne, że seniorzy także zasługują na właściwą opiekę, rozmowę, integrację z innymi.

  Jednym z celów Fundacja GALICJA SEMPER FIDELIS jest upowszechnienie wśród osób starszych wiedzy o prawach seniora. W trakcie prowadzonych działań przez Fundację, okazało się bowiem, że świadomość prawna, szczególnie w grupie osób starszych, w społeczeństwie jest bardzo niska.

  Ponadto prowadzona przez Fundację kampania społeczna ma za zadanie kształtowanie pozytywnego wizerunku osób starszych w społeczeństwie, przedstawienie pozytywnych wzorców aktywnej starości, propagowanie postawy szacunku wobec osób starszych, jako ważnej i przydatnej grupy społecznej.

  Projekt „Podkarpackim Seniorom – wsparcie i szacunek” jest realizowany na terenie województwa podkarpackiego, głównie miasta Rzeszowa i adresowany do osób starszych powyżej 60. roku życia – mieszkańców Podkarpacia z terenu powiatów: rzeszowskiego, strzyżowskiego, łańcuckiego, ropczycko-sędziszowskiego i przeworskiego.

  W ramach projektu „Akademia Bezpieczeństwa Seniora” odbywają się warsztaty oraz poradnictwo specjalistyczne w wynajętych salach z uwzględnieniem zasady dostępności dla osób starszych i niepełnosprawnych ruchowo.

  Celem Akademii jest m.in. edukowanie Seniorów w zakresie bezpieczeństwa szeroko pojętego – Fundacja GALICJA SEMPER FIDELIS przeprowadza osoby starsze przez sytuacje, które mogą stanowić zagrożenie tak, aby Senior był ich świadomy i wiedział jak w trudnej sytuacji się zachować.

  Zagrożenia te mają charakter wewnętrzny i zewnętrzny. Wewnętrzny tzn. taki, który wiąże się z zagrożeniami zdrowotnymi, wypadkami w domu itp. Natomiast zewnętrzne zagrożenia to przede wszystkim próby wyłudzenia oszczędności, a często zwykłe oszustwa dokonywane przez nieuczciwe firmy i zwykłych oszustów.

  Kampania społeczna „Podkarpackim Seniorom – wsparcie i szacunek” jest prowadzona w
  lokalnych, regionalnych i w ogólnodostępnych mediach internetowych. Co warte podkreślenia, projekt jest zgodny z celami i wpisuje się w cele i założenia strategicznych dokumentów takich jak m.in. Strategia Rozwoju Województwa – Podkarpackie 2030 oraz Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

  Patronat honorowy nad całym projektem „Podkarpackim Seniorom – wsparcie i szacunek” sprawują: wiceminister w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Pełnomocnik Rządu Do Spraw Równego Traktowania – Anna Schmidt, Wojewoda Podkarpacki – Ewa Leniart.

  Jesienią Seniorzy aktywnie uczestniczyli w wielu przedsięwzięciach organizowanych przez GALICJA SEMPER FIDELIS.

  Kancelaria Adwokacka Adwokat Magdalena Walczyk przeprowadziła dla grupy Seniorów z Łukawca poradnictwo specjalistyczne. Wśród poruszonych tematów znalazły się m.in.: zawieranie umów na świadczenie usług, zawieranie umów finansowych na odległość, podstawy RODO, pożyczki i obowiązki podatkowe, upadłość konsumencka.

  W odpowiedzi na potrzebę szeroko zakrojonych działań edukacyjnych mających na celu uczulenie Seniorów na nieuczciwe praktyki, przekazanie im wiedzy jak należy się zachowywać w przypadku zetknięcia się takimi praktykami oraz gdzie szukać pomocy. zostało zorganizowane spotkanie z prawnikami Kancelarii Adwokacka Adwokat Kamila Korab w Kańczudze.

  Również w Kańczudze Seniorzy wysłuchali prelekcji oraz wzięli udział w warsztatach, które poprowadziła Kamila Pyś – fizjoterapeuta i specjalista dietetyk ds. planowania żywienia z Centrum Fizjoterapii Paśko w Rzeszowie.

  Seniorzy z Kańczugi w trakcie wyjazdowej „Akademii Bezpieczeństwa Seniorów” odwiedzili instytucje kultury zlokalizowane na terenie miasta Tarnowa. Nie zabrakło ciekawych wątków związanych z lokalną historią i dziedzictwem kulturowym. Osobom starszym towarzyszyli Przewodniczący Zarządu Osiedla Parkowe w Kańczudze – Mirosław Hajnosz oraz Adam Poręba.

  5 listopada br. grupa Seniorów z Wiśniowej w ramach „Akademii Bezpieczeństwa Seniora” odbyła wyjazdowy moduł szkoleniowy. Osoby starsze oprócz zdobycia teoretycznej i praktycznej wiedzy postawiły na integrację, odwiedzając m.in. Zamek w Nowym Wiśniczu oraz Muzeum Okręgowe w Tarnowie.

  Jak prawidłowo przechowywać leki? Co zrobić, gdy ktoś stracił przytomność? Jak rozpoznać udar? Pierwsza pomoc to wiele ważnych pytań, na które trzeba znać odpowiedź w sytuacji zagrożenia. Fundacja GALICJA SEMPER FIDELIS uczyła również Seniorów z Wiśniowej jak unikać ryzyka i pomagać pomimo stresu.

  Ponadto seniorzy z Łukawca w Gmina Trzebownisko skorzystali z poradnictwa specjalistycznego pani psycholog Magdaleny Jaromi Góźdź, która pomaga w zrozumieniu i rozwiązaniu trudności natury psychicznej, które negatywnie wpływają na funkcjonowanie w życiu codziennym. Wspiera ludzi we wprowadzaniu i oswajaniu zmian w życiu.

  Fundacja GALICJA SEMPER FIDELIS zorganizowała także konkurs w ramach projektu „Podkarpackim Seniorom – wsparcie i szacunek” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych ,,Aktywni+’’ na lata 2021-2025. Edycja 2022 dedykowany dla seniorów oraz uczniów szkół ponadpodstawowych, który podzielony był na trzy kategorie tematyczne:

  • fotograficzny – zadanie pt. Uchwyć piękno aktywnych seniorów.
  • literacki (dowolna forma) – zadanie pt. Moja koncepcja na aktywną jesień życia.
  • reklamowy – zadanie pt. Hasło reklamowe na billboardy promujące szacunek dla seniorów.
  Fot. Fundacja Galicja Semper Fidelis

  Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora działacze z Fundacji dziękowali wszystkim Seniorom za życiowe doświadczenie i mądrość, którymi dzielą się z młodszym pokoleniem. Życzyli Im, aby na co dzień spotykali się z życzliwością i wsparciem otoczenia, a także realizowali swoje zainteresowania i pasje.

  Poprzez powyższe działania Fundacja GALICJA SEMPER FIDELIS wspiera Seniorów na wielu płaszczyznach. To pokazuje jak wiele rzeczy zostało jeszcze do zrobienia. Świat pędzi do przodu, a osoby 60+ muszą stale dostosowywać się do zmieniającego się świata. I udowadniają, że świetnie sobie z tym radzą. Niech naszym celem będzie szeroko pojęte wsparcie dla Nich każdego dnia, w ich zmaganiach z trudnościami, na jakie napotykają i motywowaniu do tej aktywności. Poświęcili nam najlepsze lata swojego życia, dlatego naszą misja niech będzie odwdzięczyć się Im za ten trud. A zatem, szanujmy i wspierajmy podkarpackich Seniorów!

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com